REKLAMA
 1. bizblog
 2. Poradniki
 3. Podatki - poradniki

Wspólne rozliczanie z małżonkiem. To się opłaca?

Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, można obniżyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a jednocześnie znacząco uprościć całą procedurę składania deklaracji rocznej PIT. Ustawodawca wskazuje, w jakich sytuacjach wspólne rozliczenie jest możliwe, a kiedy małżonkowie muszą rozliczać się osobno.

15.11.2023
22:27
Wspólne rozliczanie z małżonkiem. To się opłaca?
REKLAMA

Kiedy można rozliczyć się z podatku dochodowego wspólnie z małżonkiem?

REKLAMA

Pozostawanie w związku małżeńskim w danym roku podatkowym jest pierwszym warunkiem, który należy spełnić, aby móc się rozliczać wspólnie. Uprawnienie to nie przysługuje bowiem parom pozostającym w związku partnerskim, nawet jeśli prowadzą wspólne gospodarstwo domowe. Ponadto wspólną deklarację można złożyć, jeśli:

 • małżonkowie są polskimi rezydentami podatkowymi,
 • pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa,
 • żaden z małżonków nie uzyskuje dochodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub podatkiem liniowym (wyjątek stanowią tutaj przychody uzyskiwane z najmu prywatnego),
 • wobec małżonków nie została orzeczona separacja.

Uprawnieni do wspólnego rozliczenia są też wdowcy i wdowy, których małżonek zmarł w trakcie trwania roku podatkowego lub po jego zakończeniu, lecz przed złożeniem deklaracji.

Jakie korzyści może przynieść wspólne rozliczenie z małżonkiem?

Złożenie jednej, wspólnej deklaracji podatkowej to wygodne rozwiązanie, dlatego tak chętnie korzysta z niego wiele małżeństw. Niemniej jednak może ono przynieść również spore korzyści finansowe, jeśli:

 • jeden z małżonków nie uzyskuje żadnych dochodów – wtedy też ma prawo skorzystać z kwoty zmniejszającej podatek, czego nie mógłby zrobić, gdyby mąż/żona rozliczali się samodzielnie,
 • dochody jednego małżonka przekraczają drugi próg podatkowy (120 tys. zł) – gdy dochody męża/żony mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, stawka podatku nie przekroczy 12 proc.

Rozliczając się wspólnie, można uniknąć wielu problemów, związanych na przykład z podwójnym ujęciem ulg podatkowych. Jeśli podatnik zastosuje w swoim rozliczeniu na przykład ulgę prorodzinną, to jego małżonek nie może już tego zrobić. Tymczasem jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, który skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania oraz zwrotu wypłaconej kwoty wraz z odsetkami.

Więcej o podatkach przeczytasz na Bizblog.pl:

Jak rozliczyć PIT wspólnie z małżonkiem?

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to przywilej osób, które płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Przysługuje on również tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą – wtedy jako formularz do rozliczenia wybiera się PIT-36, a nie jak w przypadku osób zatrudnionych na etacie bądź uzyskujących przychody z umów cywilnoprawnych PIT-37. Deklarację wypełnia się następująco:

 • na początek należy uzupełnić dane podatnika oraz małżonka,
 • następnie osobno wpisuje się dochody, koszty uzyskania przychodu, składki ZUS oraz składkę zdrowotną – pamiętając, która osoba została określona jako podatnik, a która jako małżonek,
 • sumujemy podstawy opodatkowania, a otrzymaną kwotę dzielimy przez dwa,
 • od ustalonej kwoty liczymy podatek oraz stosujemy kwotę zmniejszającą podatek,
 • wyliczony podatek mnożymy razy dwa,
 • w ostatnim kroku odliczamy ulgi podatkowe.

Kiedy wspólne rozliczenie nie daje korzyści?

W niektórych przypadkach wspólne rozliczenie podatkowe jest całkowicie neutralne, nie przynosząc żadnych dodatkowych korzyści. Podatnicy, których dochody mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, nic nie zyskają, rozliczając się razem. Podobnie osoby, których roczny dochód przekracza 1 milion złotych – niewielkie dochody drugie małżonka nie uchronią go przed obowiązkiem zapłaty daniny solidarnościowej.

REKLAMA

Wspólne rozliczenie małżonków – zmiany w 2023 r.

W 2023 roku w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzono zmian, jeśli chodzi o wspólne rozliczanie się małżonków. Warto jednak pamiętać, że od 2022 roku zniesiono obowiązek pozostawania przez cały rok w związku małżeńskim, aby skorzystać z tej preferencji. Wystarczy więc, że podatnicy zawarli go w 2023 roku – wtedy też mogą rozliczyć się wspólnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA