REKLAMA

Sprawozdawczość 2025. Duże firmy przetrą szlaki małym biznesom

Zmiany w ustawach podatkowych wprowadzone w 2025 roku dotyczą nie tylko sposobu opodatkowania, ale również sprawozdawczości. W pierwszej kolejności dotkną one największe firmy, jednak w kolejnych latach będą obowiązywać także mniejsze podmioty. Mowa o raporcie JPK_CIT, który w 2026 roku zostanie sporządzony i przekazany fiskusowi po raz pierwszy. W kontekście raportowania warto mieć też na uwadze Dyrektywę CSRD, która nakłada nowe obowiązki na tzw. duży biznes.

Sprawozdawczość 2025. Duże firmy przetrą szlaki małym biznesom
REKLAMA

JPK_CIT – co to jest i które dane obejmuje?

REKLAMA

JPK_CIT to nowa struktura raportowania, która w pierwszej kolejności będzie obowiązywać podatników CIT. Sprawozdanie za 2025 rok będą musieli przekazać ci, których roczny przychód przekracza 50 mln euro. Plik JPK_CIT składa się z dwóch część, w tym jednej dotyczącej prowadzonych ksiąg rachunkowych i drugiej dotyczącej ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W raporcie będzie trzeba uwzględnić m.in.:

  • numer NIP kontrahenta,
  • numer faktury z KSeF,
  • informacje dotyczące środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
  • informacje w zakresie różnic między wynikiem podatkowym a bilansowych.

Pierwszy raport JPK_CIT podatnicy będą zobowiązani złożyć do 31 marca 2026 roku. Niemniej jednak, ponieważ dotyczy on danych z roku 2025, już teraz zmuszeni są prowadzić księgi rachunkowe zgodnie z nowymi wytycznymi. Dotyczą one m.in. przyporządkowania kont do odpowiednich znaczników, co w konsekwencji często wymusza zmianę planu kont i dostosowanie polityki rachunkowości.

JPK_CIT – szansa i wyzwanie dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy zostaną objęci nowym obowiązkiem w zakresie raportowania, muszą dostosować swój system księgowy, a także przyjrzeć się strukturze księgowości. Jest to duże wyzwania, jednak sprawozdanie JPK_CIT to również szansa na właściwy dobór podmiotów, u których prowadzone będą kontrole podatkowe. Obecnie urzędnicy nie mają odpowiednich narzędzi, aby precyzyjnie typować kolejne przedsiębiorstwa. Ponadto wprowadzenie JPK_CIT redukuje ryzyko związane z popełnianiem błędów przy rozliczeniach podatkowych.

Dyrektywa CSRD – co oznacza dla firm?

Dyrektywa unijna CSRD w założeniu ma zapewnić transparentność w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wpisuje się tym samym w ideę odpowiedzialnego biznesu, zakładając nie tylko troskę o środowisko naturalne, ale i spełnienie wymogów społecznych. Pierwsze sprawozdanie będzie trzeba złożyć już w 2025 roku. Obowiązek nie obejmuje jednak wszystkich firm, a jedynie podmioty:

  • których średnia liczba zatrudnionych w roku obrotowym wynosi 500,
  • interesu publicznego,
  • których suma bilansowa przekracza 20 mln euro,
  • których przychody netto ze sprzedaży przekraczają 40 mln euro.

Można więc stwierdzić, iż – ponownie – jest to obowiązek nałożony na największych rynkowych graczy. W kolejnych latach nowy obowiązek zostanie nałożony na większą liczbę podmiotów.

Więcej o biznesie przeczytasz na Bizbog.pl:

Raportowania zgodne z dyrektywą CSRD – jak się przygotować?

O ile sprawozdanie JPK_CIT po raz pierwszy należy złożyć w kolejnym roku, o tyle raport zgodny z Dyrektywą CSRD wybrane podmioty składają już w tym roku, mając na uwadze dane z roku poprzedniego. Jak podkreślają eksperci, przedsiębiorcy będą musieli:

  • zrewidować sposób pozyskiwania i analizowania danych,
  • wprowadzić mechanizmy wdrażania zrównoważonego rozwoju,
  • dążyć do utrzymania zrównoważonego i etycznego biznesu.
REKLAMA

Ponadto sprawozdanie będą badać audytorzy, przygotowując dla niego atestację. Firmy nie mają obowiązku zatrudniania dodatkowego specjalisty – badanie przeprowadzi ta sama osoba, która ocenia jakość rocznego sprawozdania finansowego. Pod tym względem dyrektywa CSRD stanowi duże wyzwanie również dla nich, ze względu na konieczność przeprowadzenia rzetelnej analizy. Polska Agencja Nadzoru Audytowego już teraz zapowiada kontrole największych spółek nie rzadziej, niż raz na trzy lata. Jednocześnie warto pamiętać, że prowadzenie zrównoważonego, etycznego biznesu pozwala stać się konkurencyjnym i pozyskać nowych inwestorów. W tym kontekście nowy raport jest dla przedsiębiorców szansą, a nie wyłącznie zbędnym obowiązkiem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA