REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Biznes ucieka z Polski? Spójrzcie na tę fabrykę pomp ciepła

Spektakularne zwolnienia grupowe i zamykanie polskich zakładów przez wielkie firmy zdominowały przekaz na temat zagranicznych inwestycji w Polsce, ale nie jest to pełny obraz sytuacji. To nie tylko wciąż stosunkowo mały wycinek całego rynku, bo jednocześnie w Polsce wciąż powstają nowe fabryki zagranicznych potentatów. Przykład? We Wrocławiu rusza fabryka pomp ciepła szwedzkiej formy Aira.

25.06.2024
6:44
pompy-ciepla-Niemcy-cena-gazu
REKLAMA

Zamknięcie fabryki autobusów Volvo we Wrocławiu było jednym z dotkliwszych i głośniejszych przykładów wycofywania się zagranicznych gigantów z inwestycji przemysłowych w Polsce. Wielu osobom umknęła jednak styczniowa zapowiedź uruchomienia w tej samej fabryce produkcji pomp ciepła przez szwedzką firmę Aira. Zakład wkrótce rusza.

REKLAMA

Fabryka pomp ciepła w Polsce

Marka Aira to nowy gracz na rynku pomp ciepła – firma powstała zaledwie w 2022 roku w Szwecji, a założona została przez spółkę Vargas Holding. W 2023 r. rozpoczęła działalność we Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a w najbliższym czasie ma zostać uruchomiona produkcja w byłej fabryce Volvo Group we Wrocławiu.

Szczegóły inwestycji mają zostać ogłoszone w środę 26 czerwca, ale już dziś wiadomo, że szwedzka firma zainwestowała we wrocławski zakład blisko 1,3 mld zł. Firma już w styczniu zapowiadała, że produkcja zostanie uruchomiona w połowie 2024 roku i wszystko wskazuje na to, że udało jej się dotrzymać zakładanego terminu startu zakładu.

Więcej o inwestycjach w Polsce przeczytacie w tych tekstach:

Dzięki technologii czystej energii dla każdego domu, Aira przekształca ogrzewanie mieszkaniowe i przyspiesza europejską transformację energetyczną i dekarbonizację. Dzisiaj konsumenci wydają tysiące euro na nieefektywne, brudne i drogie ogrzewanie gazowe. Sprawimy, że pompy ciepła będą przystępne cenowo, obniżymy rachunki za energię i emisje – powiedział Martin Lewerth szef Aira, cytowany przez serwis wroclaw.pl.

Spółka Vargas deklaruje, że jest „długoterminowym inwestorem i aktywnym właścicielem spółek realizujących określone cele, których ambicją jest osiągnięcie pozycji regionalnego lub globalnego lidera”. Model biznesowy tej firmy polega na powoływaniu do życia firm, które „przesuwają granice, działając na rzecz zrównoważonej przyszłości”. Vargas Holding zaczynał od ekologicznych baterii, stali i wodoru. Aira jest pierwszą firmą w holdingu Vargas, która oferuje produkty bezpośrednio konsumentom.

Przypomnijmy, że spółka Volvo Buses będąca częścią Volvo Group na początku bieżącego roku ogłosiła decyzję o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu fabryki we Wrocławiu jeszcze w pierwszym kwartale 2024 roku. Swoją decyzję firma tłumaczyła zmianą modelu biznesowego w Europie. Z komunikatów spółki wynikało, że wrocławski zakład przynosił straty.

Aira w miejsce Volvo

REKLAMA

Volvo Buses podpisało jednocześnie list intencyjny z Vargas Holding w sprawie sprzedaży fabryki we Wrocławiu. Nowy właściciel zobowiązał się do zaoferowania zatrudnienia niektórym pracownikom Volvo Buses. Decyzja Volvo o stopniowym wygaszeniu i zakończeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów miała wpływ na około 1,6 tysiąca miejsc pracy w Volvo Buses, z czego około 1,5 tysiąca właśnie we Wrocławiu.

Warto przy okazji zaznaczyć, że produkujące autobusy, ciężarówki i sprzęt budowlany Volvo Group poza marką i logotypem nie ma nic wspólnego z producentem samochodów osobowych Volvo Cars. Pierwsza ze spółek pozostaje w rękach szwedzkich inwestorów, natomiast druga jest własnością chińskiej spółki Geely od 2010 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA