Zarządzanie gotówką. Polskie badania zaciekawiły świat
W ostatnich latach NBP stał się autorytetem, który może zapraszać naukowców z całego świata na konferencję poświęconą gotówce, ponieważ zarówno po tej stronie operacyjnej udowodniliśmy, że znamy się na zarządzaniu gotówką, jak i po stronie naukowej zaprezentowaliśmy szereg badań, które zaciekawiły naukowców z zagranicy i Polski – powiedziała Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.
Autor: Obserwator Finansowy
Wywiad przeprowadzono podczas konferencji „Shaping a New Reality of Cash Conference 2024: ‚New Normal’ – Old Challenges?”, zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski w dniach 2–13 września 2024 roku. Głównym tematem wydarzenia były zagadnienia związane z gotówką oraz jej zmieniającą się rolą w kontekście gospodarczym i społecznym.
Zmiana stosunku do gotówki
Po wybuchu pandemii COVID-19 już chyba wszyscy pogodziliśmy się z tym, że świat nie powróci do stanu, w którym funkcjonowaliśmy przed pandemią. Wiele rzeczy się zmieniło, w tym również stosunek do gotówki. Wszyscy ci, którzy wcześniej wierzyli, że gotówka niebawem zniknie, przypomnieli sobie o jej dodatkowej roli – oprócz funkcji transakcyjnej, również przezornościowej – zaznaczyła.
Ekspertka odniosła się także do badań, które pokazują, że w sytuacjach zagrożenia Polacy wciąż postrzegają gotówkę jako bezpieczniejszy środek płatniczy.
Według naszych badań aż 50 proc. Polaków, którzy deklarują, że na co dzień posługują się wyłącznie bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, po wybuchu wojny w Ukrainie wypłaciło pewną sumę gotówki. Mówimy tu o kwocie rzędu 1000 zł na tzw. wszelki wypadek. Z jednej strony gotówka była uznawana za coś, co może niebawem odejść do lamusa, ale z drugiej strony wciąż jest postrzegana jako bezpieczna przystań. Jest to również dowód na to, że system bankowy funkcjonuje, państwo działa, a my możemy spokojnie pójść do bankomatu czy oddziału banku, aby wypłacić swoje środki, co potwierdza prawidłowe działanie systemu – podkreśliła.
Zaufanie do gotówki w czasach kryzysu nie jest wyłącznie cechą Polaków. Rozmówczyni podkreśliła, że podobne podejście jest również widoczne u przedstawicieli innych narodowości.
Jak wynika z przebiegu konferencji „Shaping a New Reality of Cash”, takie zachowanie jest charakterystyczne również dla klientów w innych krajach. Każdy kryzys powoduje wzrost wypłat gotówki, ponieważ klienci chcą czuć się niezależni i, mówiąc wprost, wziąć sprawy w swoje ręce, przechowując pewną sumę pieniędzy na wszelki wypadek – stwierdziła.
Więcej o gotówce przeczytasz na Bizblog.pl:
Przyszłość gotówki
Ważnym punktem wywiadu była rozmowa o przyszłości gotówki. Zdaniem Jaroszek, mimo zmieniających się realiów, gotówka wciąż będzie pełniła funkcję gwaranta bezpieczeństwa.
Rzeczywiście żyjemy w nowej rzeczywistości, ale gotówka obecnie i w przyszłości ma swoją rolę. Jest niezaprzeczalne, że pomimo tego, iż świat rozwija się w stronę nowych technologii, na pewno nie chcemy i nie będziemy chcieli tego zatrzymywać w żaden sposób. Jednak musimy odnaleźć takie miejsce, w którym gotówka nadal będzie gwarantem bezpieczeństwa, ale również się odnajdzie. To nie jest tak, że to rzeczywistość musi się dostosować do gotówki, ale również gotówka musi dostosować się do nowej rzeczywistości – zaznaczyła.
Rozmówczyni podzieliła się również swoimi spostrzeżeniami z konferencji, podkreślając zmianę trendu wśród młodych naukowców w zakresie postrzegania przyszłości gotówki.
Ostatnia obserwacja z naszej naukowej konferencji poświęconej gotówce jest taka, że podczas tego spotkania nastąpił pewien przełom. Bardzo duża grupa młodych naukowców zaprezentowała swoje badania dotyczące gotówki i przedstawiła całkiem nowe spojrzenie na dostęp do gotówki oraz powody, dla których jej używamy. To pozwoliło nam również pomyśleć, że być może powinniśmy jako NBP zaprosić międzynarodową grupę młodych naukowców, aby stworzyli program badawczy dotyczący gotówki, patrząc na nią z innej perspektywy. […] Obserwacja młodych naukowców podczas tej konferencji wskazywała na inne aspekty niż tych, którzy zajmują się tym tematem od dawna. To jest dowód na to, że gotówka wcale nie jest w lamusie, ponieważ również młodzi naukowcy chętnie się nią zajmują. Mam nadzieję, że będziemy mogli stworzyć międzynarodowe badania, w których NBP zaprosi również innych uczestników do świeżego spojrzenia na zastosowanie gotówki – powiedziała.
Cała rozmowa dostępna na kanale YouTube Obserwatora Finansowego