REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże
  3. Prawo

Śląsk walczy z fiskusem o grube miliony z VAT. Sprawa właśnie trafiła do sądu

Nie ma porozumienia między Krajową Administracją Skarbową a Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Spór dotyczy podatku VAT od składek zmiennych gmin na realizację zadań przekazanych przez nie Metropolii do realizacji. Chodzi głównie o finansowanie komunikacji publicznej. Teraz o tym, kto ma rację, zdecyduje sąd.

17.10.2019
13:06
Metropolia skarbówka sąd
REKLAMA

Łączna suma składek gmin wchodzących w skład Metropolii na finansowanie transportu publicznego w tym roku to jakieś pół miliarda złotych. Według Krajowej Administracji Skarbowej od tego trzeba zapłacić podatek VAT według stawki 8 proc. Rachunek jest więc prosty i wskazuje, że Metropolia do kasy musi zwrócić ok. 40 mln zł.

REKLAMA

Według Kazimierza Karolczaka, przewodniczącego zarządu Metropolii, skarbówka nie ma jednak żadnych formalnych podstaw do swoich żądań. Nie pojawiły się w międzyczasie żadne nowe przepisy i regulacje, które tłumaczyłyby konieczność wpłaty milionów przez śląsko-zagłębiowskie gminy do skarbowej kasy. Jego zdaniem to decyzja tylko i wyłącznie polityczna.

Metropolia idzie do sądu

Metropolia nie zamierza wycofywać się bez walki. Przedstawiciele największego w Polsce związku gmin uważają, że racja jest po ich stronie. Absolutnie nie zgadzają się ze skarbową interpelacją, wedle której realizacja zadań Metropolii — przekazanych jej przez członkowskie gminy — jest usługą.

To przekazanie zadania i pokrywane są tylko jego koszty — w myśl ustawy o samorządzie można to robić. I nie jest to usługa, bo w ustawie byłoby napisane, że jest to usługa  

— argumentuje Kazimierz Karolczak.

Już wiadomo, że Metropolię najpierw przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym — a jak trzeba będzie, także też przed NSA — reprezentować będzie firma doradczo-prawna Deloitte. 

Inne związku komunalne też na celowniku skarbówki

Przedstawiciele skupiającej 41 gmin (w których łącznie żyje ok. 2,3 mln ludzi) Metropolii na razie nie będą występować do poszczególnych miast o dopłatę podatkowej należności. Uważają, że udowodnią przed sądem, że racja jest po ich stronie.

Jednym z argumentów jest to, że do tej pory składki zmienne przeznaczone na komunikacje miejską nie były nigdy wcześniej opodatkowane. Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, poprzedni organizator transportu publicznego w centralnej części województwa śląskiego, też zbierał składki od poszczególnych miast i nigdy z tego tytułu nie płacił podatku.

Podobne interpretacje prawne otrzymać miały też inne związki komunalne. Jednak każda sprawa jest zbyt indywidualna. Na łączny wniosek do sądu i wspólną reprezentację w walce ze skarbówką nie ma co liczyć. Każdy musi radzić sobie sam. Co zrobi na razie Metropolia? Ze słów Karolczaka wynika, że rzeczone 40 mln zł zapłaci i potem będzie czekać na ewentualny zwrot.

Odsetki ustawowe są wyższe niż najlepsze oprocentowanie na rynku

— mówi spokojnie przewodniczący zarządu Metropolii.

Skarbówce przybędzie nowy do gnębienia?

REKLAMA

Bardzo możliwe, że Krajowa Administracja Skarbowa niebawem będzie mogła uzupełnić listę podmiotów, do których może zwrócić się z żądaniem dodatkowych opłat. Ustanowienie bowiem Obszaru Metropolitalnego Warszawy jest jednym z najważniejszych tematów podczas dwudniowego (16-17.10) X Forum Rozwoju Mazowsza.

Mamy już zaawansowane prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które są prowadzone w ramach stowarzyszenia Metropolia Warszawa. Liczymy też na to, że nowy rząd spełni swoje obietnice wypowiedziane w poprzedniej kadencji i w kampanii samorządowej — mówi serwisowi portalsamorzadowy.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA