REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Motoryzacja

Volvo zwalnia we Wrocławiu. 1,5 tysiąca osób straci pracę w fabryce koncernu

Volvo Buses podjęło decyzję o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu fabryki we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Swoją decyzję firma tłumaczy zmianą modelu biznesowego w Europie. Nie zmienia to jednak faktu, że aż 1,5 tysiąca pracowników straci dotychczasowe miejsce pracy.

16.03.2023
18:16
Volvo zwalnia we Wrocławiu. 1,5 tysiąca osób straci pracę w fabryce koncernu
REKLAMA

Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – wyjaśnia powody decyzji koncernu Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

REKLAMA

W Grupie Volvo w Polsce zatrudnionych jest ok. 3,6 tysiąca pracowników, w tym 1,5 tysiąca to pracownicy Volvo Buses. Prezes Volvo Polska Mirosław Kraner obiecuje, że pozostałe 2,1 tys. pracowników nadal pozostaną zatrudnieni w firmie.

Firma zapewnia, że Wrocław pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi biznesowe dla Grupy Volvo, z takimi oddziałami jak Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing i Volvo Group Real Estate.

Zwolnienia na masową skalę

Decyzja Volvo o stopniowym wygaszeniu i zakończeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1,6 tysiąca miejsc pracy w Volvo Buses, z czego około 1,5 tysiąca właśnie we Wrocławiu.

Firma podała, że proces informowania oraz dialog z przedstawicielami związków zawodowych został już rozpoczęty.

Volvo Buses dołoży wszelkich starań, aby udzielić wsparcia  naszym lojalnym pracownikom, z których liczni pracują w Volvo Buses od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia – zapewnia Anna Westerberg.

Część zwolnionych pracowników może otrzymać nową pracę

Volvo Buses podpisało list intencyjny z Vargas Holding ws. sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu. Znajduje się w nim również zapis o zamiarze Vagas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses. Działalność nowego inwestora ma jednak inny profil, a produkcja ma ruszyć w 2024 r., mimo to część pracowników z Volvo mogłoby znaleźć zatrudnienie w nowej firmie już w trzecim kwartale 2023 r.

Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji - mówi Anna Westerberg.

REKLAMA

Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem długoterminowym i aktywnym właścicielem spółek z doświadczeniem w budowaniu rentownych finansowo firm, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym.

W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu. Więcej szczegółów na temat naszych dalszych działań podamy w nadchodzących miesiącach – mówi Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA