REKLAMA

Kiedy Polska dogoni Niemcy? Przed nami trudne wyzwanie

Pytanie to już od lat nurtuje wielu Polaków. Wciąż popularne jest porównywanie naszych zarobków i poziomu życia do naszych zachodnich sąsiadów. Czy kiedykolwiek uda nam się osiągnąć taki sam standard? Kiedy Europa Środkowa na czele z Polską dogoni gospodarczo bogatsze kraje Zachodu? A może nasze położenie geograficzne, na styku Wschodu i Zachodu, jest zarazem naszym wyzwaniem i szansą? O tych frapujących tematach opowiadał dr hab. Ireneusz Dąbrowski, prof. SGH, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Kiedy Polska dogoni Niemcy? Przed nami trudne wyzwanie
REKLAMA
REKLAMA

Technologia będzie kluczowa dla wzrostu gospodarczego Polski

Ekspert na kanale OFTV podkreślił, że w kontekście modelu wzrostu gospodarczego, oprócz klasycznych czynników, takich jak kapitał i praca, kluczowym elementem jest technologia.

Jeśli przyjrzymy się temu, co dotyczy modelu wzrostu gospodarczego, zauważymy, że oprócz klasycznych czynników, takich jak kapitał i praca, istotną rolę odgrywa także technologia. Jednym z największych wyzwań dla Polski jako hubu technologicznego jest oczywiście przejście z najniższego poziomu w łańcuchach dostaw do poziomu oferującego wyższe marże – ocenił Dąbrowski.

Dodał również, że Polska musi generować wewnętrzne źródła wzrostu.

Chodzi o to, abyśmy rozwijali wewnętrzne źródła wzrostu, zamiast czekać na zewnętrzne technologie, które tylko implementujemy jako podwykonawcy. Warto zaznaczyć, że dzisiejszy system produkcji opiera się na globalnych łańcuchach dostaw i tzw. zadaniach. W przeszłości w fabrykach cały proces produkcyjny odbywał się w jednym miejscu. Dziś natomiast łańcuch technologiczny jest rozdzielony na różne etapy, które mają miejsce w różnych lokalizacjach geograficznych – powiedział ekonomista.

Wyzwaniem jest tania energia, ale i infrastruktura

Dąbrowski zaznacza, że oprócz technologii kluczowym czynnikiem dla rozwoju jest dostęp do taniej energii.

Moim zdaniem najtrudniejszym wyzwaniem będzie przełamanie obecnych łańcuchów dostaw i przejście z produkcji niskomarżowej na wysokomarżową. To kluczowy krok w kierunku stania się centrum technologicznym. Trzema największymi centrami technologicznymi na świecie są obecnie Stany Zjednoczone, Chiny i w dużej mierze Niemcy, choć ich znaczenie maleje. Kolejnym istotnym elementem jest zapewnienie taniej energii – zaznaczył członek Rady Polityki Pieniężnej.

Naukowiec wskazuje również na potrzebę rozwoju infrastruktury transportowej w Polsce.

W Polsce potrzebne są trzy nowe lotniska. Pierwsze powinno znajdować się na wybrzeżu środkowym, w rejonie Słupska lub Koszalina. Kiedyś istniało tam lotnisko, które zostało zamknięte po cofnięciu funduszy unijnych, mimo że miało więcej pasażerów niż lotnisko w Poznaniu. Drugie lotnisko powinno być w Białymstoku, aby obsługiwało północno-wschodnią część Polski i ułatwiało dostęp do krajów bałtyckich. Obecne lotnisko w Szymanach nie spełnia tej roli. A trzecie lotnisko to Centralny Port Komunikacyjny – skomentował Dąbrowski.

Więcej o CPK przeczytasz na Bizblog.pl:

Cała rozmowa dostępna jest na kanale YouTube Obserwatora Finansowego

„Obserwator Finansowy” to portal, wydawnictwo tworzone przez redakcję OF oraz niezależnych ekspertów ekonomicznych.

REKLAMA

Portal internetowy obserwatorfinansowy.pl jest obecny na rynku już od prawie 15 lat. Przez ten czas zdobył uznanie odbiorców, stając się jednym z najbardziej opiniotwórczych serwisów ekonomicznych. W 2023 r. znalazł się w pierwszej czwórce najczęściej cytowanych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w rankingu przygotowywanym przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM).

„Obserwator Finansowy” to także drukowany kwartalnik, który można nabyć w salonach prasowych oraz na stacjach paliw w całej Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA