REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Potrzebujesz zezwolenia na budowę? Wchodzą ważne zmiany, w urzędach może być gorąco

We wrześniu upływa roczny okres przejściowy wprowadzony w związku ze zmianami uchwalonymi w ustawie Prawo budowlane. Planujesz budowę domu? Sprawdź, co się zmienia i przygotuj się, że na początku mogą być problemy w urzędach.

06.08.2021
12:12
Potrzebujesz zezwolenia na budowę? Wchodzą ważne zmiany w przepisach, w urzędach może być gorąco
REKLAMA

Zezwolenia na budowę na nowych zasadach będą wydawane od 19 września. Wtedy skończy się okres przejściowy wprowadzony rok temu, tak by urzędnicy mieli czas przygotować się do nowych wymogów. Do tego czasu dokumentację można składać według starych i nowych przepisów. Potem 19 września już tylko na nowych zasadach.

REKLAMA

Wojciech Rynkowski z Extradom.pl wyjaśnia, że nowy i – w zamierzeniu autorów nowych przepisów – uproszczony projekt budowlany składać się będzie z trzech części: projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego. Zamiast jak do tej pory czterech egzemplarzy, będą wymagane trzy.

Do każdej części projektu trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające uprawnienia zawodowe projektanta i projektanta sprawdzającego. Nie możemy też zapomnieć o zaświadczeniu architekta o przynależności do właściwej izby samorządu zawodowego. Jak łatwo zauważyć, wymaganych dokumentów wcale nie będzie tak mało

– komentuje.

Nie zapomnij o projekcie technicznym

Nowością we wprowadzanych przez ustawodawcę zmianach jest projekt techniczny, który został wydzielony do osobnego dokumentu i obowiązkowo musi zawierać:

  • projektowane rozwiązania konstrukcyjne obiektu wraz z wynikami obliczeń statyczno-wytrzymałościowych,
  • charakterystykę energetyczną,
  • projektowane niezbędne rozwiązania techniczne oraz materiałowe,
  • w zależności od potrzeb – dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych,
  • inne niezbędne opracowania projektowe.

Wojciech Rynkowski podkreśla, że nowe przepisy wskazują, że to projektant ponosi odpowiedzialność za zgodność projektu technicznego z dwoma pozostałym częściami, zaakceptowanymi przez administrację architektoniczno-budowlaną podczas wydawania pozwolenia na budowę.

Jest to ukłon w stronę inwestora, który ma pełne prawo wymagać spójności w dokumentach otrzymanych od projektanta. Projekt techniczny trafia do urzędu dopiero na ostatnim etapie inwestycji. Załącza się go do wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie

– komentuje.

Czy samorządy są gotowe na zmiany w prawie budowlanym?

REKLAMA

Liczba wystawianych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych rośnie z roku na rok. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2020 roku wydano ich ponad 120 tysięcy, o 44-proc. więcej niż pięć lat wcześniej. W założeniu wchodząca w życie nowelizacja ma ułatwić inwestorom załatwianie formalności. Czy urzędom wystarczył rok, żeby przygotować się do wprowadzanych zmian? Przekonamy się niebawem.

Na pewno mniejsza liczba niezbędnych dokumentów ułatwi ścieżkę wielu ludziom, choć pomoc rynkowych specjalistów wciąż może okazać się konieczna

– przekonuje Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA