REKLAMA
  1. bizblog
  2. Emerytury

Możemy łatwo sprawdzić, co nas finansowo czeka na emeryturze. Wszystko jest w PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już nie prowadzi absurdalnej akcji wysyłania ubezpieczonym milionów papierowych listów z informacją o stanie konta ubezpieczonego. Dziś wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w serwisie PUE ZUS. Właśnie poinformowano, że wygenerowano ponad 23,6 mln informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS-ie według stanu na koniec 2022 roku.

11.07.2023
4:33
Możemy łatwo sprawdzić, co nas finansowo czeka na emeryturze
REKLAMA

ZUS w czerwcu przeprowadził roczną waloryzację składek, dzięki czemu stan kont i subkont osób ubezpieczonych zwiększył się o 450 mld zł. Dlaczego aż o tyle? To głównie efekt utrzymującej się od wielu miesięcy bardzo wysokiej inflacji. Dla porównania rok temu waloryzacja wyniosła niecałe 281 mld zł.

REKLAMA

Informacja o ogólnej kwocie waloryzacji emerytur może jest ciekawa z punktu widzenia obserwatorów procesów gospodarczych, ale samym przyszłym emerytom nie mówi wiele. Aby dowiedzieć się, jak wygląda zaktualizowany stan naszego własnego konta ubezpieczonego, ZUS musi przeprowadzić kolejną operację. I właśnie ją przeprowadził.

Właśnie zakończył się proces generowania informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS według stanu na 31 grudnia 2022 roku. Zadanie zostało wykonane przez ZUS w rekordowym czasie. W ubiegłym roku akcja została zakończona w połowie lipca – informuje zakład.

Do waloryzacji składek zapisanych na koncie i subkoncie osób ubezpieczonych w ZUS-ie na 31 stycznia 2022 r. przyjęte zostały dwa wskaźniki: 114,4 proc. dla składek emerytalnych na koncie oraz 109,2 proc. dla środków na subkoncie. Jak w praktyce wygląda taka waloryzacja? ZUS wskazuje, że osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł, a jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji stan konta zwiększył się o ponad 122 tys. zł.

Jak sprawdzić swoją emeryturę?

W jaki sposób samodzielnie sprawdzić, jak wygląda stan naszego konta ubezpieczonego i na jaką emerytury możemy na tym etapie liczyć? Aby to zrobić, musimy się zalogować do swojego konta na platformie PUE ZUS. Wchodzimy w zakładkę „Ubezpieczony”, a następnie klikamy „Informacje o stanie konta”. Tutaj wyświetlają nam się następujące informacje:

  • Kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego
  • Kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne
  • Kwota zwaloryzowanych składek na subkoncie

Teraz możemy wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie zaznaczyć 2022 rok i kliknąć przycisk „Szczegóły”. Teraz wybieramy zakładkę „Hipotetyczna emerytura” i wtedy wyświetlają nam się cztery warianty – od sytuacji, gdy przestajemy płacić składki emerytalne aż do sytuacji, gdy do wieku emerytalnego wpłacamy na konto oraz na subkonto. Oczywiście, jeśli będziemy pracować nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego, nasze świadczenie będzie jeszcze wyższe.

System emerytalny jest stabilny

Warto zaznaczyć, ZUS niedawno opublikował najnowsze dane o sytuacji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym kwartale bieżącego osiągnął rekordowy poziom 86,4 proc. Kondycja FUS-u była tak dobra, że w okresie styczeń-marzec dotacja z budżetu państwa była o pół miliarda mniejsza niż w tym samym okresie zeszłego roku.

REKLAMA

Choć koszty FUS-u od stycznia do marca wyniosły aż 84,1 mld zł, czyli były o 10,5 mld zł większe niż w pierwszym kwartale 2022 roku, to z nawiązką zrekompensowały to wpływy ze składek. Rok temu z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne wpłynęło w tym okresie 63,9 mld zł, to w tyn roku było to już 74,3 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA