Mikrofirmy robią wielki biznes. Gdy rosną, rośnie cała Polska
Mikroprzedsiębiorstwa, to dzisiaj siła napędowa polskiej gospodarki, bo generują blisko połowę PKB. Co więcej, tworzą wiele miejsc pracy. Polskie firmy zgłaszają również gotowość do podejmowania ryzyka, mimo że zgłaszają potrzebę wsparcia publicznego.

Według „Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2025” firmy działające w naszym kraju generują blisko trzy czwarte polskiego PKB (74,1 proc.). Największy wkład mają MŚP, które wytwarzają blisko co drugą złotówkę (46,6 proc. PKB − dane za 2022 rok). Na podium całego sektora znalazły się mikroprzedsiębiorstwa, bo to one dominują w generowaniu PKB (27,9 proc.). Ich udział w strukturze wszystkich firm wynosi aż 97,2 proc.
Polskie mikroprzedsiębiorstwa charakteryzuje pozytywny trend rozwojowy: w ciągu ostatnich lat rośnie ich liczba, przychody i liczba pracujących. W MŚP pracuje łącznie 6,9 mln osób, z czego ponad 4,3 mln w mikroprzedsiębiorstwach. To te podmioty tworzą aż 42,2 proc. miejsc pracy w całym sektorze MŚP.
Małe i średnie przedsiębiorstwa to siła napędowa polskiej gospodarki i jej największy potencjał rozwojowy w obliczu globalnych wyzwań. W obecnej sytuacji nie mamy innego wyjścia, musimy postawić na innowacyjność, elastyczność rozwiązań i odwagę w ich realizacji – cechy, które polscy przedsiębiorcy mają w swoim DNA – mówi prezes PARP Katarzyna Duber-Stachurska.
I dodaje, że dzięki środkom unijnym oraz systemowemu wsparciu chcą wspierać polskie MŚP, by mogły ugruntować swoją pozycję na rynku polskim i w większym niż dotychczas stopniu rozwijać się na rynkach międzynarodowych.
W których województwach powstaje najwięcej firm
Autorzy raportu wskazują, że w ostatnich dziesięciu latach, mimo okresowych, niewielkich spadków liczba nowo powstających firm utrzymuje się na stabilnym poziomie. Obserwujemy natomiast wyraźny spadek liczby wyrejestrowań.
Od wielu lat liczba przedsiębiorstw nowo powstałych przewyższa liczbę likwidowanych. Nie inaczej było w 2024 roku, kiedy zarejestrowano 378 tys. nowych przedsiębiorstw, a wykreślono 220 tys. (mniej o odpowiednio: 7 i 5 tys. w porównaniu z 2023 roku).
Przewaga liczby nowo powstałych firm nad likwidowanymi może świadczyć o dużej aktywności gospodarczej Polaków i o ich gotowości do podejmowania ryzyka mimo mało przyjaznego otoczenia geopolitycznego. To pokazuje, że sektor MŚP wciąż ma ogromny potencjał wzrostu, szczególnie jeśli będzie odpowiednio wspierany – stwierdza Robert Zakrzewski, współautor raportu.
Jego zdaniem spośród przedsiębiorstw zarejestrowanych w 2023 roku pierwszy rok działalności przetrwało w Polsce 59 proc. firmo 8 pkt proc. mniej niż w poprzednim pomiarze. Najwięcej przedsiębiorstw upada w pierwszym roku działalności. W kolejnych latach wskaźnik przeżycia jest wyższy.
Analiza rodzajów działalności pokazuje, że wśród firm działających na rynku 5 lat (powstałych w 2019 roku i funkcjonujących nadal w 2024 roku) najwyższą przeżywalnością charakteryzują się sekcje: opieka zdrowotna i pomoc społeczna (98,8 proc.), a także kultura, rozrywka i rekreacja oraz informacja i komunikacja (po 98,7 proc.).
W 2023 roku najwięcej firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców powstało w województwie:
- mazowieckim (11,6),
- pomorskim (9,1),
- małopolskim (8,6),
- dolnośląskim (8,5).
Z kolei najmniej firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców powstało w województwie:
- opolskim (4,9),
- świętokrzyskim (5,5),
- warmińsko-mazurskim (5,6),
- podkarpackim (5,8).
Więcej wiadomości na temat gospodarki można przeczytać poniżej:
Nadrabiamy zaległości w ekoinnowacyjności
Raport PARP pokazuje, że w Polsce mierzymy się ze stosunkowo niską świadomością społeczeństwa w zakresie dążenia do neutralności klimatycznej czy korzyści płynących z działań na rzecz zielonej transformacji.
Europejski Indeks Ekoinnowacyjności każdego roku prezentuje osiągnięcia krajów członkowskich w stosunku do średniej UE i dzieli gospodarki narodowe na trzy grupy: nadrabiających zaległości, przeciętnych ekoinnowatorów oraz liderów. W 2024 roku Polska osiągnęła 69,7 pkt, przy średniej UE na poziomie 127,5 pkt co oznacza, że pozostajemy w grupie krajów nadrabiających zaległości.
Warto jednak zwrócić uwagę na dwa obszary, które istotnie zyskują na znaczeniu i mogą być postrzegane jako zwiastun zmiany w dobrym kierunku. W ubiegłym roku 37 proc. polskich firm podejmowało działania z zakresu gospodarki cyrkularnej (recycling poprzez ponowne wykorzystanie materiałów lub odpadów).
W 2021 roku było to niespełna 1/3 firm, a jeszcze wcześniej, w 2017 roku – 1/4. Kolejną pozytywną zmianą jest oszczędzanie energii – w 2024 roku działania w tym zakresie wskazywało 64 proc. respondentów. Oznacza to wzrost o 7 pkt proc. w porównaniu do 2021 roku (57 proc.), co zbliża nas do średniej unijnej wynoszącej 66 proc.
Firmy w UE i w Polsce zdecydowanie oczekują wsparcia publicznego na przestawienie się na działalność prośrodowiskową, przede wszystkim w formie grantów lub dotacji – taką opinię wyraziło 40 proc. polskich MŚP i podobny odsetek unijnych (37 proc.). Raport to nie tylko diagnoza stanu sektora MŚP, lecz także kompendium wiedzy na jego temat. W obliczu globalnych turbulencji ważne będzie wzmacnianie elastycznych i innowacyjnych segmentów rynku. Pełna treść raportu dostępna jest na stronie PARP.