REKLAMA

Oszuści już działają. Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian

Szalejąca w południowo-zachodniej Polsce powódź oznacza niewyobrażalną skalę zniszczeń w miastach i wsiach, stratę dorobku życia przez tysiące ludzi, a niestety nie brakuje wypadków śmiertelnych. Istnieją ludzie, dla których są to wymarzone warunki, by zarobić pieniądze poprzez założenie fałszywej zbiórki internetowej na pomoc dla powodzian. Policja ostrzega przed wpłacaniem pieniędzy bez starannego sprawdzenia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem.

Oszuści już działają. Uwaga na fałszywe zbiórki dla powodzian
REKLAMA

Dramatyczne obrazy z Kłodzka, Nysy czy Głuchołazów wywołują u tysięcy osób odruch bezinteresownej pomocy poszkodowanym, a najłatwiej i najszybciej zrobić to można bez odchodzenia od komputera – wpłacając na jedną z licznych zbiórek internetowych. Niestety w takich sytuacjach zawsze pojawiają się fikcyjne zbiórki zakładane przez oszustów.

REKLAMA

Fałszywe zbiórki

Policja ostrzega! Bądźcie czujni. Niestety tam, gdzie się pojawia kryzys, mogą ludzkie nieszczęście chcieć wykorzystać oszuści, bazując, jak w wielu „legendach”, na ludzkich emocjach. Nie dajcie się oszukać – apeluje łódzka policja.

Policja zwraca uwagę, że na wielu stronach internetowych ruszyły zbiórki, których celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów, ponieważ poszkodowani potrzebują wsparcia w postaci środków rzeczowych jak żywność, środki higieniczne, czy osuszacze do budynków. Sieć pełna jest już komunikatów, które zawierają numery kont, na które można wpłacić pieniądze, by pomóc powodzianom.

Sprawdźcie, czy to nie oszustwo! – ostrzega policja.

Policjanci radzą, by w takiej sytuacji zachować rozwagę, sprawdzać dokładnie wiarygodność organizacji, fundacji, a także utworzonych indywidualnie zbiórek. Policja tłumaczy, że oszuści mogą próbować różnych form ataku, poprzez zakładanie fałszywych stron, ze spreparowanymi formularzami szybkich płatności, fałszywe SMS-y, podejrzane linki, rozmowy telefoniczne prowadzone przez osoby podające się za różne instytucje.

Więcej o powodzi i zmianach klimatu przeczytacie w tych tekstach:

Jak nie dać się oszukać?

REKLAMA

Policja ma dla wpłacających następujące rady:

  • wspierajmy przede wszystkim znane i zaufane fundacje lub organizacje pomocowe, które działają od lat, mają doświadczenie oraz są transparentne w działaniu, ale także w rozliczaniu zgromadzonych środków;
  • odradzamy wpłacania pieniędzy mało znanym lub nieznanym firmom czy instytucjom charytatywnym, które wcześniej nie pomagały,
  • nie polecamy wspierania także osób fizycznych, chyba że są to nasi bliscy lub zaufani znajomi,
  • nie przekazujmy środków rzeczowych ani pieniężnych domokrążcom, nie wpuszczajmy do domów osób obcych – pod żadnym pretekstem,
  • zachowajmy czujność podczas rozmów telefonicznych – nie dajmy się zmanipulować popularnym metodom oszustów,
  • pod żadnym pozorem nie wypłacajmy w pośpiechu gotówki z banku – informacja o zajęciu konta bądź awarii systemów bankowych nadal jest powszechną metodą działania oszustów.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA