Rząd klepnął przepisy o rynku mocy. Dostawy prądu mają być stabilne
Zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej. Taki efekt ma przynieść nowelizacja ustawy o rynku mocy, która przewiduje aukcje dogrywkowe na energię elektryczną. Nowe przepisy pozwolą rządowi na skuteczniejsze reagowanie na ewentualne braki mocy w systemie, co ma zmniejszyć ryzyko przerw w dostawach prądu.
![Rząd klepnął przepisy o rynku mocy. Dostawy prądu mają być stabilne](https://ocs-pl.oktawave.com/v1/AUTH_2887234e-384a-4873-8bc5-405211db13a2/bizblog/2024/08/rachunki-licznik-pradu-ceny-bon-energetyczny.jpg)
Rząd poinformował, że przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Najważniejszą nowością jest wprowadzenie aukcji dogrywkowych, które umożliwią ponowne przeprowadzenie aukcji głównej w sytuacji, gdy jej wyniki nie gwarantują bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.
Stabilne dostawy energii elektrycznej
Resort klimatu tłumaczy, że rynek mocy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilnych dostaw energii do gospodarstw domowych, a wprowadzenie mechanizmu aukcji dogrywkowych zwiększy elastyczność systemu energetycznego oraz zapewni ciągłości dostaw w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię.
Zrobiliśmy kolejny krok do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski – zapewnia minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
Szefowa resortu klimatu wyjaśnia, że w ramach rynku moc traktowana jest jak towar, który można kupować i sprzedawać, natomiast jednostki wytwórcze czy magazyny energii są w gotowości do dostarczania mocy elektrycznej do systemu i są za to wynagradzane. Podkreśla, że w procesie transformacji energetyki stabilizacja systemu jest „bardzo ważna”.
O energetyce przeczytasz w tych tekstach:
W ramach nowych przepisów przewidywane są dwie aukcje dogrywkowe na lata 2029 i 2030, które zostaną przeprowadzone po zakończeniu aukcji głównych rynku mocy. MKiŚ tłumaczy, że do udziału w tych aukcjach będą uprawnione te same podmioty, co w przypadku aukcji głównych, w tym istniejące, modernizowane oraz nowe jednostki wytwórcze, a także zagraniczne jednostki wytwórcze.
Zapewniamy długoterminową stabilizację dostaw energii elektrycznej do gospodarstw domowych oraz przemysłu – mówi Hennig-Kloska.
Parametry każdej aukcji dogrywkowej na dany rok mają być określane w ministerialnym rozporządzeniu po konsultacji z Urzędem Regulacji Energetyki. Ma to dostosować warunki aukcji do aktualnych potrzeb rynku oraz zapewnienie transparentności procesu.
Korzyści dla przedsiębiorców
Nowelizacja przewiduje też wydłużenie terminu na przekazanie przez małe i średnie przedsiębiorstwa formularzy o przyznanej pomocy de minimis z 28 lutego do 30 czerwca 2025 roku. Wydłużenie terminu na złożenie formularzy o pomocy de minimis jest korzystne dla przedsiębiorców, którzy zyskają dodatkowy czas na dopełnienie formalności.
Eksperci zwracają uwagę, że elastyczność w zarządzaniu rynkiem mocy jest kluczowa w kontekście transformacji energetycznej oraz integracji odnawialnych źródeł energii. Aukcje dogrywkowe mogą stanowić istotne narzędzie w procesie dostosowywania systemu do nowych wyzwań. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie siedmiu dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.