REKLAMA

Firma: jest praca, ale z biura. Kandydat: nie, dzięki, szukam dalej

Firmy nie tylko coraz częściej każą przychodzić do biura podwładnym pracującym w trybie hybrydowym, ale wymagają nawet już ciągłej obecności w miejscu pracy. Problem w tym, że specjaliści i menedżerowie kręcą nosem na takie rozwiązanie – praca stacjonarna odstrasza kandydatów, wśród których taki tryb preferuje dziś mniej niż co dziesiąty badany.

Firma: jest praca, ale z biura. Kandydat: nie, dzięki, szukam dalej
REKLAMA

Miłośnicy pracy na home office będą zawiedzeni. Pracodawcy coraz mniej hojnie sypią ofertami pracy zdalnej. W poprzednim roku takie oferty w serwisie Pracuj.pl stanowiły 17 proc. wszystkich ogłoszeń o pracę, dzisiaj jest to już tylko 9 proc. Jednocześnie wzrosła liczba tych wakatów, które dotyczą pracy stacjonarnej – z 56 do 63 proc. Odetchnąć mogą natomiast nieco zwolennicy pracy hybrydowej – liczba tych ofert utrzymuje się na podobnym poziomie.

REKLAMA

Hybrydowo chciałby pracować nawet budowlaniec i weterynarz

To, jakiego trybu pracy chcą dzisiaj pracownicy, zbadała firma doradztwa personalnego HRK. Na tapet wzięła jednak konkretną grupę –  ekspertów, menedżerów i osoby z kadry zarządzającej. Wynik? Oczekiwania „białych kołnierzyków” wobec trybu pracy mocno różnią się od tych, które ma dziś coraz więcej pracodawców. Pracę w biurze preferuje zaledwie 8 proc. badanych, a w całości zdalną – 27 proc. Większość, bo 65 proc. ankietowanych, marzy o pracy hybrydowej.

 class="wp-image-2545243"
Źródło: HRK

Wśród tych, którzy nie chcą w ogóle pojawiać się w biurze, są głównie osoby zajmujące się analityką danych, kontrolingiem finansowym czy płacami – wynika z analiz HRK.

Dzięki digitalizacji procesów i programom do rozliczeń mogą pracować z dowolnego miejsca. Poza tym, w trybie home office chcą pracować osoby odpowiedzialne za rozwój biznesu, sprzedaż, marketing, e-commerce oraz szeroko pojęte IT - project managerowie, specjaliści od cyberbezpieczeństwa czy programiści. Osoby te łączy praca w branżach, które od lat miały wdrożoną i ustrukturyzowaną pracę zdalną. Wśród preferujących pracę z domu znalazły się, co ciekawe, także osoby związane z HR, rekrutacją i zarządzaniem zasobami ludzkimi – wylicza firma HRK

Zwolennikami pracy hybrydowej są głównie specjaliści IT i UX, którzy, jak wynika z prowadzonych przez HRK rekrutacji, częściowo przechodzą z pracy całkowicie zdalnej na hybrydową. A także m.in. specjaliści ds. e-commerce, księgowości, płac i kadr, budownictwa, logistyki i spedycji, produkcji, sądownictwa czy nawet weterynarii.

Więcej wiadomości na temat pracy można przeczytać poniżej:

Z kolei mniejszość, która marzy o pracy z biura, to głównie pracownicy i pracowniczki, którzy wykonują zawody, w których trudno wdrażać rozwiązania oparte o hybrydowy model pracy (np. laboranci, urzędnicy, osoby odpowiedzialne za jakość produkcyjną). Za modelem stacjonarnym opowiedziała się także wyższa kadra zarządzająca (dyrektorzy i prezesi).

Stacjonarna praca odstrasza kandydatów

Maria Borowska-Nowosiadło, konsultantka z zespołu HRK Financial Mark, podkreśla, że tendencje powrotu do biur było widać w zeszłym roku, a teraz trend się tylko nasilił.

REKLAMA

Pracodawcy nie tylko zwiększają wymiar pracy stacjonarnej osobom, które pełnią swoje funkcje w modelu hybrydowym, coraz częściej wymagają 100 proc. pracy z siedziby firmy. Z naszych obserwacji wynika, że kandydaci preferują tryb hybrydowy z przewagą dni pracy z domu. W przypadku ofert pracy stacjonarnej lub hybrydowej z przewagą dni w biurze zainteresowanie kandydatów znacząco spada – mówi Maria Borowska-Nowosiadło.

Pracodawcy, którzy wymagają, by specjaliści pracowali tylko z biura lub hybrydowo - z przewagą pracy w siedzibie firmy - być może wkrótce będą musieli przemyśleć te rozwiązania. Zdarza się, że kandydaci odrzucają takie oferty pracy, bo oczekują większej elastyczności zawodowej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA