REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Rolnictwo

Było zboże, są konopie. Sensacja na najsłynniejszym polu w Polsce

Pół hektara konopi rośnie pod oknami mieszkańców jednego z osiedli w Lublinie. Marihuana będzie miała niemal cztery metry wysokości. Pole jest ogrodzone, a rośliny rosną tam w pełni legalnie.

30.07.2022
15:33
Marihuana między blokami w Lublinie. W pełni legalnie
REKLAMA

Czy wiecie, gdzie znajduje się najsłynniejsze pole uprawne w Polsce? Otóż mieści się ono na blokowisku, a właściwie między blokami w Lublinie. Rolnik, do którego należy pole, postanowił, że nie sprzeda go deweloperom. W ten sposób okoliczni mieszkańcy w okresie wiosenno-letnim mogli podziwiać z balkonów, jak wygląda siew i wzrost zboża, i obserwować, jak zmienia się kolor roślinnego dywanu. Widok zapierał dech w piersiach, a nawet dosłownie, gdy przyszedł czas na koszenie pola kombajnem.

REKLAMA

W tym roku po raz pierwszy na polu nie zostało wysiane zboże, a konopie, wzbudzając natychmiast sensację. Jak się okazuje pole od rolnika wydzierżawiła polska spółka Hemplab. W sumie marihuana rośnie na powierzchni pół hektara.

Konopie pojawią się na jednym z pól przy ul. Jantarowej na Węglinie Południowym w Lublinie. Wydzierżawiona ziemia należy do jednego z najpopularniejszych rolników w Lublinie, który zamiast sprzedać ją deweloperom, postanowił wydzierżawić ją pod uprawę konopi

– podaje serwis spottedlublin.pl.

Konopie kuszą, ale ta odmiana nie kręci

Wszyscy amatorzy relaksu i darmowej marihuany muszą jednak obejść się smakiem. Wysiane na polu w Lublinie konopie są pozbawione THC i substancji psychoaktywnych. To odmiana konopi włóknistych Cannabis Sativa L . Rośliny zostaną wykorzystane w przemyśle kosmetycznym.

Na płocie okalającym uprawę są nawet tabliczki, które informują o tym, że marihuana z lubelskiego pola nie daje "haju". Niestety niewiele to pomogło.

Kilka razy doszło do uszkodzenia siatki i niewielkich strat w roślinności, ale nie będą one miały żadnego wpływu na wielkość plonów. Nie mieliśmy też żadnego zgłoszenia od policji, ani pytań czy skarg od mieszkańców. Obawialiśmy się trochę suszy, ale ostatnie dwa deszczowe tygodnie były wystarczające i rośliny dochodzą już do 2 metrów

– mówi Dziennikowi Wschodniemu Szymon Włodarczyk, prezes Hemplabu.

Serwis dodaje, że przed uprawą teraz jeszcze dwa miesiące intensywnego wzrostu, kiedy konopie osiągną docelową wysokość 3-4 metrów i będzie można rozpocząć żniwa.

Konopie w Polsce

W Polsce konopie włókniste uprawia się obecnie na ponad 6000 hektarach. Plantacje te prowadzi ponad 770 podmiotów.

Osoby zainteresowane uprawą konopi muszą pamiętać, że zasady i warunki uprawy tej rośliny w Polsce reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005r. Zgodnie z jej zapisami, uprawa konopi włóknistych może być prowadzona wyłącznie na potrzeby przemysłu włókienniczego, chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego, celulozowo-papierniczego, spożywczego, budowlanego, albo też dla nasiennictwa.

REKLAMA

Ponieważ konopie włókniste prawie niczym nie różnią się od konopi indyjskich, z których wytwarza się marihuanę (jedyny odróżniający szczegół to zawartość substancji psychoaktywnej THC, konopie włókniste powinny jej zawierać poniżej 0,2 proc), uprawa konopi wiąże się w naszym kraju z wypełnieniem szeregu warunków i biurokratycznych procedur.

.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA