REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Praca

Rynek pracy. Kompleksy zawodowe Polaków nikną w oczach, rośnie optymizm

Polski pracownik narzeka na co się tylko da - to opinia, która ma coraz mniejszy związek z rzeczywistością. Jak wskazują wyniki corocznego raportu ADP „Workforce View in Europe” aż 80 proc. badanych Polaków optymistycznie myśli o następnych 5 latach w swoim aktualnym miejscu pracy.

08.09.2019
12:07
rynek pracy w Polsce
REKLAMA

Wychodzi na to, że polskie kompleksy już nie są tak astronomicznych rozmiarów. Pracownicy znad Wisły coraz śmielej wierzą we własne umiejętności i coraz więcej z nich jest przekonana, że ich kwalifikacje zawodowe zagwarantują im sukces w pracy.

REKLAMA

Bardzo dużo wiary w siebie, jak wynika z najnowszego raportu ADP, mają ci, którzy na scenie zawodowej stawiają pierwsze kroki. Swoją zawodową przyszłość tylko w kolorowych barwach kreśli aż 79 proc. z nich.

Wśród osób niewiele starszych, w wieku od 25 do 34 lat, ten odsetek jest jeszcze wyższy: 81 proc. Dodatkowo 88 proc. z nich jest przekonana, że posiadanie kwalifikacje przyczynią się do odniesienia zawodowego sukcesu. Największym optymizmem w tym zakresie wyróżnia się jednak grupa wiekowa w przedziale 35-44. Na 10 prawie 9 (89 proc.) z nich wierzy, że powodzenie w pracy jest im pisane.

Kultura i sztuka w pesymistycznych barwach

Pracownik, który dobrze czuje się w miejscu pracy – jest doceniany przez pracodawcę, awansuje oraz spełnia się w projektach – z reguły optymistycznie myśli o swojej przyszłości w pracy. Pozytywnie swoje umiejętności postrzegać będą również osoby, które mają okazję np. brać udział w bezpłatnych szkoleniach czy kursach oraz posiadają gruntowne wykształcenie. Osoba pewna siebie i swoich kwalifikacji na pewno przyczyni się też do rozwoju firmy – tłumaczy Anna Barbachowska, Country HR Business Partner ADP Polska.

 class="wp-image-974244" width="756" height="377"
Polski pracownik — nastawienie według wieku.

Oceniając nastroje polskiego pracownika względem nie wieku, a branż, wyjdzie nam, że największy optymizm panuje w sprzedaży, marketingu i mediach - 89 proc. Całkiem nieźle jest też w architekturze i branży budowlanej (87 proc.) oraz w podróżach i transporcie (86 proc.).

Kiepsko za to swoją prace widzą zatrudnieni w kulturze i sztuce. Aż 33 proc. z nich pesymistycznie widzi swoją zawodową przyszłość, a 20 proc. tych pracowników nie jest pewna, czy posiada odpowiednie umiejętności, żeby osiągnąć sukces zawodowy.

Polska w środku europejskiej stawki

REKLAMA

Biorąc pod uwagę optymizm swoich pracowników, Polska plasuje się dokładnie w środku europejskiego zestawienia. Okazuje się, że najwięcej osób z pozytywnym nastawieniem do swojej kariery zawodowej jest w Holandii: w najbliższych 5 latach tylko w kolorowych barwach widzi ją 86 proc. tamtejszych mieszkańców. Na drugim końcu są z kolei Francuzi. Tylko 73 proc. z nich mówi dobrze o swojej zawodowej przyszłości. 

Średnia dla całej Europy i Polski jest podobna. Pokazuje to, że standardy w Unii Europejskiej się ujednolicają – rynek pracy staje się tożsamy, a więc pracownik zatrudniony w Polsce bez żadnych problemów odnajdzie się np. w tej samej firmie w Wielkiej Brytanii. Szeroki wachlarz możliwości, dzięki którym pracownik ma większe szanse na znalezienie odpowiadającej mu pracy, dopasowanej do jego kwalifikacji i zainteresowań znacząco przyczynia się do optymistycznego postrzegania przez Europejczyków swojej przyszłości zawodowej – uważa Anna Barbachowska.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA