REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

NASA inwestuje w elektryczny samolot pasażerski. Oto czym wkrótce będziemy niebawem latać do USA

Samoloty na prąd? Zanim ktoś zacznie się śmiać, przypomnę, że nieco ponad 100 lat temu śmiano się z tych, co w ogóle chcą latać. NASA do tematu podchodzi poważnie i inwestuje poważne pieniądze w elektryczne samoloty. To nie jedyny projekt agencji związany z lotnictwem pasażerskim.

01.10.2021
18:06
NASA inwestuje w elektryczny samolot pasażerski. Oto czym wkrótce będziemy niebawem latać do USA
REKLAMA

Samoloty przyszłości mają być szybkie, ciche i przyjazne środowisku. Skorzystają na tym linie lotnicze i pasażerowie. W czwartek NASA ogłosiło, że przeznacza miliard złotych na budowę dwóch prototypów elektrycznych samolotów pasażerskich. Swoją drogą policzcie ile takich projektów mogłaby mieć Polska za pieniądze utopione choćby w Ostrołęce albo Centralnym Porcie Komunikacyjnym.

REKLAMA

Elektryczny samolot poleci już za pięć lat – zapewnia NASA

NASA wybrała dwie amerykańskie firmy, które mają przygotować samoloty napędzane silnikami elektrycznymi. Są to GE Aviation (GE) z Cincinnati (otrzymała 179 mln dolarów) i MagniX USA Inc z Redmond (74,3 mln dolarów). Maszyny opracowane przez oba przedsiębiorstwa mają wzbić się w powietrze już za pięć lat.

NASA ma ambitny plan wprowadzenia technologii zelektryfikowanego napędu samolotów (EAP) do flot lotniczych w USA najpóźniej do 2035 r. Elektryczne samoloty mają początkowo latać na krótkodystansowych i regionalnych liniach pasażerskich.

NASA przyspieszy wejście technologii EAP do zastosowania komercyjnego. Będzie to katalizatorem wzrostu gospodarczego

– powiedział Robert Pearce, zastępca administratora w Dyrekcji Misji Badań Aeronautycznych w NASA.

Elektryczne samoloty mają przynieść liniom lotniczym oszczędności. Jakie? Tego nikt jeszcze nie mówi, ale NASA podkreśla, że spodziewa się „znacznej poprawy wydajności ekonomicznej". Pamiętać też musimy o ekologii i co2. Branża lotnicza wytwarza w ciągu roku około trzy proc. całego co2 emitowanego do atmosfery.

 class="wp-image-1557178"

Naddźwiękowy samolot pasażerski już projektowany. Amerykanie będą testować go nad miastami

To jednak nie wszystko. NASA powołało specjalny zespół, który pracuje nad naddźwiękowym samolotem pasażerskim. Będzie to wyjątkowa maszyna. Niektórzy z Was, zapewne pamiętają słynnego Concorde. Był to najszybszy samolot pasażerski w historii, ale był tak głośny, że nie nie mógł latać nad lądem

Nowy samolot ma umożliwić naddźwiękowy lot nad lądem, radykalnie skracając czas podróży w Stanach Zjednoczonych lub w dowolnym miejscu na świecie.

 class="wp-image-1557172"
Budowa samolotu w ramach projektu Low-boom Flight Demonstration
REKLAMA

Chodzi nie tylko i cichszą pracę samych silników. Przy zbliżaniu się do prędkości dźwięku dochodzi do powstawania zjawisk związanych z tak zwaną barierą dźwięku. Po zbliżeniu się, osiągnięciu i przekroczeniu prędkości dźwięku powstaje fala uderzeniowa, a w jej wyniku grom dźwiękowy. Inżynierowie NASA chcą by był on cichszy.

Opracowywany w ramach projektu Low-boom Flight Demonstration samolot testowany będzie nad miastami w USA. W ten sposób NASA chce zebrać opinie mieszkańców na temat hałasu naddźwiękowych samolotów pasażerskich. Badania te otworzą drzwi dla nowych komercyjnych rynków towarowych i pasażerskich, zapewniając szybszą od dźwięku podróż lotniczą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA