Komisja Unii Metropolii Polskich ds. Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia podjęła się prac nad usprawnieniem i obniżeniem kosztów realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej i przedstawiła swoje postulaty. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby to budżet państwa finansował koszty obsługi pomocy udzielanej cudzoziemcom w ramach indywidualnych programów integracyjnych zleconych powiatom.

Podczas prac Komisji UMP powstało między innymi 7 postulatów, które 18 lutego zostały zaprezentowane na posiedzeniu Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Zmiana przepisów w sprawie podwójnego ubiegania się o dotację z budżetu państwa na te same świadczenia
Reprezentująca UMP mec. Magdalena Januszewska zwróciła stronie rządowej uwagę między innymi na zasadność unikania udzielania podwójnej dotacji przy rozliczeniach między gminami.
O dotację z budżetu państwa na świadczenie w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi powinna ubiegać się jedna gmina, tzn. ta, która udziela świadczenia bez konieczności refundacji wydatku przez gminę właściwą ze względu na miejsce zamieszkania – mówi mec. Magdalena Januszewska.
I dodaje, że w ten sposób można uniknąć występowania o dwie dotacje na ten sam wydatek przez dwie gminy.
Należy zgodzić się, że uwzględnienie postulatu zniesienia obowiązku zwrotu kosztów udzielania świadczeń finansowanych z dotacji z budżetu państwa przez gminę miejsca pobytu świadczeniobiorcy pozwoliłoby na uniknięcie podwójnego ubiegania się o dotację z budżetu państwa na te same świadczenia – twierdzi Beata Karlińska, dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej w MRPiPS.
Ministerstwo przyznało także, iż prawdopodobne jest uchylenie w ustawie o pomocy społecznej przepisów pozwalających na udzielenie pomocy na ekonomiczne usamodzielnienie się tak. A to dlatego, że w praktyce nie jest ono realizowane. To też zauważają miasta Unii Metropolii Polskich i wnoszą o aktualizację przepisów.
Więcej wiadomości na temat prawa można przeczytać poniżej:
Apel o wprowadzenie finansowania z budżetu państwa kosztów obsługi cudzoziemców
Komisja UMP przy poparciu innych korporacji samorządowych zaapelowała również do strony rządowej o wprowadzenie finansowania z budżetu państwa kosztów obsługi pomocy udzielanej cudzoziemcom w ramach indywidualnych programów integracyjnych jako zadania zleconego powiatowi.
Powód? Środki na realizację zadania polegającego na pomocy cudzoziemcom w ramach indywidualnych programów integracji oraz opłacaniu za nich składek na ubezpieczenie zdrowotne zapewnia budżet państwa. Dlatego powinno ono pokrywać także koszty jego realizacji.
Procedura wypłaty świadczeń w ramach indywidualnych programów integracji wymaga zaangażowania wielu osób. Czas prowadzenia postępowania i udzielanego wsparcia od wpływu wniosku do wypłaty pierwszego świadczenia zajmuje około 18 godzin, zaś realizacja pełnego 12-miesięcznego postępowania dla jednego cudzoziemca to około 46 godzin pracy – tłumaczy w postulatach z 31 stycznia br. Dorota Bąbiak- Kowalska, dyrektor zarządzająca w Unii Metropolii Polskich.
I podkreśla, że w obszarze pomocy społecznej, funkcjonują regulacje prawne, na podstawie których z budżetu państwa finansowana jest nie tylko realizacja zadania zleconego, ale także koszty jego obsługi tego zadania.
Zgodnie z informacją uzyskaną od Departamentu Integracji Społecznej w tutejszym Ministerstwie propozycja zostanie uwzględniona przy opracowywaniu zmian na Zespole ds. reformy pomocy społecznej – podsumowuje Beata Karlińska.
Z postulatami i odpowiedziami resortu można zapoznać się w załączeniu oraz na stronie metropolie.pl.