REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Medyczna marihuana. Oto, co naprawdę Polacy o tym myślą

Centrum Medycyny Konopnej postanowiło sprawdzić, jaka jest świadomość Polaków dotycząca terapii marihuaną medyczną. Okazuje się, że wbrew złudzeniom z tą wiedzą nad Wisłą wcale nie jest tak źle. Znacznie gorzej, jeżeli chodzi o jej zastosowanie praktyczne. Chociaż przeprowadzone badania wskazują, że większość pacjentów mogłaby się zdecydować na taką metodę leczenia, o ile zaproponowałby ją lekarz.

08.09.2022
13:38
konopie-terapia-subskrypcja
REKLAMA

Eksperci z Centrum Medycyny Konopnej przekonują, że to pierwsze w Polsce badanie dotyczące świadomości Polek i Polaków na temat terapii marihuaną medyczną i ich nastawienia do niej. Analizę przeprowadzono dzięki przepytaniu ponad 1000 respondentów na przełomie kwietnia i maja br. Okazuje się, że z wiedzą Polaków na temat medycznej marihuany wcale tak źle nie jest. 59 proc. respondentów poprawnie wskazało, że jest to lek na receptę, a 34 proc. właściwie potwierdziło, że można go kupić tylko w aptece.

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka, wysoki odsetek osób identyfikujący marihuanę medyczną jako lek na receptę wydaje się zaskakujący, biorąc pod uwagę, że terapia ta jest w Polsce dostępna dopiero od kilku lat. Z drugiej strony, blisko 1/4 badanych dalej uważa, że jest to środek nielegalny. To sugeruje, że potrzebne jest jeszcze wiele pracy związanej z budowaniem świadomości terapii medyczną marihuaną w Polsce - komentuje Grzegorz Ciężadło, COO w Centrum Medycyny Konopnej S.A.

Marihuana medyczna w Polsce, czyli za mało edukacji

Ponad połowa ankietowanych (51 proc.) uważa, że podejmowane w Polsce działania edukacyjne związane z tą terapią nie są na wystarczającym poziomie. To właśnie czynniki związane z brakiem odpowiedniej edukacji i cały czas licznie obecnymi stereotypami, a nie koszt samej terapii, wskazali jako kluczowe bariery dla większej powszechności terapii marihuaną medyczną w kraju. Zdecydowana większość badanych (84 proc.) nigdy nie spotkała się z propozycją zastosowania terapii marihuaną medyczną, zarówno w przypadku ich samych, jak i ich bliskich. Jednak 6 na 10 respondentów byłoby skłonnych skorzystać z takiej terapii, pod warunkiem, że zarekomendował by im ją lekarz.

Mimo że terapia medyczną marihuaną uważana jest za bezpieczną – to naturalna roślina, której hodowla prowadzona jest przez firmy farmaceutyczne z zachowaniem wszelkich norm jakości – terapia może wiązać się z działaniami niepożądanymi i skutkami ubocznymi, tak jak w przypadku każdego innego leku - przypomina dr n. med. Magdalena Nita, dyrektor medyczna CMK S.A.

Znamienne jest, że tylko 1/3 przepytanych poprawnie wskazała aptekę jako miejsce, w którym można nabyć medyczną marihuanę. Eksperci wysoki odsetek tych, którym nikt nigdy nie zaproponował terapii medyczną marihuaną, tłumaczą m.in. brakiem dedykowanych zajęć podczas studiów medycznych. 

Wtedy każdy student medycyny miałby okazję zapoznać się z tą terapią bliżej - uważa dr n med. Magdalena Nita.

Ból, nerwica i depresja. Na co jeszcze marihuana?

W jakich schorzeniach medyczna marihuana może pomóc? Najczęściej (41 proc.) wskazywano na ból trudny do leczenie. Na drugim miejscu znalazł się nowotwór, któremu towarzyszy przewlekły ból. Trzecie miejsce na podium to stan paliatywny (21 proc.). Na dalszych pozycjach znalazła się m.in. depresja (19 proc.), nerwica (16 proc.), choroba Parkinsona (15 proc.), stwardnienie zanikowe boczne - ALS (14 proc.), zaburzenia snu (14 proc.), migrena (12 proc.), choroba Alzheimera (11 proc.) i zespół stresu pourazowego - PTSD (11 proc.). 19 proc. badanych wybrało opcję nie wiem/trudno powiedzieć

Porównując wyniki tego badania do struktury pacjentów, którym pomaga Centrum Medycyny Konopnej, możemy potwierdzić, iż zdecydowaną większość stanowią osoby ze schorzeniami właśnie w tych obszarach - twierdzi dyrektor medyczna CMK.

Medyczna marihuana wciąż błędnie kojarzona jest z narkotykami

Przepytani przez CMK respondenci stwierdzili, że najważniejsze ograniczenia dla powszechności terapii medyczną marihuaną w Polsce, to skojarzenia związane z narkotykami (51 proc.), stereotypy związane z terapią (35 proc.), a także brak refundacji leku przez NFZ (27 proc.). Na zbyt mało dostępność leku wskazało 25 proc. ankietowanych. Eksperci wskazują na jeszcze jedną przyczynę: w Polsce póki co dominującą formą podania marihuany medycznej jest waporyzacja, która nadal kojarzy się z nielegalnym używaniem konopi

Wskazania badanych jasno pokazują, że bariery związane ze znajomością terapii marihuaną medyczną, a nie sam jej koszt, stanowią główne ograniczenie w jej rozwoju. Nad ich neutralizacją musi skupić się wysiłek wszystkich zainteresowanych dalszym rozwojem tej terapii w Polsce - nie ma wątpliwości Grzegorz Ciężadło.

Jednocześnie 61 proc. badanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat świadomość społeczna na temat medycznej marihuany w Polsce będzie rosnąć. Co ciekawe: najwięcej pozytywnych odpowiedzi pojawiło się w grupie osób powyżej 60. roku życia (66 proc.). Najbardziej negatywnie nastawione do wizji wzrostu skali leczenia medyczną marihuaną (2 proc. - zdecydowanie nie, 10 proc. - raczej nie) to osoby w wieku od 18 do 29 lat. 

REKLAMA

Wyniki wskazują, że wprawdzie ankietowani wykazują dość dużą wiedzę dotyczącą zastosowań medycznych marihuany, ale nie ułatwiono im w żaden sposób dostępu do rzetelnych informacji na ten temat i w dalszym ciągu bywa podzielana opinia, że to tylko nielegalny narkotyk - komentuje dr n. med. Dorota Rogowska-Szadkowska z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA