REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Promocje w sklepach? Gazetki nie kłamią, Polacy się zapłaczą

UceResearch, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX przeanalizowało ponad 2,4 mln promocji gazetek sieci handlowych i wyniki wskazują, że w całym 2023 r. było ich o 10,5 proc. mniej niż w 2022 r. Największy spadek liczby akcji wspierających sprzedaż odnotowały hurtownie i markety budowlane. Najbardziej zwiększyły liczbę promocji sklepy z RTV i AGD. Eksperci mają podzielone zdania, czy w tym roku nastąpi odbicie, ale są zgodni co do tego, że im mniej jest promocji na rynku, tym więcej tracą Polacy. Średnio kilkaset złotych rocznie.

11.03.2024
7:59
szczyt inflacji
REKLAMA

W całym zeszłym roku sieci handlowe zrobiły o 10,5 proc. mniej promocji w gazetkach niż w 2022 r. Tak wykazała analiza ponad 15 tys. publikacji i przeszło 2,4 mln promocji, wykonana przez analityków z UceResearch, Hiper-Com Poland i Grupy BLIX. Autorzy raportu na wstępie przekonują, że walka cenowa o klienta między sieciami handlowymi ciągle trwa. Powyższy spadek nie oznacza wcale, że sieci handlowe odpuszczają. Jednak, jak widać po wynikach, w niektórych formatach zachodzą dość istotne zmiany, które finalnie odbijają się na sytuacji całego rynku.

REKLAMA

Ten spadek wskazuje na to, że sklepy koncentrują się na jakości i selekcji oferowanych produktów w promocji, zamiast na liczbie. Starają się bardziej personalizować swoje oferty i dostarczać je do określonych grup konsumentów za pośrednictwem bardziej ukierunkowanych i częstszych publikacji – mówi Julita Pryzmont, współautorka raportu z firmy Hiper-Com Poland.

Mniej promocji w hurtowniach i marketach budowlanych

Jak informuje Bogusz Biernacki, analityk z UceResearch, aż 6 z 9 analizowanych formatów ograniczyło liczbę promocji. Największe spadki rdr zanotowały:

  • hurtownie (40,4 proc.),
  • sklepy DIY (potocznie zwane marketami budowlano-remontowymi) (20,7 proc.),
  • hipermarkety (10,2 proc.)
  • drogerie i apteki (10 proc.).

Poza tym ujemne wyniki rdr. mają też dyskonty i sieci cash&carry – 5,1 proc. i 3,9 proc. Z kolei niewielkie wzrosty dotyczyły sklepów RTV i AGD, sieci convenience i supermarketów – 6,8 proc., 2,6 proc. i 1 proc.

Dyskonty, dążące do zwiększenia swojego udziału w rynku i przyciągnięcia klientów, są zmotywowane do oferowania coraz to bardziej atrakcyjnych promocji. To z kolei mogło skutkować spadkiem ich liczby w gazetkach na rzecz jakości rabatów. Dlatego nawet ten format odnotował spadek, choć i tak był on nieznaczny w porównaniu do innych segmentów. W tym roku, w odpowiedzi na wciąż trwającą wojnę cenową, szczególnie widoczną między dyskontami, te sklepy mogą bardziej zintensyfikować swoje działania promocyjne – komentuje Marcin Lenkiewicz, jeden ze współautorów raportu z Grupy BLIX.

Autorzy analizy dodają też, że w obliczu zmiany preferencji konsumentów i sytuacji ekonomicznej dyskonty mogą dążyć do budowania bardziej wartościowego wizerunku marki i lojalności klientów, zamiast polegać na ciągłej walce cenowej.

W tym kontekście ogólny spadek liczby promocji, przy jednoczesnym wzroście liczby gazetek, może świadczyć o próbie zwiększenia widoczności w przestrzeni publicznej i przyciągnięcia uwagi konsumentów, którzy są zalewani wieloma bodźcami zakupowymi – zaznacza Julita Pryzmont.

Mniejsza liczba promocji. Większe wydatki dla Polaków

Ekspert UceResearch sugeruje, że im mniej jest na rynku promocji, tym więcej tracą konsumenci na robieniu codziennych zakupów. Według szacunkowych wyliczeń może to być rocznie nawet kilkaset złotych na gospodarstwo domowe. Chodzi głównie o zakupy pierwszej potrzeby, ale nie tylko. Jednak najwięcej tego typu strat przynoszą konsumentom okresy świąteczne, bo wówczas mają oni większe ciśnienie na szersze kupowanie towarów, na których na co dzień oszczędzają. Wtedy bardziej szukają promocji, a tych zwyczajnie ubywa z rynku.

Mniejsza liczba promocji w gazetce przy większej przejrzystości i czytelności ofert może zwiększać skuteczność promocji i satysfakcję klienta. W przyszłości te proporcje mogą ulec zmianie w zależności od wyników i analiz prowadzonych przez sieci handlowe. Mogą one zdecydować się na wydawanie większej liczby mniejszych gazetek, bardziej celowanych w konkretnego konsumenta. Wówczas shopperzy nie będą stratni w zakresie liczby promocji – analizuje ekspert z Grupy BLIX.

Jednocześnie Julita Pryzmont podkreśla, że spadek liczby promocji w gazetkach mógł być odczuwalny dla polskich konsumentów, którzy zazwyczaj korzystają z ofert specjalnych przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

To przyzwyczajenie może skutkować tym, że konsumenci czują się mniej skłonni do zakupów, gdy promocje są mało dostępne. Konkretne skutki finansowe takiego spadku zależą m.in. od tego, czy klienci szukają alternatywnych sposobów znalezienia oszczędności, czy też ograniczają swoje wydatki – twierdzi ekspertka z Hiper-Com Poland.

Więcej wiadomości na temat promocji można przeczytać poniżej:

Wojna cenowa Lidla i Biedronki może mieć wpływ na promocje innych graczy w 2024 r.

Autorzy raportu wskazują, że branża zastanawia się nad tym, czy obecna wojna cenowa Lidla i Biedronki nie spowoduje wzrostu liczby promocji w 2024 r. wśród innych graczy rynkowych. Działania podjęte przez Lidla i Biedronkę mogą lekko podnieść liczbę promocji u innych rynkowych graczy, ale nie sądzę, aby ten wzrost był znaczący. Raczej to będzie – o ile w ogóle – 2-3 proc. rdr.

Moim zdaniem, rywalizacja pójdzie w innym kierunku. Pozostali gracze na rynku będą lepiej profilować obecne oferty, żeby atrakcyjniej wyglądać na tle konkurencji. Głównie chodzi tutaj o hipermarkety i supermarkety, ale nie tylko – zauważa dr Krzysztof Łuczak, drugi ze współautorów raportu z Grupy BLIX.

Do tego ekspert dodaje, że ww. wojna Lidla i Biedronki na pewno spowoduje to, iż konsumenci będą te dwie sieci bardziej obserwować od pozostałej konkurencji. Nawet gdyby inne formaty lub sieci handlowe (w tym te dyskontowe) miały lepsze promocje, to ciężko im będzie się przebić do świadomości konsumentów, ponieważ Lidl i Biedronka prowadzą naprawdę duże i dynamiczne kampanie w tym obszarze. I w ocenie eksperta, konsumenci tracą z oczu innych graczy, uważając, że właśnie tam będą mogli kupować najtaniej. Jednak to nie jest do końca prawda.

W mojej opinii, w tym roku sieci handlowe wcale nie zrobią więcej promocji. Tendencja spadkowa jest widoczna od lat i nic nie zapowiada, żeby to się zmieniło. Oczywiście, jeśli inflacja jeszcze bardziej spadnie, to retailerzy mogą zdecydować się na zwiększenie liczby promocji, aby przyciągnąć do sklepów więcej klientów. Jednak nie spodziewam się, żeby to była znaczna zmiana. Uważam, że ten rok będzie również spadkowy. Tylko ten spadek może być nieco mniejszy niż ubiegłoroczny – twierdzi analityk z UceResearch.

Innego zdania jest Marcin Lenkiewicz, który informuje, że producenci FMCG planują znaczne zwiększenie swoich budżetów marketingowych w 2024 r.

REKLAMA

Spowodowane jest to potrzebą odbudowy wolumenów sprzedaży po okresach, w których konsumenci mogli ograniczać wydatki, bo dawała im się we znaki rosnąca inflacja. Producenci prawdopodobnie będą więcej inwestować w promocje w ramach współpracy z detalistami. To może też przełożyć się na zwiększoną liczbę atrakcyjnych ofert dla konsumentów – podsumowuje raport ekspert z Grupy BLIX.

Eksperci z platformy analityczno-badawczej Uce Research, agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland oraz Grupy BLIX przeanalizowali blisko 15,2 tys. gazetek handlowych z promocjami, wydanych w latach 2022-2023 r. Łącznie miały one blisko 322 tys. stron i powierzchnię w wymiarze prawie 13,8 mln cm2. W ww. publikacjach znalazło się w sumie ponad 2,4 mln promocji. Pod uwagę wzięto 9 największych formatów – wszystkie dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience, cash&carry i hurtownie. Ponadto sprawdzono drogerie i apteki, sieci DIY oraz sklepy z RTV i AGD.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA