REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Ważna nowelizacja Kodeksu pracy. Firmy nie wiedzą co robić, pracownicy się niecierpliwią

Polacy po czasie pandemii coraz chętniej interesują się kontynuacją zatrudnienia w formie zdalnej lub hybrydowej. Dlatego tegoroczna nowelizacja Kodeksu Cywilnego reguluje zasady takiej pracy. Ale uwaga! W prawie co piątej firmie nie wprowadzono zmian w związku z nowymi przepisami dotyczącymi pracy zdalnej oraz hybrydowej. A jak to wygląda u was?

03.10.2023
15:17
Nowelizacja Kodeksu pracy. Firmy nie wiedzą co zrobić, pracownicy się niecierpliwią
REKLAMA

Praca zdalna lub hybrydowa dla 28 proc. była rozpoznana przed wprowadzeniem nowych przepisów. Jednak 31 proc. pracowników uważa, że w ich miejscach pracy nie przeprowadzono żadnych szkoleń na temat narzędzi ułatwiających wykonywanie obowiązków online. Równocześnie prawie co trzeci ankietowany deklaruje, że chętnie uzupełniłby wiedzę w tym zakresie - wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting.

REKLAMA

Jak wpłynęła na pracowników nowelizacja Kodeksu pracy?

Nowelizacja Kodeksu Pracy określiła zasady dotyczące pracy zdalnej oraz hybrydowej. ClickMeeting postanowił zapytać pracowników o to jak oceniają nowe prawo i jego wdrożenie. Nawet 30 proc. ankietowanych uważa nowe przepisy za korzystne. Jednocześnie 22 proc. Polaków informuje, że w ich firmach, nie wprowadzono żadnych zmian, natomiast 18 proc. deklaruje, że nie zmieniły one niczego istotnego. Negatywnie nowe prawo ocenia 6 proc. badanych, którzy twierdzą, że spowodowała ona jedynie większy chaos w firmach. Natomiast 25 proc. respondentów odpowiedziało, że nie interesuje ich ta zmiana.

 class="wp-image-2254231"

Narzędzia, które ułatwiają pracę zdalną lub hybrydową

Ankietowani zostali również zapytani o poziom wiedzy na temat narzędzi ułatwiających pracę zdalną oraz hybrydową. Co ciekawe, 31 proc. badanych uważa, że je zna, a kolejne 31 proc. jedynie częściowo. Równocześnie 27 proc. respondentów deklaruje, że nie zna narzędzi pomagających w takich formach pracy. Ponadto 11 proc. badanych zna je tylko częściowo i uważa, że ich wiedza jest niewystarczająca.

Więcej wiadomości na temat pracy zdalnej

Jednak część z Polaków, chciałaby jednak uzupełnić informacje, jeśli chodzi o zmiany w prawie. Nawet 32 proc. osób wyraziło chęć uczestnictwa w szkoleniach z narzędzi ułatwiających pracę zdalną i hybrydową. Z kolei 27 proc. nie wie, czy chciałoby, a 25 proc. badanych uważa, że takie szkolenie mało by im dało. Jednocześnie 16 proc. ankietowanych uważa, że już obecnie wie na ten temat wystarczająco dużo.

 class="wp-image-2254240"

Wyniki badania pokazują, że coraz więcej osób interesuje się pracą zdalną oraz hybrydową, a spora grupa jest również zainteresowana rozwojem swoich kompetencji w tym obszarze poprzez udział w szkoleniach. Przepisy dynamicznie się zmieniają. W tym kontekście istotne jest, aby w każdej firmie relacja między pracodawcą a pracownikiem opierała się na partnerstwie. Kluczowym czynnikiem jest transparentność - komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Marta Grzegorczyk dodaje również, że nowe technologie dają szansę na skuteczną komunikację, informowanie o najnowszych zmianach prawnych, a także edukację pracowników.

ClickMeeting wspiera takie podejście, oferując nowoczesne narzędzia zapewniające zarówno komunikację online w ramach spotkań, jak i organizację interaktywnych szkoleń i webinarów - podsumowuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

Czy pracodawcy edukują na temat narzędzi pracy?

REKLAMA

Polacy odpowiedzieli również na to, czy ich pracodawca zapewnił pracownikom edukację na temat narzędzi przydatnych do pracy zdalnej lub hybrydowej. 31 proc. badanych odpowiedziało, że w ich miejscu pracy nie było takich szkoleń, a 22 proc. nie jest pewnych. Jedynie 21 proc. ankietowanych potwierdza, że ich pracodawcy zapewnili pracownikom szkolenia w tym zakresie. Jednocześnie 18 proc. uważa, że w ich miejscach pracy one nie nastąpią. Z kolei 8 proc. uważa, że ich pracodawca planuje je w najbliższym czasie.

Z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting wynika, że 18 proc. Polaków pracowało w trybie hybrydowym już przed tegorocznymi zmianami w prawie. Natomiast 10 proc. ankietowanych wypełniało obowiązki służbowe w pełni zdalnie. Po wprowadzeniu zmian w Kodeksie pracy 6 proc. osób zaczęło korzystać z pracy zdalnej, a 3 proc. hybrydowej. 64 proc. ankietowanych nigdy nie miało okazji do wykonywania pracy na odległość.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA