REKLAMA

Najnowocześniejsze i największe w Europie. Grupa PGE chlubi się nowymi elektrowniami

Transformacja polskiej energetyki wymaga inwestycji w nowoczesne zero- i niskoemisyjne źródła energii. Elektrownie gazowo-parowe w Gryfinie i Rybniku realizowane przez Grupę PGE, są odpowiedzią na te potrzeby. Stanowią istotny element dekarbonizacji oraz wsparcie dla dynamicznie rozwijającego się sektora odnawialnych źródeł energii (OZE). W artykule przybliżamy, dlaczego te inwestycje są kluczowe dla przyszłości polskiego systemu elektroenergetycznego, ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Najnowocześniejsze i największe w Europie. Grupa PGE chlubi się nowymi elektrowniami
REKLAMA

Elektrownia PGE Gryfino Dolna Odra o łącznej mocy 1366 MW brutto – to największy tego typu obiekt w Polsce oraz jeden z najnowocześniejszych w Europie. Składa się z dwóch bloków gazowo-parowych, które zastąpiły przestarzałe i nieefektywne jednostki węglowe. Dzięki temu obiekt znacząco redukuje emisję szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla, pyły oraz tlenki siarki. Wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi 330 g CO2/kWh, czyli trzykrotnie mniej niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra.

REKLAMA

Elektrownia gazowa w Gryfinie oferuje nie tylko wysoką efektywność energetyczną, ale także wysoką elastyczność operacyjną. Jest w stanie uruchomić produkcję energii w zaledwie 4 godziny ze stanu zimnego lub w ciągu 30 minut ze stanu gorącego. Ta cecha ma kluczowe znaczenie w stabilizowaniu sieci energetycznej, szczególnie w kontekście rosnącego udziału odnawialnych źródeł, takich jak energia wiatrowa czy słoneczna, które są mocno zależne od warunków pogodowych. Nowa inwestycja w Gryfinie wspiera więc bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwala na rozwój odnawialnych źródeł energii.

PGE Gryfino Dolna Odra Źródło: PGE

Przekazanie do eksploatacji zamyka etap budowy najnowocześniejszej i największej elektrowni gazowej w Polsce – PGE Gryfino Dolna Odra o łącznej mocy 1366 MW. Nowe bloki gazowe zastąpią wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra, a tym samym wpisują się w strategię dekarbonizacji aktywów wytwórczych Grupy PGE. Jednocześnie nowa inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a także zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych – zauważa Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia w Rybniku, tak wygląda transformacja energetyczna na Śląsku

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Rybniku to ważny krok w transformacji regionu historycznie związanego z górnictwem węgla kamiennego. Nowy obiekt, którego zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku, będzie dostarczał czystszą i bardziej efektywną energię. Dzięki podpisanej umowie z firmą GAZ-SYSTEM, jednostka zostanie podłączona do gazowej sieci przesyłowej, co zapewni stabilność dostaw błękitnego paliwa.

Blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie jednym z największych i najbardziej sprawnych bloków tego typu w Polsce i jednym z największych w Europie - podkreśla PGE.

Budowa elektrowni w Rybniku to również ważny impuls dla lokalnej gospodarki. Tworzy miejsca pracy zarówno podczas realizacji projektu, jak i późniejszej eksploatacji elektrowni. Region zyska nie tylko czystszą energię, ale również nowe możliwości ekonomiczne. Dodatkowo projekt ten jest istotnym elementem długofalowej strategii odchodzenia od węgla i przekształcania regionu w bardziej zrównoważony gospodarczo .

Inwestycje w bloki parowo-gazowe a transformacja energetyczna

Polska stoi przed wyzwaniem dekarbonizacji swojej gospodarki. Wdrożenie założeń Europejskiego Zielonego Ładu wymaga nie tylko dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale także stabilnych i elastycznych mocy wytwórczych.

Przypominamy, że gaz ziemny jest paliwem przejściowym w procesie transformacji energetycznej. Nowoczesne technologie stosowane w elektrowniach w Gryfinie i Rybniku pozwalają na znaczne ograniczenie emisji, spełniając najbardziej restrykcyjne normy środowiskowe.

Rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak farmy wiatrowe czy fotowoltaiczne, jak pokazują ostatnie wydarzenia i informacje przekazywane przez  PSE, wymaga wsparcia ze strony konwencjonalnych źródeł energii. Elektrownie gazowo-parowe, dzięki swojej elastyczności, są w stanie szybko dostosować się do zmiennej produkcji OZE. Przykład: w okresach wysokiej produkcji energii z wiatru i słońca bloki gazowe mogą pracować na minimalnym poziomie, a gdy odnawialne źródła produkują mniej energii, błyskawicznie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut zwiększyć moc produkcyjną.

Zielone bezpieczeństwo energetyczne

Inwestycje w Gryfinie i Rybniku mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Elektrownie gazowo-parowe są w stanie szybko reagować na wzrost potrzeb energetycznych, co czyni je nieocenionym elementem infrastruktury strategicznej.

REKLAMA

Poza korzyściami ekonomicznymi elektrownie gazowo-parowe w Gryfinie i Rybniku przyniosą korzyści środowiskowe. Dzięki ograniczeniu emisji szkodliwych substancji poprawi się jakość powietrza, co pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców regionów, w których zlokalizowane są te obiekty.

Elektrownie gazowo-parowe w Gryfinie i Rybniku, to kluczowe inwestycje na drodze Polski do nowoczesnej, niskoemisyjnej gospodarki. Zapewnią stabilność dostaw energii oraz będą wspierać rozwój odnawialnych źródeł. Dzięki nim nasz kraj sprosta wyzwaniom zielonej transformacji, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne i  lepszą jakość życia obywateli.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA