REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Skarbówka wniebowzięta. Ściągnęła rekordową kasę z CIT-u

Mimo spowolnienia gospodarczego i inflacji, zanotowaliśmy rekordowy wzrost, ponieważ do budżetu państwa wpłynęło z podatku CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, aż 85,3 mld zł. Porównując tę kwotę do 2021 r., gdy było to 66,7 mld zł, wzrost wyniósł 28 proc.

28.11.2023
13:29
Skarbówka wniebowzięta. Ściągnęła rekordową kasę z CIT-u
REKLAMA

InFakt komentując dane Ministerstwa Finansów zwraca uwagę, że za łączną wartość zapłaconego CIT-u głównie odpowiedzialnych jest pięciu największych płatników, ponieważ ich wpłaty na podatek wyniosły 9,8 mld zł, co stanowi 11,5 proc. całkowitego wpływów z tego podatku.

REKLAMA

Historyczne wpływy z tytułu podatku CIT

Wzrost przychodów z CIT-u to największa zaobserwowana podwyżka ze wszystkich podatków. W przypadku VAT, który stanowi źródło największych wpływów do budżetu państwa, różnica pomiędzy rokiem 2022 a 2021 to jedynie 7 proc. (230,4 mld zł vs. 215,7 mld zł). 

Co istotne, wpływy z CIT-u do budżetu centralnego za 2022 r. były wyższe niż z PIT-u. Choć przychody wynikające z podatku dochodowego od osób fizycznych miały wartość 136,1 mld, należy pamiętać, że część obu danin wędruje do jednostek samorządu terytorialnego – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

I dodaje, że w przypadku PIT-u było to 67,9 mld zł, zaś CIT-u 15,2 mld zł. W kasie państwa ostatecznie znalazło się 68,2 mld z podatku dochodowego od osób fizycznych oraz 70,1 mld z podatku dochodowego od osób prawnych.

W 2021 r. sytuacja była odwrotna. Po odliczeniu podatków dla samorządów, do budżetu centralnego powędrowało 52,4 mld na poczet CIT-u oraz 73,6 mld wynikające z PIT-u. W roku 2022 wartość środków pochodzących z podatku dochodowego od osób prawnych w budżecie państwa wzrosła więc o historyczne 34 proc – podkreśla  ekspert.

Więcej o podatkach przeczytacie w poniższych tekstach:

TOP 5 podatników CIT

Wśród płatników CIT na pierwszym miejscu znalazł się Orlen S.A., który na poczet podatku za 2022 r. zapłacił 4,4 mld zł, a jego całkowity udokumentowany przychód wynosi 23 mld zł. Drugie miejsce zajęła Podatkowa Grupa Kapitałowa PKO BP z CIT-em w wysokości 1,7 mld oraz przychodami rzędu 10 mld. Kolejna w zestawieniu Jastrzębska Grupa Węglowa S.A. zapłaciła fiskusowi za 2022 r. 1,3 mld zł podatku. Na czwartym miejscu uplasowała się Podatkowa Grupa KGHM II, której podatek również sięgnął 1,3 ml. Ostatnie miejsce na liście TOP5 należy do Grupy Lotos S.A. z 1,1 mld zł zapłaconego CIT-u.

REKLAMA

InFakt zauważa, że jeśli Komisja Europejska dopnie swego i przeforsuje ograniczenie konkurencji podatkowej między państwami UE, to Polska może na tym zyskać dodatkowo 13-14 mld zł rocznie. Takie wyliczenia przedstawił Polski Instytut Ekonomiczny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA