Szybsze procedury, precyzyjne przepisy i odciążenie z nadmiaru obowiązków administracyjnych. Takie korzyści wynikające z pakietu deregulacyjnego szykowanego przez resort rozwoju mają wkrótce odczuć polscy przedsiębiorcy. Ministerstwo Rozwoju ogłosiło, że kończą się już prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym i wkrótce ruszą konsultacje kolejnych propozycji. Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział też uruchomienie projektu „Polska Przedsiębiorców”.
Pakiet deregulacyjny obejmuje niemal 50 zmian, które mają doprecyzować i uprościć przepisy oraz zminimalizować obciążenia kontrolno-administracyjne nakładane na przedsiębiorców. Wśród najważniejszych zmian można wymienić skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców, wprowadzenie eWeksla, wydłużenie vacatio legis dla przepisów gospodarczych, a także doprecyzowania okresu karencji niezbędnego do ponownego skorzystania z małego ZUS-u.
Pakiet deregulacyjny
Po zakończonym etapie konsultacji z bezpośrednio zainteresowanymi skierujemy do parlamentu projekt ustawy będącej pierwszym pakietem deregulacyjnym. Zmiany, które wprowadzamy, mają umożliwić przedsiębiorcom skoncentrowanie się na tym, co potrafią najlepiej, czyli na prowadzeniu działalności gospodarczej – powiedział minister rozwoju Krzysztof Paszyk.
Projekt pierwszej ustawy deregulacyjnej upraszcza niektóre obowiązki nakładane na przedsiębiorców. Fundamentalną zmianą będzie wprowadzenie zasady „one in, one out”. Resort wyjaśnia, że w przypadku nałożenia na przedsiębiorcę nowego obowiązku administracyjnego nastąpi rezygnacja z innego obciążenia, w tym samym lub zbliżonym obszarze.
Inna ważna nowość ma polegać na tym, że przedsiębiorca będzie miał szansę na odpowiednie przygotowanie się do wprowadzanych zmian. Projekt zakłada, że nowe przepisy prawa gospodarczego, które zwiększają obciążenia dla przedsiębiorców, będą objęte przynajmniej sześciomiesięcznym vacatio legis.
Więcej o działalności gospodarczej przeczytacie w tych tekstach:
Mniej uciążliwe kontrole
Dla wielu przedsiębiorców najważniejszą zmianą będzie jednak doprecyzowanie zasad prowadzenia kontroli:
- skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni,
- obowiązek doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy dokumentów, które będą wymagane przez podmioty kontrolne,
- wprowadzenie maksymalnej częstotliwości kontroli planowych na podstawie przypisanej przez inspekcję kategorię ryzyka naruszenia prawa. W przypadku ryzyka wysokiego kontrola będzie odbywała się raz na dwa lata, przeciętnego – raz na trzy lata, a niskiego – raz na pięć lat,
- przeciwdziałanie wszczynaniu postępowań w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, których celem jest jedynie przerwanie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Ministerstwo chce, by przepisy deregulacyjne „kształtowały środowisko prawne i instytucjonalne”, aby ułatwić przedsiębiorcom zarówno zakładanie działalności gospodarczej, jak i jej dalsze funkcjonowanie. Zmiany obejmują też zasady tworzenia prawa gospodarczego i jego ocenę. Resort obiecuje precyzyjne i odpowiednie do zmieniającego się otoczenia przepisy.
Paszyk ogłosił, że we wrześniu rozpocznie się ogólnopolska akcja konsultacji „Polska Przedsiębiorców”, której celem ma być tworzenie dobrych zasad i reguł prowadzenia działalności gospodarczej. Spotkania z przedsiębiorcami mają być organizowane na terenie całego kraju. Pierwsze planowane są na Pomorzu i w Wielkopolsce.