REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca
  3. Felieton

Przez podwyżki pensji dla kasjerek z Biedronki Polacy wyjdą na ulicę. Wspomnicie moje słowa

Osoby obsługujące nas w Biedronkach, Lidlach i innych sieciach spożywczych to drażliwy temat. Z jednej strony docenia się ich codzienną pracę, z drugiej wynagrodzenia kasjerów od lat stanowią jakiś magiczny wyznacznik tego, ile powinien zarabiać Kowalski. A ile? No na pewno więcej, bo jak to? Firma płaci mi tyle, ile wyciągają na kasie w Biedrze?

20.01.2022
6:33
Przez podwyżki pensji dla kasjerów z Biedry Polacy wyjdą na ulicę. Wspomnicie moje słowa
REKLAMA

Na miejscu pracodawców drżałbym właśnie ze strachu, brał miesięczne urlopy, wymieniał zamki i gasił światło w gabinecie, żeby można było udawać, że nikogo w nim nie ma. Sieci handlowe ruszyły z falą podwyżek wynagrodzeń, co na polskich pracowników działa jak płachta na byka.

REKLAMA

Niemiecka sieć pochwaliła się właśnie, że po serii manifestacji związkowców, zdecydowała się od 1 marca 2022 r. podnieść płace sprzedawcom o 400 zł brutto. Kasjerzy będą mogli teraz wyciągnąć do 4,5 tys. zł minus podatek.

Poza podwyżką wynagrodzenia postanowiliśmy także zwiększyć wysokość bonów świątecznych, jakie pracownicy otrzymują od pracodawcy z okazji Bożego Narodzenia oraz Wielkiejnocy. Zmiana ta dotyczy zdecydowanej większości pracowników

– uzupełniła Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

O podwyżkach milczy na razie inna spółka należąca do Grupy Schwarz, czyli Lidl. Druga dyskontowa siła w Polsce i tak należała do ścisłej czołówki branżowych pracodawców. Kasjerzy na start mogą dostać między 3550 zł brutto do 4350 zł brutto, ale wystarczą dwa lata stażu pracy, by widełki poszły w górę do 3,9 tys. zł brutto-4,8 tys. zł brutto.

Niewykluczone, że Lidl pójdzie jednak drogą Kauflandu. Przyczyną podwyżek płac może być decyzja Biedronki, która po pierwszym stycznia podniosła wynagrodzenia o 200-250 zł brutto miesięcznie. Początkujący sprzedawca dostanie teraz od 3460 zł do 3800 zł brutto, a z trzyletnim doświadczeniem można już liczyć na 3600 zł do 4050 zł brutto.

Ech, zarabiać jak kasjer Biedronki

Z nie do końca wiadomych przyczyn wielu Polakom to przeszkadza. A może nawet nie tyle przeszkadzają same podwyżki, co fakt, że oni sami zarabiają mniej. Bo niby wszyscy szanujemy taki rodzaj pracy, szczególnie w trakcie pandemii...

Ale w sumie to straszna siara zarabiać, tyle co sprzedawca wykładający towar i skanujący produkty na taśmociągu. Słabo opłacane grupy zawodowe uwielbiają powoływać się na wynagrodzenia kasjerów, przekonując pracodawców, że oni przecież nie mogą dostawać mniej.

Przy fali podwyżek z 2018 r. mieliśmy prawdziwy wysyp takich żądań. O pasku wypłaty pań z Biedry czytała w listach od nauczycieli ówczesna minister edukacji Anna Zalewska, a prezes PAP-u skarżył się, że w agencji prasowej zarabia się, cytując dosłownie: mniej niż kasjerka z Biedronki.

Na wynagrodzenia utyskiwał też Zarząd Głównego NSZZ Policjantów.

Nie zgadzamy się na to, żeby osoby narażające zdrowie i życie, pracujące przez cały rok, w nocy, święta itd., były wynagradzane gorzej niż kasjer czy magazynier

– tłumaczył przewodniczący związku Rafał Jankowski.
REKLAMA

Lawina pewnie ruszy zresztą dosłownie za chwilę. Po tegorocznych podwyżkach nauczyciele mają zarabiać, w zależności od stopnia - od 3 tys. do 4 tys. zł brutto. Służby mundurowe boją się, że ich 500-złotowe podwyżki zje Polski Ład. A cała reszta Polski ze swoją medianą na poziomie 4,7 tys. zł brutto (dane z października 2020 r., pewnie trochę urosła) zorientuje się, że co poniektóre "panie na kasie" wyciągają miesięcznie wiecej niż statystyczny Polak.

I coś mi się wydaje, że pan Kowalski tego nie zdzierży.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA