Gryfino działa. To największa taka elektrownia w Polsce i najnowocześniejsza w Europie
Rząd utrzymuje, że węglowa Polska w drodze transformacji energetycznej i tak będzie musiała polegać na gazie ziemnym, zanim odpowiednie moce zagwarantuje energetyka jądrowa. Uruchomiona właśnie w Gryfinie (województwo zachodniopomorskie) przez Polską Grupę Energetyczną (PGE) jest największą elektrownią gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie.
Bardzo ogólny nieprzedyskutowany i nierozpisany plan na polską transformację energetyczną polega na tym, że kopalnie trzeba jakoś utrzymać do uruchomienia pierwszych reaktorów jądrowych. Naszym zabezpieczeniem na bezwietrzne i niesłoneczne dni ma być między innymi gaz ziemny. Ten też będzie sukcesywnie wypychany przez Brukselę na margines, ale zanurzona od dziesięcioleci w paliwach kopalnych Polska nie ma po prostu innego wyjścia. Tę nieistniejącą strategię wypełnia właśnie PGE, która oddała do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Chodzi o PGE Gryfino Dolna Odra o mocy 1366 MW, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne regionu pokrywając ponad 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Ta inwestycja ma bezpośredni wpływ nie tylko na stabilizację systemu elektroenergetycznego, czyli na jego bezpieczeństwo, ale także jest kolejnym krokiem w transformacji naszej gospodarki. To gwarancja stabilnych dostaw energii oraz czystszego środowiska, co zaś przekłada się na jakość środowiska w którym żyjemy oraz na nasze zdrowie - przekonuje Miłosz Motyka, wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Elektrownia na gaz znacznie sprawniejsza od bloków węglowych
Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych, przy okazji uruchomienia elektrowni gazowej w Gryfinie, przypomniał, że Polska stale rozbudowuje systemOZE, który potrzebuje jednak równolegle stabilnych źródeł energii pracujących w podstawie, a w chwili obecnej - zdaniem przedstawiciela rządu - nie ma bardziej elastycznych mocy niż moce gazowe.
Inwestycja taka jak PGE Gryfino Dolna Odra jest gwarancją dalszego rozwoju energetyki odnawialnej - nie ma żadnych wątpliwości Kropiwnicki.
Elektrownia składa się z dwóch bloków gazowo-parowych nr 9 i 10 o mocy 683 MW brutto każdy. PGE Gryfino Dolna Odra jest tym samym największą i najbardziej sprawną elektrownią tego typu w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie. Sprawność nominalna przekracza 63 proc., co oznacza, że jest o ponad 70 proc. wyższa w porównaniu do starych bloków węglowych.
Dostawy energii dla 3 mln gospodarstw domowych
DlaDariusza Marca, prezesa PGE, ta inwestycja jest potwierdzeniem zielonego skrętu spółki. Bo ta elektrownia gazowa, która zapewni stabilne dostawy energii dla ponad 3 mln gospodarstw domowych, z powodzeniem zastąpi wysłużone i nieefektywne jednostki węglowe w Elektrowni Dolna Odra.
Dzięki swojej elastyczności, czyli możliwości szybkiego uruchomienia i zmiany ilości produkowanej energii, inwestycja w Gryfinie pomoże sprostać wymaganiom rynku i stabilizacji sieci elektroenergetycznej w Polsce oraz optymalizacji wykorzystania zmiennej produkcji energii ze źródeł odnawialnych - twierdzi szef PGE.
Więcej o elektrowni przeczytasz na Spider’s Web:
Elektrownię w Gryfinie zaprojektowano tak, żeby spełniać najbardziej restrykcyjne limity emisji wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych. Emisję pyłu i tlenków siarki ograniczono niemal do zera, co istotnie wpłynie najakość powietrzaw regionie. Wskaźnik emisyjności nowej elektrowni wynosi ok. 330 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, co jest wartością niemal trzykrotnie niższą niż w blokach węglowych Elektrowni Dolna Odra. Moce nowej elektrowni posiadają 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy, który obowiązuje od 2024 r. Inwestycję o wartości ponad 3,7 mld zł netto zrealizowała Grupa PGE. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum firm w składzie GE Vernova (lider konsorcjum) i Polimex Mostostal.