REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Wielkie prześwietlanie deweloperów. Takiej kontroli mieszkań jeszcze w Polsce nie było

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wszczął postępowanie, w którym skontroluje aż 87 deweloperów i sprawdzi, czy stosują klauzule waloryzujące ceny nieruchomości. Ten sposób zabezpieczania się przed skutkami inflacji kosztem nabywców mieszkań nie jest wprost zakazany, ale może zostać uznany za działanie na ich szkodę.

04.01.2023
13:44
ile zarabia deweloper
REKLAMA

UOKiK poinformował w środę, że w ramach postępowania wyjaśniającego wezwania do przekazania informacji i niezbędnych dokumentów otrzymało już 87 firm deweloperskich, a wobec jednej toczy się już postępowanie wyjaśniające.

REKLAMA

Oznacza to, że spółce tej mogą na dalszym etapie zostać postawione zarzuty działania na szkodę konsumentów.

Klauzule nie są niedozwolone pod jednym warunkiem

Ustawa deweloperska nie zakazuje posługiwania się klauzulami waloryzacyjnymi, ale UOKiK stoi na stanowisku, że ich jednostronny charakter może zostać uznany za działanie na szkodę nabywców. Innymi słowy, jeśli klauzule waloryzacyjne zabezpieczają wyłącznie interes dewelopera i stoją tylko na straży rentowności inwestycji, to mogą zostać uznane za klauzule abuzywne, czyli naruszające interesy konsumentów.

Będziemy badać zapisy umowne dotyczące klauzul waloryzacyjnych pod kątem ich abuzywności, a konsumentom radzimy bardzo dokładnie analizować podpisywane dokumenty

– zapowiedział Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u.

UOKiK przyznaje, że zmienność rynku i wahania cen są charakterystyczne dla branży nieruchomości, ale w obliczu wysokiej inflacji, kosztów materiałów budowlanych i wykonawstwa deweloperzy mogą próbować szukać zabezpieczenia przed utratą rentowności inwestycji. Podkreśla, że nie powinno się to odbywać kosztem konsumentów.

Konsumenci mają prawo wiedzieć

Umowy powinny być sformułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały regulować stosunki pomiędzy stronami. Konsumenci mają prawo wiedzieć, jakie zobowiązanie zaciągają, na jakie konkretne warunki wyrażają zgodę. Uprawnienia dewelopera do zmiany ceny nie mogą prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez niewspółmierne obciążenie konsumentów skutkami zmian warunków ekonomicznych na rynku – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

REKLAMA

Branża deweloperska jest już kolejną, która jest kontrolowana przez UOKiK pod kątem nadużywania klauzul waloryzacyjnych. Podobne postępowania zostały już wszczęte przez ten urząd w odniesieniu do operatorów komórkowych oraz dostawców telewizji kablowej i internetu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA