REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Ceny działek oszalały. Wzrosty sięgną niedługo 100 proc., ale Polakom wciąż mało

Myślicie, że wśród nieruchomości najbardziej drożeją mieszkania? Otóż wcale nie, już od pewnego czasu prym wiodą działki budowlane. Jeszcze chwila i ceny zaczną rosnąć w tempie trzycyfrowym. Zobaczcie, co się dzieje we Wrocławiu.

04.08.2021
15:03
Ceny działek oszalały. Wzrosty sięgną niedługo 100 proc., ale Polakom wciąż mało
REKLAMA

Ceny działek przyprawiają Polaków o zawroty głowy, ale popyt cały czas rośnie. Z danych GUS wynika, że porównaniu z 2019 r. największy wzrost liczby aktów notarialnych o 17,1 proc. wystąpił w przypadku sprzedaży działek niezabudowanych. W sumie zawarto 141,3 tys. transakcji, a wpływ na to miał nie tylko szerzący się strach przed covidem, ale przede wszystkim drożejące w niespotykanym dotychczas tempie mieszkania – wskazują eksperci rynku nieruchomości.

REKLAMA
 class="wp-image-1502827"

Na razie nie wiadomo, ile dokładnie działek zmieniło właściciela w ubiegłym roku oraz jakie było ich przeznaczenie. Szczegóły GUS poda pod koniec roku.

Dane Ministerstwa Sprawiedliwości, z których korzysta GUS, wskazują jedynie, że niespełna połowa wszystkich transakcji dotyczy działek budowlanych

– wskazuje Marek Wielgo, analityk serwisu GetHome.pl.

A to wystarczy do tego, by stwierdzić, że i w tym segmencie w 2020 r. padł rekord.

 class="wp-image-1502830"

Drogie mieszkania i strach przed covidem napędzają sprzedaż działek

Gwałtowny, bo aż 29-proc. wzrost sprzedaży działek na cele mieszkaniowe miał miejsce już w 2017 r. Tak więc do boomu na tym rynku nie przyczynił się wyłącznie COVID-19

– uważa Marek Wielgo.

Przyznaje jednak, że w pandemii wielu Polaków zapewne uznało. że bezpieczniej jest mieszkać w domu niż w mieszkaniu w bloku.

W pierwszym półroczu 2021 r. inwestorzy indywidualni uzyskali pozwolenia lub zgłosili budowę blisko 60,4 tys. budynków mieszkalnych, głównie domów jednorodzinnych. To o 29 proc. więcej niż rok wcześniej.

 class="wp-image-1502833"

Działki pod zabudowę jednorodzinną w cenie kilku milionów złotych nie są w Warszawie rzadkością. Niestety, podaż atrakcyjnych działek jest mniejsza niż w poprzednich latach. Na spadek cen raczej nie ma więc co liczyć

– uważa Marek Wielgo.

Gdzie działki drożeją ostatnio najbardziej?

REKLAMA

Szalone wzrosty cen ziemi potwierdzają obserwacje cen ofertowych prowadzone przez Bankier.pl i serwisu Otodom. W przypadku małych działek poniżej 8 arów zlokalizowanych poza stolicami województw ceny wzrosły w czerwcu o 20 proc. rok do roku.

W tej kategorii najbardziej w górę poszły parcele w woj. małopolskim – o 54,8 proc. rok do roku o 10 proc. miesiąc do miesiąca. W stolicach województw bezkonkurencyjny jest Wrocław, gdzie najpopularniejsze małe działki poniżej 8 arów zdrożały w ciągu roku aż o… 90,6 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA