Rząd nie chce obowiązku odpowiadania kandydatom. Branża rekrutacyjna: to rozczarowujące
Kandydaci nadal nie mają prawa do informacji po rekrutacji. Rząd odrzucił petycję w tej sprawie, mimo że większość Polaków oczekuje choćby krótkiego „nie”.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odrzuciło propozycję wprowadzenia obowiązku udzielania informacji zwrotnej kandydatom uczestniczącym w procesie rekrutacyjnym. Pomysł ten, poparty przez tysiące podpisów pod obywatelską petycją, nie doczeka się realizacji – przynajmniej na razie. Resort uznał, że byłby to zbyt duży ciężar dla pracodawców.
Branża mówi jednym głosem: informacja zwrotna to standard
Decyzja spotkała się z krytyką ze strony środowiska HR i samych kandydatów.
Z perspektywy osób poszukujących pracy brak jakiejkolwiek informacji po zakończonym procesie jest po prostu frustrujący i demotywujący – mówi Paulina Król, Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs. – Nie chodzi o długie uzasadnienia. Krótkie powiadomienie, że proces został zakończony, to minimum szacunku – dodaje.
Z raportu „Sprawiedliwość w pracy” opublikowanego przez No Fluff Jobs wynika, że aż 73 proc. pracujących Polaków oczekuje informacji zwrotnej po rekrutacji, a tylko 16 proc. twierdzi, że ją otrzymuje regularnie. Najtrudniejszą sytuację mają kandydaci na stanowiska juniorskie – 42,7 proc. z nich niemal nigdy nie dostaje odpowiedzi. Dla wielu z nich to pierwsze doświadczenia zawodowe, które zamiast dawać motywację, zostawiają poczucie ignorancji.
O co chodziło w petycji?
datom, którzy wzięli udział przynajmniej w jednym etapie rekrutacji. Zgłaszający podkreślali, że nie chodzi o tworzenie obszernych uzasadnień, a o prostą, krótką informację – np. „zakończyliśmy rekrutację”, „wybraliśmy innego kandydata”.
Propozycja przewidywała również możliwość ustandaryzowania tego procesu poprzez platformy rekrutacyjne lub zautomatyzowane wiadomości e-mail. Według inicjatorów rozwiązanie to mogłoby poprawić jakość całego rynku pracy – bez istotnych kosztów dla firm.
Więcej wiadomości na temat rynku pracy