REKLAMA
  1. bizblog
  2. Nieruchomości

Nowy pomysł na budowę tanich mieszkań w Polsce. Gmina sprzeda działkę i uzyska prawo do lokali

Jest nowy pomysł na rozruszanie budownictwa mieszkaniowego w Polsce. I żeby nowo budowane mieszkania były jednak bardziej dostępne cenowo. Pierwsze skrzypce mają grać gminy.

28.05.2020
11:37
mieszkania-dla-gmin-nowe-prawo
REKLAMA

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, która ma stać za nowym otwarciem dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Odpowiedzialni za regulacje przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju w uzasadnieniu przekonują, że proponowany mechanizm pozwoli gminom zdecydowanie powiększyć swój zasób mieszkań komunalnych lub wynajmowanych osobom fizycznym - na zasadach najmu z dojściem do własności.

REKLAMA

O jaki mechanizm chodzi? Projekt ustawy o rozliczaniu ceny lokali w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu zakłada, że gminy będą mogły sprzedawać tereny pod budownictwo mieszkaniowe, w zamian zyskując prawo do korzystania z części powstałych tam lokali. 

Mieszkania bardziej dostępne cenowo

Proponowane regulacje określają zasady zbywania w przetargach nieograniczonych nieruchomości gruntowych gmin oraz za ich pośrednictwem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chodzi o możliwość rozliczenia części ceny tej nieruchomości w formie mieszkań lub innej powierzchni, które będą mogły być wykorzystane np. na działalność użyteczności publicznej: obiekty kulturalne, edukacyjne, opieki zdrowotnej.

Będzie też możliwość, żeby uzyskane przez gminę tą drogą mieszkania traktować jak mieszkania komunalne, zdecydowanie bardziej atrakcyjne cenowo od tych proponowanych przez prywatnych deweloperów. 

Zachęta dla gmin do inwestowania po koronawirusie

Chociaż ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2021 r., to i tak, zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, ma być wsparciem dla gmin i zachętą do inwestowania po lockdownie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Tym, które zdecydują się z tego skorzystać, ustawodawca gwarantuje „10-procentowy grant na pokrycie części kosztów inwestycji infrastrukturalnej”. Rząd też na takie gminy, które pójdą z nim na ten mieszkaniowy układ, ma patrzeć zdecydowanie przychylniejszym okiem.

Gminy realizujące programy mieszkaniowe będą preferowane przy naborze wniosków na inne programy rządowe wspierające samorządy w budowie dróg gminnych, zapewnianiu przewozów autobusowych oraz pomocy osobom niepełnosprawnym

- czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy.

Budownictwo mieszkaniowe nad Wisłą z lekką zadyszką

REKLAMA

W ubiegłym roku pod względem wybudowania nowych mieszkań bardzo zbliżyliśmy się do złotej pod tym względem ery Edwarda Gierka w latach 70. ubiegłego stulecia. W 2019 r. oddano do użytkowania ponad 207 tys. nowych mieszkań - o 12 proc. więcej niż w 2018 r. Z kolei z danych GUS wynika, że w „okresie styczeń-marzec 2020 r. oddano do użytkowania 49,5 tys. mieszkań, tj. o 4,4 proc. więcej niż przed rokiem”.

Pandemia koronawirusa dosyć skutecznie wyhamowała te wzrosty. Już w kwietniu developerzy rozpoczęli budowę w Polsce 6,2 tys. mieszkań - o 46 proc. mniej niż rok wcześniej. Eksperci przewidują, że takie spadki będziemy obserwować co najmniej do czerwca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA