REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

W USA tąpnięcie, złoty spanikował. Zobaczcie, co teraz dzieje się z naszą walutą

Złe dane ze Stanów Zjednoczonych, wyśrubowane oczekiwania wobec Europejskiego Banku Centralnego tudzież plotki, że ten wcale nie zamierza ich spełnić, spowodowały, że na złotym znów zaczęło być gorąco. Sprawdźmy zatem, co czeka naszą walutę.

19.01.2023
11:28
W USA tąpnięcie, złoty spanikował. Zobaczcie, co teraz dzieje się z naszą walutą
REKLAMA

Złoty od rana w czwartek odrabia straty z dwóch ostatnich dni, kiedy w sumie osłabił się o 0,8 proc. do dolara, 0,5 proc. do euro i niemal 2 proc. do franka szwajcarskiego.

REKLAMA
new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:USDPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_8ad4b" } );

Przed południem za dolara płacono 4,3535 zł, za euro 4,7120 zł, a za franka 4,7550 zł. Najwyraźniej nasza waluta odreagowywała ostre cofnięcie z środy i częściowo z wtorku, umacniając się 0,50-0,60 proc. do USD, 0,25-0,3 do EUR i 0,4-0,5 proc. do CHF.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:EURPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_dfc60" } );

Co takiego się stało, że nagle polski złoty opadł z sił? Tak czwartkowy komentarz walutowy zaczął Michał Stajniak, analityk XTB:

Pomimo że słyszymy o pozytywnych sygnałach z Chin, to nie należy zapominać, że cały świat patrzy się na Stany Zjednoczone. Gorsze nastroje z tamtej gospodarki mają ogromny wpływ na działanie wszystkich systemów finansowych na świecie.

Słabe dane z USA wystraszyły świat, w tym złotego

Chodzi konkretnie o sprzedaż detaliczną w USA, która w grudniu ku zdumieniu ekonomistów zaliczyła drugi z rzędu zjazd w ujęciu miesięcznym, tym razem o 1,1 proc.

Listopad i grudzień to zwykle zakupowy maraton, dlatego tak słabe dane za ten okres roku pokazują, że amerykańscy konsumenci nie są już tacy odporni na inflację i wysokie stopy procentowe jak wcześniej – przypomina Michał Stajniak.

Jak zwraca uwagę, że realna gospodarka również ma problemy, bo produkcja przemysłowa w grudniu spadła trzeci miesiąc z rzędu i to o wiele bardziej niż wynikało z prognoz (-0,7 proc. vs -0,1 proc. mdm).

Wyraźne symptomy schłodzenia nastrojów inwestycyjnych wyrwały złotego z letargu

– wskazuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jak zauważa, kurs euro po wielotygodniowej stabilizacji poszybował do 4,73 zł, najwyżej od dwóch miesięcy.

Przekroczona została także granica, po której niepokojące informacje z gospodarki USA mogą przestać uderzać w dolara. Groźba głębokiej recesji będzie wywoływać turbulencje na rynkach i pchać inwestorów w kierunku walut defensywnych – wskazuje ekspert Cinkciarz.pl.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "FX_IDC:CHFPLN", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "5D", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_6f8f3" } );

I przypomina, że rolę bezpiecznych przystani niezmiennie pełnią frank i dolar.

USD i CHF po okresie bezdyskusyjnej dominacji w większej części 2022 r. w minionych kilkunastu tygodniach zostały dotkliwie przecenione. Teraz, gdy nad światową gospodarką zaczynają zbierać się czarne chmury, frank czy dolar znów mogą być atrakcyjne – zauważa Sawicki.

Złoty nie stoi jeszcze na straconej pozycji

Michał Stajniak, analityk XTB, uważa, że słabnąca amerykańska gospodarka pokazuje, że wysokie stopy procentowe za oceanem osiągnęły cel. Pojawia się zatem szansa, że Rezerwa Federalna w końcu zareaguje, tak jak oczekują tego rynki.

Sam rynek w zasadzie widzi, że stopy procentowe w USA sięgną jedynie 5 proc., a na koniec tego roku jest możliwa obniżka. W zasadzie rynek widzi stopy na poziomie 4 proc. na przełomie tego i przyszłego roku, co jest pierwszą taką sytuacją od dawna, kiedy wyceniana jest obniżka z obecnego poziomu – zauważa Michał Stajniak.

REKLAMA

Jak wskazuje, kurs EURUSD oscyluje koło 1,08, ale jeśli Christine Lagarde w trakcie Forum Ekonomicznego w Davos potwierdzi spekulacje o wycofaniu się EBC z planów kolejnych kilku podwyżek o 50 punktów bazowych każda, to szybko może się to zmienić.

Niemniej jeśli dojdzie do poprawy nastrojów na rynkach, również motywowanych przez dalsze spadki cen energii, złoty powinien być mocniejszy, co również wpłynie na dalszy wzrost cen innych ważnych aktywów w Polsce takich jak akcje czy obligacje – zaznacza ekspert walutowy XTB.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA