REKLAMA

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Weszły nowe kody PKD

Zakładając działalność gospodarczą, należy wybrać odpowiedni kod PKD. Większość przedsiębiorców powraca do tematu jedynie wtedy, gdy rozszerza działalność. Tymczasem od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności, która jest zgodna z klasyfikacją obowiązującą na obszarze Unii Europejskiej.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców. Weszły nowe kody PKD
REKLAMA

PKD 2025 – co się zmieni?

REKLAMA

PKD 2025 zastępuje klasyfikację obowiązującą od 2007 roku. W ciągu 18 lat gospodarka zmieniła się w takim stopniu, że przyporządkowanie rodzaju działalności do obecnych kodów PKD wielu przedsiębiorcom sprawia trudności. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy działają w obszarze gospodarki cyfrowej, nowoczesnych technologii czy bio-gospodarki. Nowa klasyfikacja wprowadziła:

  • podział dotychczasowych podklas na bardziej precyzyjne kategorie,
  • nowe kategorie dla działalności powstałych wskutek postępu technologicznego.

Ponadto niektóre podklasy zostały przeniesione do innych grup. Choć przepisy weszły w życie 1 stycznia 2025 roku, okres przejściowy potrwa aż do końca 2026 roku. W tym czasie przedsiębiorcy będą mogli stosować zarówno klasyfikację z roku 2007, jak i z roku 2025. Natomiast od 1 stycznia 2027 roku przeklasyfikowanie w systemach takich jak CEiDG czy KRS nastąpi automatycznie.

Więcej informacji dla przedsiębiorców znajdziesz na Bizblog.pl:

Klasyfikacja PKD 2025 – jak wygląda?

W samej strukturze klasyfikacji PKD nic się nie zmieniło – w dalszym ciągu ma ona pięć poziomów, począwszy od ogólnych po bardzo szczegółowe. Struktura od 2025 roku wygląda następująco:

  • sekcja – dzieli ogólną zbiorowość na 22 grupowań rodzajów działalności,
  • dział – dzieli ogólną zbiorowość na 87 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności zgodnie z cechami mającymi znaczenie w kontekście podobieństwa i rozpatrywania powiązań występujących w gospodarce narodowej,
  • grupa – obejmuje 287 grupowań rodzajów działalności, które można wyodrębnić ze względu na sposób produkcji, rodzaj produktu, specyfikę usługi,
  • klasa – obejmuje 651 grupowań rodzajów działalności, które można wyodrębnić ze względu na specyfikę procesu produkcyjnego lub świadczonej usługi,
  • podklasa – obejmuje 727 grupowania, wyodrębniając rodzaje działalności charakterystyczne dla polskiej gospodarki.

Co zmiany w PKD oznaczają dla przedsiębiorców?

Kod PKD podajemy już w momencie zakładania działalności gospodarczej, a w miarę jej rozwoju czasami zachodzi konieczność uzupełnienia i aktualizacji danych. Niektórzy przedsiębiorcy nie przywiązują większej wagi do klasyfikacji PKD, uważając, że służy ona wyłącznie celom statystycznym. Tymczasem wybór konkretnego kodu może wiązać się z innymi obowiązkami. Dla pewnych rodzajów kodów przewidziana jest określona forma działalności, rodzaj opodatkowania, obowiązek rejestracji do celów VAT czy stosowania kasy fiskalnej. Oznaczenie rodzaju działalności zgodnie z PKD nie powinno być kwestią przypadku, a dobrze przemyślanym działaniem. Zmiany w klasyfikacji PKD wymagają ustalenia, jakie kody pasują do danego rodzaju działalności. Jest to także okazja ku temu, aby spojrzeć na swoją firmę z nieco innej perspektywy, identyfikując obszary, w jakich się rozwija.

REKLAMA

PKD 2025 – obowiązki przedsiębiorców

W związku z wejściem w życie nowej klasyfikacji PKD, każdy przedsiębiorca ma obowiązek przypisać do swojej działalności odpowiedni kod lub kody. Jeśli tego nie zrobi, system dokona zmian automatycznie 1 stycznia 2027 roku. Niemniej jednak nie będą one uwzględniać specyfiki działalności, a jedynie dotychczas stosowane kody PKD. Jak wspomniano, wybór konkretnych może rzutować na formę prawną czy opodatkowania. Ponadto, starając się o dotację bądź innego rodzaju wsparcie, bardzo często trzeba wykazać prowadzenie działalności przypisanej do konkretnego kodu. Dlatego tak ważna jest samodzielna weryfikacja, a następnie przypisanie do swojej firmy odpowiednich kodów. Ze względu na to, że okres przejściowy trwa do końca 2026 roku, przedsiębiorcy mają na weryfikację sporo czasu. Warto pamiętać, że nowa klasyfikacja jest bardziej szczegółowa, dlatego wybór w wielu przypadkach może nie być tak oczywisty, jak dotąd.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA