Szalejące od kilku dni pożary pochłonęły co najmniej dziesięć ofiar śmiertelnych, obejmując setki hektarów lasów pod Los Angeles oraz całe osiedla domów jednorodzinnych w jednej z najdroższych lokalizacji na świecie. Do opanowania tych pożarów jest jeszcze daleko, zwłaszcza że podpalacze nie próżnują, ale pojawiają się pierwsze szacunki strat. Mowa jest o bilansie na poziomie nawet 150 mld dol., ale ostateczna kwota zapewne będzie dużo wyższa.
Pożary w hrabstwie Los Angeles mogą okazać się najkosztowniejszą katastrofą tego rodzaju w historii USA. Według firmy AccuWeather całkowite straty mogą wynieść od 135 do 150 miliardów dolarów, tak niebotyczne kwoty wynikają z faktu, że ogień strawił tysiące nieruchomości wartych często dziesiątki milionów dolarów.
Pożar w Los Angeles
Sam pożar w rejonie Palisades zniszczył już ponad 5,3 tys. budynków różnego typu, a pożar Eaton w głębi lądu ponad 5 tys. budynków. Pożary wciąż się rozprzestrzeniają i trudno na razie oszacować, jaki będzie ich ostateczny zasięg, dlatego rzeczywista skala strat wciąż jest niewiadomą.
Katastrofalne pożary w Kalifornii nie są niczym niezwykłym. Najsłynniejszy dotąd pożar znany jako Camp Fire, który w 2018 roku wybuchł w północnej Kalifornii w pobliżu miasta Paradise, pozostaje katastrofą o najwyższych kosztach ubezpieczeniowych, które wyniosły około 12,5 mld dolarów. W wyniku tamtego pożaru zginęło 85 osób, a ponad 50 tys. zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Więcej o ubezpieczeniach przeczytacie w tych tekstach:
Firma ubezpieczeniowa Aon ocenia, że szczególnie wysoka wartość nieruchomości na terenach dotkniętych obecnymi pożarami sprawia, że mogą one znaleźć się w pierwszej piątce najkosztowniejszych pożarów w historii. Wliczając nieruchomości nieubezpieczone, całkowite straty będą jeszcze większe. Co gorsza, pożary mogą mieć długotrwały wpływ na zdrowie mieszkańców oraz turystykę w całym regionie.
Ubezpieczyciele pod presją
Gigantyczna skala strat sprawiła, że strach padł na firmy ubezpieczeniowe, które muszą się przygotować na rekordowe wypłaty odszkodowań. Analitycy szacują, że suma wypłat z tego tytułu zapewne przekroczą 8 mld dol.
Sytuacja jest o tyle poważna, że branża ubezpieczeniowa już wcześniej zmagała się z kryzysem. Posiadacze hipotek są w Stanach Zjednoczonych zmuszani przez banki do wykupienia ubezpieczenia nieruchomości, ale ubezpieczyciele coraz częściej mocno podnoszą ceny lub całkowicie rezygnują z oferowania ochrony w obliczu rosnącego ryzyka klęsk żywiołowych, takich jak pożary, powodzie czy huragany.
W Kalifornii liczba polis wykupionych w ramach stanowego programu ubezpieczeniowego Fair Plan wzrosła od 2020 roku ponad dwukrotnie – z około 200 tysięcy do ponad 450 tysięcy we wrześniu ubiegłego roku. Regiony dotknięte pożarami należą do tych, gdzie takie polisy są najczęściej wykupywane. Program już wcześniej ostrzegał o zagrożeniu dla swojej stabilności finansowej.
Gdzie szukać firmy do ocieplenia elewacji?
Poniżej przedstawiamy Ranking dotyczący 71 439 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2025 roku w poszczególnych województwach:
- mazowieckie (8420 firm) »
- dolnośląskie (6601 firm)»
- wielkopolskie (6645 firm)»
- małopolskie (6384 firm)»
- pomorskie (5152 firm)»
- łódzkie (3592 firm)»
- śląskie (7867 firm) »
- zachodniopom. (4184 firm)»
- kujawsko-pom. (4006 firm)»
- podkarpackie (2400 firm)»
- lubelskie (2463 firm)»
- warmińsko-maz. (2714 firm)»
- lubuskie (2134 firm)»
- świętokrzyskie (1705 firm)»
- podlaskie (1640 firm)»
Firma ratingowa Moody's Ratings ocenia, że wyższe koszty odbudowy prawdopodobnie doprowadzą do wzrostu składek ubezpieczeniowych oraz ograniczenia dostępności ubezpieczeń nieruchomości. Z drugiej strony efektem pożarów może być spadek wartości nieruchomości w rejonach zagrożonych pożarami.