REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła. Uwaga, zapadła ważna decyzja

Jeżeli planowałeś starać się o dotację w ramach piątej edycji programu Mój Prąd, to już nie musisz się bać, że zabraknie pieniędzy. Takie głosy zaczęły się pojawiać, po tym, jak do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zaczęło napływać nawet więcej niż pół tysiąca wniosków każdego dnia. Na szczęście rząd na czas zorientował się, co się dzieje i zareagował. Budżet piątej odsłony Mojego Prądu będzie zwiększony o 400 mln zł.

23.05.2023
13:11
Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła. Uwaga, zapadła ważna decyzja
REKLAMA

2 mld zł - to mniej więcej kwota, na jaką w sumie złożono ponad pół miliona wniosków w ramach czterech już zakończonych edycji programu Mój Prąd. To pokazuje popularność tej rządowej inicjatywy, która zresztą za każdym razem kończy się przed wyznaczonym terminem, ze względu na wyczerpanie się przygotowanych w tym celu środków. Z piątą edycją miało być tak samo. Zwłaszcza, że na jej potrzeby zabezpieczono pierwotnie skromne 100 mln zł. 

REKLAMA

Jeżeli to tempo składania wniosków się utrzyma, środki są już praktycznie na wyczerpaniu i nie wszyscy otrzymają obiecane dofinansowanie - przestrzegał Kamil Sankowski, członek zarządu Polenergia Fotowoltaika.

I rzeczywiście, już po miesiącu od wystartowania piątej edycji złożono łącznie 13 628 wniosków na kwotę blisko 115 mln zł. Efekt? Szybka reakcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Szefowa resortu zapowiedziała zwiększenie budżetu programu Mój Prąd.

Mój Prąd: najwięcej wniosków na instalacje fotowoltaiczne

Zgodnie z przewidywaniami, piąta edycja programu Mój Prąd, z której można dodatkowo uzyskać pieniądze na zakup również pompy ciepła i kolektora słonecznego, bije rekordy popularności. I raptem w miesiąc wydatkowano już przygotowany na ten cel budżet. Dlatego MKiŚ dorzuca pieniędzy. 

Zainteresowanie jest tak duże, że dokładamy jeszcze 400 milionów złotych ze środków krajowych. Tak, aby więcej chętnych mogło skorzystać z programu - zapowiedziała na Facebooku Anna Moska, minister klimatu i środowiska.

Jak wynika z dotychczasowych statystyk piątej edycji programu Mój Prąd, zdecydowanie najwięcej wniosków (13 550) dotyczyło instalacji fotowoltaicznych, na drugim miejscu (1132) plasują się pompy ciepła, a na trzecim (840) magazyny energii. Potem są systemy HEMS/EMS (595), magazyny ciepła (584) oraz kolektory ciepła (28).

REKLAMA

Wniosek o dofinansowanie OZE złożysz tylko online

Podobnie, jak w poprzednich edycjach programu Mój Prąd, tak i w tej regulamin przewiduje składanie wniosku wyłącznie za pośrednictwem platformy Generator Wniosków o Dofinansowanie. Potem też wszelka komunikacja z NFOŚiGW będzie odbywać się drogą mailową, ze skrzynki mp5@nfosigw.gov.pl. W przypadku odrzucenia wniosku, można wnioskować o jego powtórną ocenę w terminie nie dłuższym niż 10 dni roboczych od dnia następnego od daty otrzymania Komunikatu Systemowego o odrzuceniu. Wniosek o powtórną ocenę wniosku o dofinansowanie należy składać na adres mp5.odwolanie@nfosigw.gov.pl. Prawo to przysługuje jednorazowo w toku całego postępowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA