REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Powstał Śląski Klaster Energii. Gdy zamkną kopalnie, górnicy dostaną pracę

Na razie siedem instytucji, w tym jeden samorząd terytorialny, podpisało umowę dotyczącą powołania do życia Śląskiego Klastra Energii. Sygnatariuszom gratulował m.in. prof. Jerzy Buzek, szef unijnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Partnerem strategicznym projektu jest Instytut Technologii Paliwa i Energii w Zabrzu.

28.07.2023
18:14
slaski-klaster-energii-gornicy
REKLAMA

Obecni podczas pospisywania dokumentów inicjujących powstanie Śląskiego Klastra Energii nie ukrywali, że to kamień milowy w zarządzaniu energetycznym na południu kraju. To również doskonały przykład wypełnienia wymogów pakietu Fit for 55

REKLAMA

Ceny energii szaleją, a zyski spółek energetycznych są niebotyczne. Lata 2024–25 będą dla budżetów wojewódzkich i gminnych bardzo trudne. Więcej środków możemy wtedy przejadać, niż kierować na rozwój - przekonuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Do Śląskiego Klastra Energii przystąpili: jednym na razie reprezentant samorządów terytorialnych - gmina Wojkowice, Fundusz Górnośląski S.A., Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., Koleje Śląskie Sp. z o.o., Park Śliski S.A., SPZOZ Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach oraz Stowarzyszenie Biznes-Nauka-Samorząd „Pro Silesia”.

Śląski Klaster Energii ma pomóc w transformacji

Gratulując powołania do życia Śląskiego Klastra Energii, prof Jerzy Buzek przypomniał, że województwo śląskie już jedną rewolucję energetyczną ma za sobą.

Przecież jeszcze nie tak dawno fedrowało u nas nawet 70 kopalni, a teraz jest ich cztery razy mniej. I dzisiaj także, w dobie coraz większych zmian klimatu, jednym rozwiązaniem jest transformacja energetyczna - uważa były premier Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Buzek przekonuje, że kluczowy w tym względzie będzie Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, z którego województwo śląskie ma otrzymać całkiem pokaźne środki. I wcale nie jest też tak, zapewnia prof. Jerzy Buzek, że UE tylko promuje swoją politykę klimatyczną i jednocześnie zamyka oczy na możliwe kłopoty niektórych regionów, jak właśnie województwo śląskie.

Będzie praca dla zwalnianych górników?

Współpraca podmiotów w ramach Śląskiego Klastra Energii ma również spowodować poprawę jakości powietrza w województwie śląskim. Mniejsza wszak eksploatacja paliw kopalnych gwarantuje mniejsze emisje.

Energia z odnawialnych źródeł energii jest dla naszych płuc bezpieczna - przypomina posłanka Mirosława Nykiel, wiceszefowa sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju.

REKLAMA

Z kolei reprezentant Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. twierdził, że bezpieczna i tańsza energia, oparta na OZE, to przyszłość województwa śląskiego. 

Przecież dzięki temu powstaną też nie miejsca pracy. Każdy górnik zwolniony z zamykanej w przyszłości kopalni będzie zabezpieczony - uważa Grzegorz Nitkiewicz, ekspert ds. OZE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA