Awantura o Drwala z McDonalda. Cena zwala z nóg, ale swoje dołożyła słaba akcja skarbówki
Spory fast foodów z polskim fiskusem trwały przez dobrych kilka lat, ale dopiero niedawno zapadł w ich sprawie wyrok. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że franczyzobiorca sieci McDonald's miał prawo sprzedawać jedzenie ze stawką VAT niższą od tej, której domagała się skarbówka.
Kanapki drwala to nowa twarz inflacji – napisałem niedawno, ale sztandarowy produkt z Maca mógł być parę złoty tańszy. Przypomnijmy może pokrótce, na czym polegał konflikt. W 2016 r. Ministerstwo Finansów uznało nagle, że bary szybkiej obsługi nie dostarczają gotowych posiłków i dań tylko wykonują usługę związaną z wyżywieniem. Różnica semantycznie niewielka, ale pociągająca za sobą ogrom konsekwencji podatkowych.
W tym pierwszym wypadku przedsiębiorca płaci państwu 5 proc. VAT. W drugim stawka rośnie już do 8 proc. Przez lata fast foody opierały się na interpretacji podatkowej mówiącej, że wolno płacić im niższy podatek. Aż nagle skarbówka zmieniła zdanie.
Franczyzobiorcy McDonalda na celowniku skarbówki
Krajowa Administracja Skarbowa oskarżyła właścicieli fast foodów o próbę wyłudzenia. Mimo że wcześniej liczba pozytywnych dla nich interpretacji podatkowych szła w setki. Przed przedsiębiorcami stanęło widmo oddania państwu potężnych pieniędzy, różnicy między 5 a 8 proc., ale za wszystkie rozliczane przez lata transakcje.
Jeden z franczyzobiorców, kłócąc się z fiskusem o pieniądze, trafił w końcu przed oblicze Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. A ten uznał, że sprzedawcy mieli prawo korzystać z niższej stawki VAT. Zastrzegł jednak, że poszczególne spory ze skarbówką powinny rozstrzygać sądy krajowe.
W ten sposób sprawa burgerów z Maca trafiła do NSA
NSA połączyło ze sobą dwie sprawy dotyczące zatargów z urzędem skarbowym z 2012 r. i 2013 r., rozpatrując skargi kasacyjne od wyroków WSA. Serwis prawo.pl pisze, że w jednym przypadku sąd uchylił zaskarżony wyrok, a w drugim oddalił skargę kasacyjną WSA.
Pozytywny dla przedsiębiorcy wynik starcia ze skarbówką otwiera szansę dla jego ewentualnych następców na odzyskanie pieniędzy. Okres, w którym można zaskarżyć decyzję skarbówki, kończy się w 2020 r., wraz z wprowadzeniem przez Ministerstwo Finansów nowej matrycy VAT. Od tego czasyu za niemal wszystkie usługi związane z karmieniem Polaków obowiązuje wyższa, bo 8-proc. stawka VAT.