Pracujesz na niepełny etat? Sprawdź, ile urlopu ci przysługuje
Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawień pracowniczych, przysługujące bez względu na wymiar czasu pracy. Inaczej jednak nalicza się go w przypadku pracowników pełnoetatowych, inaczej u pracowników zatrudnionych na pół lub 1/4 etatu. Sprawdź, czy kadrowa dobrze naliczyła twój urlop.
Urlop wypoczynkowy – zasady ogólne
Zanim przejdziemy do wymiaru urlopu dla niepełnoetatowca, przypomnijmy, w jaki sposób nalicza się go zgodnie z zasadami ogólnymi. Pracownikowi przysługuje:
- 20 dni urlopu – jeśli jego staż pracy wynosi mniej niż 10 lat,
- 26 dni urlopu – przy stażu pracy powyżej 10 lat.
Do stażu pracy wlicza się nie tylko okres zatrudnienia, ale również pobierania przez pracownika nauki. Powyższe dane dotyczą osób pracujących w pełnym wymiarze godzin. Wyjątek stanowi pierwszy rok pracy, w którym urlop nalicza się proporcjonalnie.
Ile dni wolnego przysługuje osobom zatrudnionym na niepełny etat?
Dobowy wymiar czasu pracy to 8 godzin, co w ciągu tygodnia daje 40 godzin roboczych. Osoby zatrudnione w mniejszym wymiarze czasu pracy, na przykład na pół etatu, pracują 20 godzin tygodniowo, przy czym nie oznacza to, że każdego dnia muszą pracować 4 godziny. Często wymiar na każdy dzień tygodnia jest inny, dopasowany do dyspozycyjności pracownika i potrzeb zakładu pracy. Ze względu na niższy wymiar, zatrudnionym przysługuje jedynie część urlopu przewidzianego dla pełno etatowców. Oblicza się go proporcjonalnie, a więc:
- dla 1/2 etatu urlop wypoczynkowy to 10 lub 13 dni,
- dla 1/4 etatu urlop wypoczynkowy to 5 dni lub 6,5 dnia,
- dla 3/4 etatu urlop wypoczynkowy to 15 dni lub 19,5 dnia.
Niepełny dzień zawsze zaokrągla się do całości.
Więcej o urlopach przeczytasz na Bizblog.pl:
W jaki sposób rozlicza się urlop pracowników niepełnoetatowych?
Pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy przyznaje się dni wolne, które odejmowane są z ogólnej puli urlopu. Tymczasem osobom zatrudnionym na niepełny etat urlopu udziela się również na dni, ale rozlicza się go godzinowo. Powodem jest fakt, iż – jak wskazano powyżej – nie każdego dnia pracuje on tyle samo godzin. Ilość przysługujących dni wolnych należy więc pomnożyć razy ilość godzin odpowiadającą dobowemu czasu pracy konkretnego pracownika. Urlop udzielany jest natomiast w dni, które są dla zatrudnionego dniami pracującymi.
Pierwszy urlop pracownika niepełnoetatowego
Pierwszy urlop dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin należy obliczyć proporcjonalnie, tak jak w przypadku osób zatrudnionych na pełen etat. Na początek określamy więc ogólny wymiar urlopu, który przysługiwałby w stosunku do wymiaru czasu pracy. Następnie otrzymany wynik dzielimy przez 12 – wraz z upływem każdego miesiąca pracy pracownik nabywa prawo do 1/12 urlopu. Pracodawca nie ma obowiązku zaokrąglać liczb niecałkowitych, dlatego istnieje możliwość udzielania urlopu z podziałem na godziny i minuty.
Zmiana wymiaru zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego a urlop wypoczynkowy
Zmiana zatrudnienia z części na pełny etat nie jest rzadkim zjawiskiem. W takiej sytuacji należałoby ponownie przeliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego – przepisy nie wskazują tego wprost, jednak wynika to z praktyki gospodarczej. Co ważne, wymiar urlopu przeliczamy oddzielnie dla każdego wymiaru etatu, a następnie sumujemy dane, przedstawiając je w stosunku rocznym. Analogicznie postępujemy w przypadku obniżenia wymiaru czasu pracy, jednak tutaj dochodzi do zmniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Zmiana formy zatrudnienia a urlop wypoczynkowy
Zdarza się, że osoby wykonujące obowiązki na podstawie umowy cywilnoprawnej przechodzą na umowę o pracę na niepełny etat. W takiej sytuacji urlop wypoczynkowy naliczany jest od dnia rozpoczęcia zatrudnienia. Urlop jest bowiem uprawnieniem pracowniczym, dlatego nie przysługuje zleceniobiorcom, osobom zatrudnionym w ramach umowy o dzieło lub prowadzącym własną działalność gospodarczą. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada jedynie możliwość wliczenia umowy cywilnoprawnej i pozarolniczej działalności do stażu pracy, co wpłynie na wymiar urlopu. Zmiany jak do tej pory nie weszły jednak w życie.