REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury /
  3. Poradniki
  4. Emerytury - poradniki

Ponowne przeliczenie emerytury. Seniorze, możesz tylko zyskać

Ponowne przeliczenie emerytury może mieć miejsce w kilku przypadkach, przy czym najczęściej przeprowadzane jest na wniosek seniora. Wskutek dokonania stosownych obliczeń może on otrzymać wyższe świadczenie, ale co w przypadku, gdy wynik nie będzie dla niego korzystny? Kiedy warto wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury?

03.04.2024
5:11
emerytura-w-Polsce-ZUS
REKLAMA

Kiedy można wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury?

REKLAMA

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury składają najczęściej emeryci, którzy pomimo przyznania świadczenia nadal pracują, podlegając ubezpieczeniom społecznym. Wartość świadczenia przelicza się także w przypadku, gdy emeryt wszedł w posiadanie dokumentów potwierdzających zarobki za lata sprzed roku przejścia na emeryturę albo po jej przyznaniu. Jeśli emeryt posiada dokumentację, która potwierdza okresy ubezpieczenia i nie przedstawił jej, wnioskując o emeryturę, ma prawo wystąpić o ponowne przeliczenie świadczenia. Taką możliwość mają także kobiety, które urodziły lub adoptowały i wychowywały dzieci przed 1999 r. Okres urlopu wychowawczego był wtedy obwarowany niższym kapitałem początkowym, zatem ponowne przeliczenie emerytury może okazać się opłacalne. Warto jednak pamiętać, że do kapitału początkowego można doliczyć maksymalnie sześć lat opieki. Wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego składają także osoby, które przeszły na emeryturę wcześniej, niż wskazywałby na to powszechny wiek emerytalny.

Czy ponowne przeliczenie emerytury zawsze jest opłacalne?

Emeryci często obawiają się, że w wyniku ponownego przeliczenia emerytury wartość świadczenia ulegnie obniżeniu. Niektórzy uprzednio konsultują się z pracownikami ZUS-u, którzy na ich żądanie przeprowadzają odpowiednią symulację. Tymczasem zgodnie z przepisami ZUS nie ma prawa obniżyć wysokości przyznanego już świadczenia, nawet jeśli wskazują na to wyniki obliczeń.

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury może więc przynieść dwojakie skutki – albo będzie ona wypłacana w wyższej kwocie, albo jej wartość nie ulegnie zmianie. Ponowne przeliczenie emerytury popularnie nazywane jest podwyższeniem, właśnie dlatego, że najczęściej w jego wyniku senior otrzymuje wyższą emeryturę.

Więcej o emeryturach przeczytasz na Bizblog.pl:

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

Ponowne przeliczenie emerytury następuje wyłącznie na wniosek emeryta. Składa się go osobiście w jednostce terenowej ZUS albo listownie, za pośrednictwem poczty. Obecnie nie ma możliwości wnioskowania przez ZUS PUE. Wypełniony wniosek ERPO emeryt może złożyć samodzielnie, ale ma również prawo skorzystać z pomocy pełnomocnika. W tym celu musi wystawić stosowne pełnomocnictwo.

Ponowne przeliczenie emerytury może mieć miejsce wyłącznie raz w roku – przed zmianą przepisów można było o nie wnioskować raz na kwartał. ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji dotyczącej ponownego przeliczenia świadczenia.

Kiedy warto ponownie przeliczyć emeryturę?

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury powinni złożyć przede wszystkim seniorzy, którzy:

REKLAMA
  • pobierają świadczenie, a jednocześnie pracują i odprowadzają składkę na ubezpieczenie emerytalne,
  • weszli w posiadanie dokumentów potwierdzających uzyskiwane zarobki lub okresy składkowe.

Pracujący emeryci najczęściej wnioskują o ponowne przeliczenie świadczenia raz w roku, podczas gdy w pozostałych przypadkach seniorzy zwykle wnioskują jednokrotnie. Ile można zyskać? Statystycznie emeryci po przeliczeniu emerytury uzyskują świadczenie nawet o 3-4 proc. wyższe. Wiele zależy jednak od wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenie społeczne, w tym ubezpieczenie emerytalne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA