REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Nowość w PKO BP. Ciekawe, co na to klienci

Bank PKO BP postanowił wypuścić kartę wykonaną w 100 proc. z pochodzącego z recyklingu (rPVC). Pierwsi klienci banku już pod koniec 2023 r. otrzymali karty debetowe i kredytowe, które docelowo zastąpią karty wyprodukowane ze standardowego tworzywa PVC. Według danych PKO BP w portfelach ich klientów znajduje się 10 milionów kart płatniczych wykonanych z ok. 50 t plastiku.

12.03.2024
19:52
Nowość w PKO BP. Ciekawe, co na to klienci
REKLAMA

PKO BP kontynuuje działania proekologiczne stopniowej zamiany kart płatniczych z plastiku, wykonanych z tworzywa PVC, na karty z tworzyw z odzysku.

REKLAMA

Zaczynamy na masową skalę wydawać karty płatnicze wykonane z tworzyw z recyklingu. To ważny krok w rozwoju zrównoważonych płatności, które są zgodne z naszym przekonaniem i ze strategią banku – mówi Edyta Tararuj, dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO BP.

Wierzy ona też, że karty z tworzyw bardziej ekologicznych staną się nową normą na polskim rynku, już wiele razy zdarzało się, że PKO BP inspirował inne banki i wyznaczał rynkowe trendy rozwoju.

I to nie wszystko, już w niedalekiej przyszłości możemy się spodziewać kolejnych innowacji w obszarze płatności, które poprawią wygodę i bezpieczeństwo płatności kartami w internecie i zarazem wesprą zieloną transformację, ponieważ docelowo zmniejszą liczbę plastikowych kart płatniczych, jakie mają w portfelach nasi klienci - tłumaczy Edyta Tararuj.

Karta przyjazna środowisku

Bank informuje, że pierwszym krokiem, w połowie 2023 r., było wydawanie kart kredytowych przejrzystych wykonanych w 70 proc. z Ocean Plastic, czyli z plastiku PET z recyklingu (tzw. rPET). Materiał pochodzi z przetwarzania plastikowych butelek odzyskiwanych ze środowiska naturalnego.

Jeszcze przed końcem 2023 r. bank rozpoczął też wydawanie kart wykonanych z PVC w 100 proc. pochodzącego z recyklingu (rPVC). Wśród kart, wykonanych z rPVC, które zaczęły być wydawane w ubiegłym roku, są karty debetowe i kredytowe z bankowej galerii kart do wyboru, w tym karty z galerii Ekstraklasy, jak również karty debetowe Inteligo. W lutym i marcu bank rozpoczął wysyłanie kart debetowych z logo Visa wydawanych do Konta dla Młodych oraz kart dla klientów Bankowości Osobistej.

Obecnie wszystkie karty produkowane dla PKO BP są w swojej plastikowej części wykonywane z rPVC lub z tworzywa Ocean Plastic W przypadku rPVC w miejsce standardowego tworzywa sztucznego PVC stosowanego do produkcji kart płatniczych, używane jest PVC z odzysku (rPVC). Najczęściej jako materiał wykorzystywane są tu odpady przemysłowe np. pochodzące z branży opakowań i poligrafii. Jednocześnie te karty spełniają wszelkie odpowiednie normy jakościowe i bezpieczeństwa - podaje PKO BP.

Nowe karty płatnicze PKO BP z tworzyw z odzysku, bardzo łatwo odróżnić od innych. Na rewersie karty jest napis: wykonano w 100 proc. z PVC z recyklingu lub wykonano w 70 proc. z Ocean Plastic wraz z symbolem recyklingu. W przypadku kart z Ocean Plastic zastosowanie maksymalnie 70 proc. tworzywa PET pochodzącego z recyklingu wynika ze specyfiki konstrukcji karty oraz wymagań technologicznych procesu jej produkcji i międzynarodowych norm określających jakość kart.

Zmiana kart na wykonane z bardziej zrównoważonych materiałów została już doceniona przez ekspertów PKO BP w grudniu 2023 r. podczas konferencji Future of Payments, zorganizowanej przez Fundację Polska Bezgotówkowa, został nagrodzony w obszarze Zielone Oblicze Technologii właśnie za karty płatnicze wykonane z tworzywa pochodzącego z recyklingu.

Więcej wiadomości na temat bankowości można przeczytać poniżej:

Wsparcie transformacji i zrównoważonego rozwoju

PKO BP twierdzi, że pozytywny wpływ na środowisko poprzez wspieranie rozwoju projektów OZE jest jednym z filarów ich strategii na lata 2023-25. Bank chce wspierać transformację ESG w swoim otoczeniu biznesowym w polskim sektorze bankowym, angażując się w projekty szczególnie w zakresie energetyki wiatrowej i słonecznej.

Grupa PKO BP udzieliła firmom nowego finansowania wspierającego projekty zrównoważone i transformacyjne na kwotę 2,2 mld złotych w 2023 r. Przewagę w sektorze projektów OZE miały projekty wiatrowe i fotowoltaiczne. Na rynku finansowania OZE aktywne są także spółki z grupy kapitałowej PKO BP, w szczególności PKO Leasing - wspomina dyrektorka Biura Rozwoju Produktów w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego w PKO BP.

Jak dodaje, PKO BP finansuje również mniejsze inwestycje wspierające transformację, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców w całym kraju. Bank oferuje wspólnotom mieszkaniowym kredyt na realizację celów EKO. Ważnym elementem oferty jest możliwość skorzystania z programu dopłat na termomodernizację oraz remont budynków, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

REKLAMA

Dzięki temu wspólnoty mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, które pozwoli znacząco ograniczyć koszty modernizacji i poprawy efektywności energetycznej swoich nieruchomości. Korzyści dla mieszkańców to m.in. lepszy komfort termiczny lokali mieszkalnych i części wspólnych, zmniejszenie zużycia energii, lepszy dostęp do infrastruktury ekologicznej np. ładowarek do samochodów elektrycznych, bardziej efektywny system gospodarki odpadami czy zrewitalizowane podwórka i place zabaw - uważa Edyta Tararuj.

Od 2021 r. PKO BP oferuje też swoim klientom możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona w kraju i na świecie za pomocą Blik zbliżeniowego, czyli całkowicie bez konieczności posiadania karty płatniczej. Aby korzystać z Blika zbliżeniowego, wystarczy tylko posiadać konto w PKO BP z aktywną aplikacją IKO oraz telefon z systemem Android wyposażony w moduł NFC.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA