Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy znoszącej obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej od sprzedaży samochodu firmowego czy innych środków trwałych. To na razie jedyna konkretna zmiana dotycząca składki zdrowotnej, jaka ma szansę wejść w życie w najbliższym czasie. Wielokrotnie obiecywane obniżenie składki zdrowotnej utknęło w sporach pomiędzy koalicjantami i co najmniej jeszcze w 2025 roku przedsiębiorcy będą ją płacić na dotychczasowych zasadach.
Dyskusja nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych trafi pod obrady rządu we wtorek. Wbrew nadziejom wielu osób nie chodzi wcale o obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców, ale o zlikwidowanie obowiązku odprowadzania składki od zbycia środków trwałych.
Składka zdrowotna od zbycia środków trwałych
Ministerstwo Zdrowia, które tłumaczy, że potrzeba wprowadzenia zmian wynika ze wzrostu wydatków, jakie przedsiębiorcy ponoszą w ramach składki na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2022 r. w wyniku zmian wprowadzonych w ramach tak zwanego Polskiego Ładu. Dość kuriozalny jest fakt, że o koszty prowadzenia firm troszczy się akurat resort zdrowia, którego głównym zmartwieniem powinno być raczej niedofinansowanie systemu ochrony zdrowia.
Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz tłumaczył, że „z perspektywy przedsiębiorców” dużym problemem jest znaczne obciążenie składką zdrowotną „istotnie wpływające na rentowność prowadzonej pozarolniczej działalności”. W uzasadnieniu projektu napisano też, że przedsiębiorcy podnoszą zastrzeżenia w odniesieniu do uwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych.
Więcej na temat składki zdrowotnej przeczytasz w tych tekstach:
Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd i przejdzie pełną ścieżkę legislacyjną, dochody ze sprzedaży środków trwałych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej lub w formie podatku liniowego.
Mówiąc nieco prościej, odpłatne zbycie środków trwałych przez przedsiębiorców nie będzie zwiększało podstawy obliczenia składki zdrowotnej. Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych projekt przewiduje wyłączenie przychodów ze zbycia środków trwałych z podstawy obliczania składki zdrowotnej.
Nie będzie obniżenia składki zdrowotnej
Na razie nie będzie jednak zmian, jeśli chodzi o zasady naliczania składki zdrowotnej, która jest najbardziej znienawidzoną przez przedsiębiorców zmianą wprowadzoną przez Polski Ład. W przypadku rozliczania się według skali podatkowej składka wciąż wynosi 9 proc., ale jest już odliczana od podatku dochodowego. Przed Polskim Ładem odliczenie wynosiło aż 7,75 proc.
Obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców było jednym z głównych haseł obecnego rządu, ale kolejne propozycje konkretnych zmian napotykały na opór wewnątrz rządzącej koalicji. Za obniżką jest Koalicja Obywatelska, a zwłaszcza Polska 2050, ale Lewica jest za podwyżką. Nic dziwnego, że porozumienia w tej sprawie nie udało się osiągnąć do dziś, a koalicja nie ma nawet projektu ustawy, który można by spróbować przegłosować.