REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wypożycz e-auto na kartę biblioteczną. Takie rzeczy tylko w Finlandii

Pamiętacie jak w Polsce, chcąc omijać szerokim łukiem zakaz handlu w niedziele, znane sieci zmieniały swoje sklepy w niby punkty pocztowe, czytelnie, a nawet placówki medyczne? W Finlandii też zdecydowano się na tego typu metamorfozę, ale trochę w odwrotnym kierunku. Tam wpadli na pomysł, żeby połączyć ze sobą kartę biblioteczną z możliwością wypożyczenia samochodu elektrycznego, na podobnych zasadach jak samą książkę. Ma to pomóc w osiągnięciu za kilka lat neutralności klimatycznej.

14.05.2023
17:41
samochod-elektryczny-biblioteka-Finlandia
REKLAMA

Finowie są przekonani, że są pierwsi na świecie i nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł. Chodzi o możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego (Toyota bZ4X) w Bibliotece Miejskiej w Turku, która podejmuje właśnie współpracę z Auto Finland Oy. Szacunkowy zasięg tego modelu to 290 km na jednym ładowaniu. Chociaż przy ustawieniu klimatyzacji na tryb eko spada do 268 km. Przy zerowej temperaturze to już tylko ok. 250 km. Pomysł na połączenie karty bibliotecznej z wypożyczeniem e-samochodu jest innowacyjny i wprowadzony jest na próbę. Z takiej możliwości będzie można korzystać tylko w okresie od 8 do 28 maja 2023 r. Przy okazji zaplanowano dyskusję na temat wytycznych dotyczących mobilności i zrównoważonego planowania miejskiego.

REKLAMA

Równość technologiczna jest dla nas ważną wartością. Chcemy dzielić się informacjami o nowych alternatywach i innowacjach oraz umożliwiać różne wydarzenia - tłumaczy Rebekka Pilppula, kierownik ds. usług bibliotecznych w Bibliotece Miejskiej w Turku.

Samochód elektryczny zamiast książki

To wcale nie jest przypadek, że taki projekt zainicjowano w Turku. To fińskie miasto ma spore ambicje klimatyczne i już za sześć lat, w 2029 r. planuje osiągnąć neutralność węglową. 

Jesteśmy pierwsi na świecie, którzy oferują możliwość wypożyczenia samochodu elektrycznego z biblioteki. Dla mieszkańców Turku to sprawa honoru, by być wśród pierwszych, którzy robią pewne rzeczy - twierdzi Pilppula.

Z kolei Mikko Kekalainen, dyrektor Toyota Auto Finland, przekonuje, że nie chce żyć w świecie, w którym zaawansowana technologia jest dostępna wyłącznie dla nielicznych. 

Swobodna mobilność to nasza podstawowa wartość, a w dzisiejszej debacie na temat układów napędowych chcemy zaoferować różne opcje, aby umożliwić wszystkim osiągnięcie naszego wspólnego celu - dopowiada.

REKLAMA

Turku już zmniejszyło swoje emisje o połowę

Plan klimatyczny, zgodnie z którym Turku ma być od 2029 r. neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, przyjęto już w czerwcu 2018 r., a zaktualizowano go w maju 2022 r. Jego realizacja oznacza m.in. inwestowanie w zrównoważoną energię i infrastrukturę, niskoemisyjny transport, a także promowanie gospodarki cyrkularnej. Już teraz dzięki takim wspólnym działaniom w Turku ograniczono emisję o połowę, w porównaniu z ich poziomem w 1990 r.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA