REKLAMA
 1. bizblog
 2. Pieniądze

Tak oszczędzają Polacy. Niestety nie nauczyli się tego w szkole

Kiedy drożyzna wyskakuje z każdej strony, a może zwłaszcza z lodówki, Polacy zaczynają zaciskać pasa i starają się ograniczyć zbędne wydatki do minimum. Już samo to w sobie jest rzeczą wartą pochwały. Natomiast Polacy robią coś jeszcze - równocześnie starają się oszczędzać pieniądze. Jak? Jak tylko się da, bowiem szkoła nie wyedukowała ich w tym kierunku.

20.01.2023
17:26
Tak oszczędzają Polacy. Niestety nie nauczyli się tego w szkole
REKLAMA

Wrodzona umiejętność Polaków znowu daje o sobie znać. Gdy zewsząd wysysane są pieniądze z ich portfeli, nie czekają, aż będzie jeszcze gorzej, ale zakasują rękawy i szukają rozwiązania, by polepszyć swoją sytuację. To właśnie słynna, polska pracowitość i gospodarność sprawiają, że nie jest gorzej niż jest.

REKLAMA

Bo i tak nie jest dobrze. Zwłaszcza, jeśli chodzi o grubość naszych portfeli, aż 47 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w ostatnim półroczu. I nie wygląda na to, by w niedalekiej przyszłości coś miało się zmienić, bo jak twierdzi 60 proc. - w kolejnych miesiącach inflacja wciąż będzie rosła - wynika z badania przeprowadzonego przez PAYBACK.

Kondycja portfeli Polaków. Czy jest z czego oszczędzać?

Kondycja portfeli Polaków nie jest za różowa. Niemal połowa ankietowanych ocenia stan swoich prywatnych finansów jako średni, z kolei mniej niż 30 proc. ankietowanych jako dobry, natomiast 13 proc. Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa jest zła.

Z roku na rok sytuacja finansowa Polaków się pogarsza. Blisko 47 proc. Polaków uważa obecnie, że ich sytuacja finansowa jest gorsza niż pół roku temu, podczas gdy na początku 2022 roku deklarowało to 38 proc.

Mimo że wydatki są coraz większe, to Polacy starają się jeszcze oszczędzać. Ponad połowa deklaruje, że ma oszczędności, choć aż 47 proc. ankietowanych sygnalizuje brak jakiejkolwiek poduszki finansowej.

Podobnie jak w zeszłym roku, Polacy patrzą w przyszłość dość pesymistycznie – blisko 60 proc. ankietowanych uważa, że w najbliższych miesiącach inflacja wciąż będzie rosnąć. Pocieszająca jest jednak nasza wrodzona polska gospodarność – aż 45 proc. respondentów wskazuje, że będzie podejmowało działania w celu zwiększenia dochodów w 2023 roku – komentuje Katarzyna Grzywaczewska, dyrektor marketingu w PAYBACK Polska.

Jak oszczędzają Polacy?

Z badania wynika, że Polacy nie oszczędzają regularnie. Do skarbonki lądują jedynie powstałe nadwyżki finansowe. Z powodu inflacji 54 proc. ankietowanych wskazuje, że odkłada mniejsze kwoty, natomiast 13 proc. badanych udaje się oszczędzić więcej niż wcześniej.

Jakie kwoty udaje się zaoszczędzić Polakom? Największej grupie osób udaje się odłożyć:

 • od 201 do 500 zł miesięcznie odkłada 26 proc. badanych (w zeszłym roku było to 30 proc. ankietowanych),
 • 0d 501 do 1000 zł miesięcznie odkłada 23 proc. (rok temu było ich 19 proc.).
Źródło: badanie PAYBACK

Jaki typ oszczędzania wybierają najchętniej?

 • 31 proc. odkłada po prostu gotówkę,
 • 30 proc. korzysta z kont oszczędnościowych,
 • 12 proc. korzysta z lokat terminowych,
 • 6 proc. oszczędza w ramach produktów takich, jak IKE, IKZE czy PPK,
 • niecałe 4 proc. inwestuje w akcje i fundusze,
 • 2 proc. inwestuje w obligacje skarbowe.

Na co najczęściej odkładane są pieniądze?

 • 17 proc. oszczędza na „czarną godzinę”,
 • 16 proc. na wymarzone wakacje,
 • 14 proc. na zakup nieruchomości,
 • 11 proc. na zakup samochodu.
Źródło: badanie PAYBACK

Z badania wyszło również, że Polacy nie zdobyli wiedzy na temat oszczędzania w szkołach. Wiedzę próbują zdobyć często sami, ale nie tylko:

REKLAMA
 • 17 proc. Polaków czerpie wiedzę na temat oszczędzania głównie z portali i blogów,
 • 11 proc. od rodziny i znajomych,
 • tylko 4 proc. wskazuje na edukację szkolną.
Źródło: badanie PAYBACK
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA