REKLAMA
  1. bizblog
  2. Uncategorized

Wynagrodzenia prezesów spółek z GPW. Rekordzista zarobił ponad 40 mln zł

Przeciętna pensja członka zarządu spółki notowanej na GPW wyniosła w 2022 roku 917 tys. zł brutto i była o 15 proc. wyższa niż rok wcześniej. To jednak niewielki wzrost biorąc pod uwagę inflację oraz fakt, że w tym czasie przychody i zyski spółek wzrosły o 30 proc. – zauważają autorzy raportu przygotowanego przez Grant Thornton.

08.12.2023
11:39
Wynagrodzenia prezesów spółek z GPW. Rekordzista zarobił ponad 40 mln zł
REKLAMA

Najwyższe wynagrodzenia w 2022 r. otrzymali członkowie zarządu PCC Rokita (zakłady chemiczne produkujące między innymi chlor, alkalia i poliole – przyp. red.) – 80,2 mln zł, z czego aż 96 proc. (77,2 mln zł) stanowiły premie i nagrody – podał Grant Thornton.

REKLAMA

W Allegro, które znalazło się na drugim miejscu, na wynagrodzenia dla zarządu przeznaczono 38,3 mln zł, a w trzecim CD Projekcie 25,6 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się Cyfrowy Polsat (19,2 mln zł), BNP Paribas (18,4 mln zł) oraz a (18,3 mln zł).

Roczne wynagrodzenie zarządów spółek rynku głównego Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie za 2022 rok (w mln zł brutto). Źródło: Grant Thornton

Rekordziści zarobili ponad 40 mln zł

Grant Thornton zaznacza, że z drugiej strony w 115 spółkach suma wynagrodzeń wypłaconych w ubiegłym roku członkom zarządu nie przekraczała 1 mln zł.

PCC Rokita przoduje też pod względem poziomu wynagrodzenia przypadającego na jednego członka zarządu – w 2022 roku było to 40,1 mln zł – zauważają autorzy raportu.

Przeciętne roczne wynagrodzenie członka zarządu za 2022 rok (w mln zł brutto). Źródło: Grant Thornton

Na kolejnych miejscach znalazły się Unimot z wynikiem 6,1 mln zł, Erbud – 4,6 mln zł, schodzący z giełdy Ciech – 4,5 mln zł oraz Inter Cars – 4,4 mln zł na członka zarządu.

Jednocześnie aż w 257 spółkach wynagrodzenie to nie przekraczało w ostatnim roku 1 mln zł (w 2021 roku było ich 246), a w 30 spółkach było nawet poniżej 100 tys. zł (w 2021 roku – 28) – wskazał GT.

Więcej o zarobkach prezesów, nie tylko z GPW

Inflacja zjada też wynagrodzenia prezesów

Członkowie zarządu spółek notowanych na rynku głównym GPW otrzymali w 2022 rok średnio ponad 3,5 mln zł brutto, co w przeliczeniu na jedną osobę daje około 917 tys. zł brutto, o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

To niemal dokładnie tyle, ile w ubiegłym roku wyniosła inflacja (14,4 proc.). Kadra menedżerska spółek z GPW nie odbiegała istotnie od ogólnych tendencji w polskiej gospodarce. Jej zarobki nominalnie wzrosły, ale niemal cały ten wzrost pochłonęła inflacja – czytamy w opracowaniu.

Roczne wynagrodzenie zarządów spółek rynku głównego Giełdy Papierów Wartościowych
w Warszawie za 2022 rok (w mln zł brutto). Źródło: Grant Thornton

Jeszcze skromniej wynagrodzenia prezesów wypadają w porównaniu z wynikami osiąganymi przez spółki notowane na warszawskim parkiecie.

W 2022 r. przychody i zyski zarządzanych przez nich spółek rosły dwukrotnie szybciej – odpowiednio o 30 proc. i 29 proc.. Oznacza to, że wynagrodzenia członków zarządu stanowią coraz mniejszy ciężar w wynikach finansowych spółek – wskazuje Grant Thornton.

Nagroda prezesa nie ominie

REKLAMA

Komentując wyniki raportu, wiceprezes i partner zarządzając Grant Thornton Jan Letkiewicz, nie ukrywa zaskoczenia 15-proc. podwyżką wynagrodzeń członków zarządu spółek notowanych na GPW. Jego zdaniem nagroda ich jednak nie minie.

Wielu menedżerów zobaczy ją zapewne w tym roku, na przykład jako bonus wypłacony i zaraportowany dopiero za 2023 rok, albo po prostu jako wzrost płac przyjęty przez radę nadzorczą, wynikający z dobrego zarządzania spółką. Jak pokazuje nasze badanie, statystyczny członek zarządu spółki z GPW ma w każdym razie podstawy do takiej nagrody – zauważa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA