REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Wiemy, kiedy kredytobiorcy w końcu odetchną

Bez zaskoczenia po posiedzeniu RPP. Stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. I bardzo prawdopodobne, że już nie wzrosną, jeśli inflacja w nadchodzących miesiącach nie przebije w znaczący sposób prognoz. Kiedy obniżki, na które czekają miliony polskich kredytobiorców? Eksperci spodziewają się, że trzeba będzie poczekać prawie rok. Dojdzie do nich, gdy pobędziemy się dwucyfrowej inflacji.

04.01.2023
17:06
Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Wiemy, kiedy kredytobiorcy w końcu odetchną
REKLAMA

Stopy procentowe – zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów – zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Ich stawki w dalszym ciągu wynoszą:

REKLAMA
  • stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej
  • stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej
  • stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej

W komunikacie po posiedzeniu RPP ocenia, że spodziewane osłabienie koniunktury wraz z zacieśnieniem polityki pieniężnej przez główne banki centralne ograniczy globalną inflację.

Osłabienie koniunktury światowej będzie także działać w kierunku obniżania dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce. W takich warunkach dotychczasowe istotne zacieśnienie polityki pieniężnej NBP będzie sprzyjać obniżaniu się inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP – głosi komunikat RPP.

Jedenaście podwyżek stóp procentowych i na razie wystarczy

Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stopy procentowe w październiku 2021 r. W ciągu kolejnych jedenaście podwyżek, do września 2022 r. włącznie, stopa referencyjna NBP zwiększyła się z najniższego poziomu w historii 0,1 proc. do 6,75 proc., najwyższego od dwudziestu lat.

Od czterech miesięcy Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stawek, ale jak utrzymuje cykl podwyżek nie został jeszcze zakończony, a tymczasowo zawieszony.

W opinii Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego dyskusja o zmianach stóp procentowych wciąż jest odległa. Dane wskazują, że inflacja powoli zaczyna słabnąć, spadają oczekiwania firm i konsumentów oraz ceny surowców energetycznych i rolnych.

W takich warunkach powrót do cyklu podwyżek jest mało prawdopodobny. RPP może jednak zmienić nastawienie, jeżeli inflacja bazowa ponownie zacznie systematycznie zaskakiwać na wiosnę – zaznacza ekonomista PIE.

Stopy spadną, gdy inflacja zejdzie poniżej 10 proc.

Dzisiejsza decyzja nie jest zaskoczeniem, gdyż członkowie RPP w zasadzie nie otrzymali żadnych nowych informacji z gospodarki czy z rynku, które mogłyby ich skłonić do innego zdania – napisał w komentarzu Michał Stajniak, analityk XTB.

Jego zdaniem kluczowym wydarzeniem z perspektywy polskiego kredytobiorcy może być marcowe posiedzenie, kiedy RPP będzie już mieć najnowsze projekcje dotyczące inflacji i PKB.

Oczywiście wtedy zaczną się mocne spekulacje na temat obniżek, choć w tym momencie większość gołębich członków Rady wskazuje, że na taki ruch w 2023 roku nie powinniśmy się szykować – tłumaczy Michała Stajniak.

REKLAMA

Polski Instytut Ekonomiczny zakłada, że obniżanie stóp procentowych także jest nieprawdopodobne dopóki inflacja przekracza 10 proc.

Spodziewamy się dwucyfrowej inflacji przynajmniej do września. Dlatego też, oczekujemy obniżki stóp dopiero w czwartym kwartale o 0,5 pkt. Cykl luzowania polityki monetarnej będzie bardziej wyraźny w 2024 roku – zapowiada Jakub Rybacki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA