Rekordowa drożyzna stała się faktem. A to i tak przygrywka przed inflacyjnym szczytem
Tym razem GUS wstrzelił się z szybkim szacunkiem wzrostu cen i w poniedziałek potwierdził odczyt flash inflacji CPI sprzed trzech tygodni. Przynajmniej jeśli chodzi o dane w ujęciu rocznym. Miesiąc do miesiąca podwyższył odczyt o 0,1 p.p. do 1,1 proc. Ekonomiści zapowiadają kolejne rekordy w listopadzie i grudniu.
Inflacja w październiku rok do roku wyniosła 6,8 proc. Brak korekty w górę pierwotnych danych w ujęciu rocznym to marna pociecha, bo ceny wzrosły najwięcej od ponad 20 lat.
GUS zmienił odczyt CPI miesiąc do miesiąca
We wstępnych danych opublikowanych przez GUS pod koniec października ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 6,8 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,0 proc.
Październikowa inflacja w porównaniu do września okazała się ostatecznie wyższa o 0,1 p.p. 1,1 proc. to drugi największy wzrost miesiąc do miesiąca licząc co najmniej od początku 202o r.
Ceny transportu i utrzymania mieszkań
GUS podał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wzrost CPI miały wyższe ceny utrzymania mieszkań o 2,0 proc., transportu o 2,3 proc., żywności o 0,5 proc. oraz odzieży i obuwia o 3,2 proc., które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,49 p.p., 0,23 p.p. i po 0,13 p.p. Niższe ceny w zakresie łączności o 0,3 proc. obniżyły ten wskaźnik o 0,02 p.p.
Rok do roku wzrost cen związanych mieszkaniami o 8,1 proc., transportu o 22,1 proc. oraz żywności o 4,7 proc. podniosły inflację o 2,04 p.p., 1,95 p.p. i 1,18 p.p.
Ceny energii i żywności dalej będą rosnąć
Marcin Klucznik, analityk PIE, zapowiada, że w listopadzie i grudniu wzrost cen będzie jeszcze wyższy.
Prognozujemy, że inflacja będzie dalej przyśpieszać. W listopadzie i grudniu wzrost cen przekroczy 7 proc. Na początku roku dojdzie do jej wyhamowania, jednak będzie ono powolne i stopniowe
– napisał w komentarzu.
Równolegle jego zdaniem szybko rosnąć będą ceny towarów pierwszej potrzeby. Wzrost ceny energii przekroczy w przyszłym roku 12 proc., żywność w pierwszej połowie 2022 roku będzie drożeć tempie 6-7 proc.