Co z naszymi rachunkami za prąd? Rząd ogłosił decyzję
Rząd przyjął projekt ustawy o zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw domowych w 2025 r. Premier Donald Tusk wyjaśnił, że ustawowe obniżenie cen będzie obowiązywało tylko do 30 września, bo potem powinno dojść do obniżenia taryf. Szef rządu jest przekonany, że za rok zamrażanie cen prądu nie będzie już konieczne.
O przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy o mrożeniu cen energii jako pierwsza poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniła, że ceny prądu dla gospodarstw domowych do końca września 2025 roku pozostaną na dotychczasowym poziomie. Decyzję tę nazwała „zapewnieniem stabilności i bezpieczeństwa finansowego dla polskich rodzin”.
Zamrożenie cen energii w 2025 r.
Mrożenie cen energii to krok, który wspiera gospodarstwa domowe w trudnych czasach. Wspieramy ludzi, jednocześnie budujemy zielony miks energetyczny, który obniży ceny energii – stwierdziła optymistycznie szefowa MKiŚ.
Przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk wyjaśnił, że projekt ustawy zakłada, że w ostatnim kwartale przyszłego roku nastąpi obniżenie taryf, więc prawdopodobnie dalsze zamrażanie nie będzie konieczne. Szef rządu zaznaczył, że jeśli jednak ceny nie spadną, to jest gotowy na przedłużenie zamrożenia cen także po 30 września.
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź projektu nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej. Projekt zakłada, że maksymalna cena dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh. Z obniżek nie skorzystają jednak samorządy czy firmy z sektora MŚP.
Więcej o energii elektrycznej przeczytacie w tych tekstach:
Projekt zakłada przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych – ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Projekt przewiduje też zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 r.
Ustawa o efektywności energetycznej
W wykazie prac legislacyjnych pojawi się też projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej, która ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego dyrektywę unijną z 2023 r. MKiŚ wyjaśnia, że projekt ten ma na celu wdrożenie niezbędnych środków służących wspieraniu efektywności energetycznej, zapewniających osiągnięcie celów w zakresie efektywności energetycznej na 2030 r. oraz dalszą poprawę efektywności energetycznej po roku 2030.
Projekt ten wprowadza też przepisy w zakresie nowego zawodu regulowanego, czyli audytora efektywności energetycznej. Uprawnienia te będą nadawane osobom po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu kwalifikacyjnego. Tym samym ciężar weryfikacji audytów ma zostać przeniesiony z URE na audytorów, co ma nie tylko usprawnić proces ich weryfikacji, ale również przyczynić się do poprawy jakości tych audytów.