Jeszcze niedawno najbardziej pesymistyczne prognozy dla kredytobiorców oczekujących obniżek stóp procentowych mówiły o końcu 2025 r. Ale to już nieaktualne, bowiem drugi największy bank w Polsce prognozuje, że RPP zdecyduje się na pierwsze cięcia dopiero w 2026 r. I nie pomoże fakt, że nawet Europejski Bank Centralny rozpoczął już cięcia stóp, a on często nadaje ton reszcie krajów.
Jeśli ktoś czekał w blokach startowych, by zaciągnąć kredyt hipoteczny trochę taniej albo nerwowo co miesiąc spogląda na wysokość swojej raty, to mam wieści bardziej niż złe - pojawiły się prognozy jeszcze bardziej odsuwające w czasie prawdopodobne obniżki stóp procentowych w Polsce.
Tylko przymierający eksport może przyspieszyć obniżki stóp
Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce, w cyklicznym raporcie „Makrokompas” napisał, że spodziewa się pierwszych obniżek stóp dopiero w 2026 r. Tak, analitycy doskonale wiedzą, że inflację obecnie mamy w celu, wiedzą też, że Europejski Bank Centralny dokonał właśnie pierwszej obniżki, a zarówno EBC jak i amerykański Fed narzucają kierunek mniejszym bankom centralnym. Ale zdaniem Pekao to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, że RPP jest nadal bardzo jastrzębia, że od lipca inflacja zacznie nam rosnąć, szczególnie że w lipcu czekają nas podwyżki cen energii, do tego wynagrodzenia rosną zbyt szybko, nastąpi ożywienie koniunktury i rosnąć zacznie też inflacja bazowa, a to już w ogóle najgorzej.
I choć prezes Adam Glapiński mówił ostatnio podczas konferencji prasowej, że w pierwszym kwartale 2025 r. pojawi się w RPP jakaś przestrzeń na dyskusje na temat możliwych obniżek, to Pekao w zwraca uwagę, że niektórzy członkowie Rady wskazują dopiero na drugą połowę 2025 r. jako możliwy termin obniżek stóp. I co? I to według analityków banku nadal zbyt optymistyczne oczekiwania, bo ta przestrzeń pojawi się dopiero w kolejnym roku.
Więcej wiadomości na temat stóp procentowych
Chyba żete prognozy pokrzyżuje zbyt silny złoty. A nasza waluta jest rzeczywiście w trendzie wzrostowym. Zbyt silny złoty, który zacząłby przeszkadzać eksporterom, zdaniem Pekao, mógłby skłonić RPP do obniżek stóp wcześniej. Tylko że ten poziom złotego, który byłby już szkodliwy i trzeba by interweniować za pomocą stóp, to 4,1 zł za euro, a do takich poziomów nam jeszcze daleko. Na razie złoty ma przed sobą poziom wsparcia na poziomie 4,25 zł za euro, jak go przebije, dopiero będzie czas, żeby zacząć obserwować, czy będzie parł dalej.
Spokojnie, chcący znajdzie argumenty i w 2024 r.
Ale żeby namieszać wam w głowie jeszcze bardziej, podpowiem, co po ostatniej decyzji o pozostawieniu stóp bez zmian miał do powiedzenia pierwszy największy bank w Polsce - PKO BP.
Otóż analitycy porównali komunikaty po ostatnim i poprzednim posiedzeniu RPP i choć laikowi wydadzą się niemal identyczne, eksperci zauważyli zmiany, które mogą świadczyć o tym, że RPP odnotowała spadek niepewności, jeśli chodzi o przyszłą ścieżkę inflacji - czyli że dobrze, bo inflacja, mówiąc po ludzku, niby według RPP może być jednak niższa niż czarne scenariusze z marcowej projekcji NBP.
Co to znaczy? PKO BP twierdzi, że RPP może znaleźć argumenty za obniżką stóp już pod koniec tego, czyli 2024 roku! No to macie dwie skrajne prognozy dwóch największych banków. Ale raczej nie możecie sobie wybrać, kto ma rację z prawdopodobieństwem pół na pół, bo znakomita większość analityków bankowych stawia jednak na początek cyklu obniżek dopiero w drugiej połowie 2025 r.
Przypomnę kilka z nich:
Spodziewamy się, że pierwsza obniżka stop procentowych może mieć miejsce nie wcześniej niż w połowie 2025 r.
— napisali eksperci Santandera po czerwcowej decyzji RPP.
Podtrzymujemy opinię, że w 2024 r. RPP nie zmieni stóp procentowych, a obniżki nastąpią dopiero w 2025 r., przy czym może mieć to miejsce dopiero po odwróceniu się wzrostowego trendu inflacji, której lokalnego szczytu spodziewamy się w I kwartale 2025 r. Zakładamy, że w przyszłym roku stopy NBP zostaną obniżone łącznie o 0,75 pkt proc.
— napisali z kolei eksperci ING.
W bazowym scenariuszu oczekujemy, że do najbliższej obniżki stóp NBP o 0,25 pkt proc. dojdzie we wrześniu 2025 r. Prognozujemy, że w II połowie 2025 r. RPP obniży stopy procentowe łącznie o 0,50 pkt proc., do 5,25 proc.
— napisali natomiast eksperci BOŚ.