Od 1 stycznia wchodzą nowe kody PKD. Co to oznacza dla przedsiębiorców?
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie wprowadzające nowe kody PKD. Nowa klasyfikacja uwzględnia nowe rodzaje działalności, takie jak gospodarka cyfrowa i cyrkulacyjna, oraz zapewnia większą precyzję w opisie tradycyjnych branż. Przedsiębiorstwa będą musiały dokonać przeklasyfikowania działalności w rejestrach urzędowych i statystycznych, a zmiany znajdą także odzwierciedlenie w klasyfikacjach produktów, takich jak CPA i PKWiU.
W Dzienniku Ustaw z datą 27 grudnia 2024 r. zostało opublikowane Rozporządzenie o Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2025. Nowe kody działalności zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS), który stworzył nowy wykaz kodów PKD jako załącznik do rozporządzenia, zauważa, że zmiany wynikają z szybko zmieniającej się sytuacji gospodarczej.
Znowelizowana klasyfikacja będzie obejmowała nowe rodzaje działalności, które pojawiły się w gospodarce w ostatnich latach oraz zapewni zharmonizowanie statystyk gospodarczych w ramach Unii Europejskiej w takich dziedzinach, jak gospodarka cyfrowa, gospodarka cyrkulacyjna czy biogospodarka – wyjaśnia w komunikacie GUS.
Jak zapewnia, wraz z nową klasyfikacją zadbano większą precyzję w opisie tradycyjnych branż, co ma ułatwi firmom dopasowanie prowadzonej działalności do właściwych kodów.
Więcej wiadomości z polskiej gospodarki
CPA i PKWiU też się zmienią
Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) jest szeroko wykorzystywana w gospodarce, nie tylko do celów statystycznych, ale również do klasyfikowania podmiotów gospodarczych w rejestrach urzędowych – wyjaśnia GUS.
Zebrane na podstawie PKD informacje umożliwiają obserwacje branż i struktury gospodarki. Jak wylicza GUS, wprowadzone zmiany w klasyfikacji oznaczają:
- konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych dla potrzeb krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej REGON, Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – wg rodzaju prowadzonej działalności,
- konieczność przeklasyfikowania podmiotów dla potrzeb rejestrów statystycznych (BJS) według prowadzonej działalności,
- włączenia nowej klasyfikacji do prowadzonych badań statystycznych i dokonanie przeliczeń szeregów czasowych.
Zmiany wprowadzane do klasyfikacji działalności znajdą odzwierciedlenie w klasyfikacjach produktów, odpowiednio Klasyfikacji Produktów wg Działalności (CPA) na poziomie UE i Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) na poziomie krajowym – dodaje GUS.
Zmiany w PKD wynikają z regulacji unijnych
Konieczność wprowadzenia PKD 2025 w miejsce obowiązującej PKD 2007 wynika ze zmian przyjętych przez Unię Europejską. Wstępny projekt nowej klasyfikacji NACE Rev. 2.1 był konsultowany z krajami członkowskimi UE w latach 2018-2021. Po uwzględnieniu uwag zgłoszonych przez użytkowników został przyjęty w maju 2022 r. podczas Posiedzenia Komitetu ds. Europejskiego Systemu Statystycznego (ESSC).
Odpowiednikiem klasyfikacji NACE na poziomie krajowym jest właśnie Polska Klasyfikacja Działalności PKD.