REKLAMA

Wygrana w Lotto? Tyle podatku zabierze ci państwo

Wygrana w Lotto, EuroJackpot czy innego typu loterii to zastrzyk gotówki, często w naprawdę dużej ilości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że stanowi ona dodatkowy dochód, od którego płaci się podatek. Na szczęście w większości przypadku odprowadza go podmiot wypłacający środki, co zdejmuje z podatnika obowiązek dopełnienia formalności.

Wygrana w Lotto? Tyle podatku zabierze ci państwo
REKLAMA

Jaki podatek płaci się od wygranej w Lotto lub EuroJackpot?

REKLAMA

Wygrana w grach loteryjnych to dla wielu Polaków szansa na dodatkowy dochód. Największą popularnością cieszą się Lotto i EuroJackpot, jednak warto pamiętać, że w kwestiach podatkowych nie ma większego znaczenia, w jakiej dokładnie loterii bierzemy udział. Zwycięzcy płacą bowiem podatek od wygranej – przez niektórych specjalistów nazywany jest on szczególną formą podatku dochodowego.

Kiedy i kto płaci podatek od wygranej?

Podatek od wygranej obowiązuje osoby, które otrzymały nagrody w:

  • konkursach,
  • grach,
  • zakładach wzajemnych.

Dotyczy również nagród przyznawanych w ramach sprzedaży premiowej. Co ciekawe, podatek ten obowiązuje w przypadku nagród uzyskanych w Polsce i na terytorium państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ma on charakter ryczałtowy i pobierany jest w stawce 10 proc. wartości wygranej. Choć beneficjent płaci podatek ze środków własnych, za jego pobranie i odprowadzenie najczęściej odpowiada organizator konkursu. W praktyce wygląda to tak, że zwycięzca otrzymuje nagrodę pomniejszoną o wartość podatku od wygranej. W przypadku nagród pieniężnych, jakie przyznawane są w Lotto lub EuroJackpot, pobranie podatku nie rodzi większego problemu. Nieco inaczej wygląda to natomiast przy nagrodach rzeczowych.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

W niektórych sytuacjach podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od wygranej. Nie jest on pobierany w następujących konkursach:

  • organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu,
  • specjalistycznych o tematyce: naukowej, sportowej, artystycznej, kulturalnej, dziennikarskiej,
  • związanych ze sprzedażą premiową.

Warunkiem jest jednak, aby wartość jednorazowej wygranej nie przekroczyła 2 tys. zł. Zwolnienie skierowane jest wyłącznie do osób fizycznych oraz rolników przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność rolniczą.

Tymczasem ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, będą musieli zapłacić podatek bez względu na kwotę wygranej. W tym kontekście trzeba jednak rozpatrzyć dwa przypadki. Pierwszy to taki, w którym udział w konkursie związany jest z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wtedy też przedsiębiorca płaci podatek od każdej kwoty. Drugi dotyczy natomiast przedsiębiorców, którzy w konkursie biorą udział we własnym imieniu – na tej podstawie będą mogli skorzystać ze zwolnienia.

REKLAMA

Podatek od wygranej w losowych grach liczbowych

Wygrana w losowych grach liczbowych, a za takie można uznać Lotto lub EuroJackpot, w pewnych przypadkach nie podlega opodatkowaniu podatkiem od wygranej. Ze zwolnienia można skorzystać, jeśli wartość wygranej nie przekracza 2 280 zł. Tymczasem od każdej nagrody powyżej tej kwoty pobierany jest podatek w kwocie 10 proc., a więc na zasadach ogólnych. Podatnik nie oblicza i nie odprowadza podatku samodzielnie – jest to obowiązek organizatora gry. Wygrana przekazywana jest natomiast w kwocie pomniejszonej o wartość podatku. Ze względu na ryczałtowy charakter podatku, nie trzeba we własnym zakresie składać deklaracji do Urzędu Skarbowego. Nagrody nie wykazuje się też w rocznym zeznaniu podatkowym. Takie rozwiązanie prawne z jednej strony odciąża podatnika, zdejmując z niego odpowiedzialność za ewentualne błędy lub niedotrzymanie terminów. Z drugiej strony, redukuje możliwość skorzystania z ulg podatkowych zwłaszcza, jeśli podatnik nie posiada innego źródła dochodu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA