Nie będą wyłączać fotowoltaiki i wiatraków.W końcu zapłacimy mniej za prąd
W ubiegłym roku prosumenci nieraz musieli słuchać poleceń redukcji mocy fotowoltaicznych. W przyszłych latach ma do takich sytuacji dochodzić coraz rzadziej. Przyczynić się do tego zamierza Grupa PGE, która pokazała swój plan inwestycyjny na kolejną dekadę, dotyczący magazynów energii. Ten inwestycyjny drogowskaz obejmuje obiekt w Żarnowcu, jeden z największych w Europie.

Energetyka słoneczna i wiatrowa w maju 2024 r. odpowiadały już za prawie jedną trzecią (31 proc.) produkcji energii w naszym kraju, spychając jednocześnie węgiel, gaz ziemny i biomasę poniżej 70 proc. To trend cały czas zależny w głównej mierze od warunków pogodowych. Ale chce to zmienić Polska Grupa Energetyczna (PGE), która stawia na budowę całej sieci magazynów energii. Ambitne plany spółki mówią o postawieniu do 2035 r. nowych obiektów o łącznej pojemności ponad 10000 MWh kosztem nawet 18 mld zł.
Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie. Tylko poprzez jednoczesny rozwój obu tych segmentów będziemy mogli zapewnić bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej dla odbiorców - nie ma cienia wątpliwości Dariusz Marzec, prezes PGE.
Magazyny energii, ulga dla prosumentów
Szykuje się więc magazynowy skok w przód. Obecnie Grupa PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7000 MWh, a planowane inwestycje zwiększą ją do ponad 17000 MWh w perspektywie 10 lat. Mowa jest o 6 wielkoskalowych magazynach bateryjnych o łącznej pojemności większej niż 4000 MWh. Kolejne mają powstać w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo PGE pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski, o łącznej pojemności ponad 6000 MWh.
Inwestując przyczynimy się też do efektywnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego poprzez zapewnienie rezerwy mocy w postaci magazynów energii, które, w okresie wzrostu zapotrzebowania, będą oddawały wyprodukowaną z OZE energię do sieci - przekonuje szef PGE.
Tym samym nie będzie już dochodzić do sytuacji, w której Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ze względu na nadwyżkę energetyczną, były zmuszone do czasowego odłączania instalacji fotowoltaicznych i późniejszego wypłacania odszkodowania dla ich właścicieli. W ten sposób PGE zwiększy moce dostępne dla prosumentów. Spółka przekonuje, że rozwój magazynów energii, to także korzyści dla środowiska, gdyż te inwestycje przyczynią się do ograniczenia pracy elektrowni węglowych w szczycie, co z kolei wpłynie na zmniejszenie emisji CO2.
Gigant w Żarnowcu: zakończenie budowy w 2027 r.
Asem w talii nowych magazynów energii od PGE z pewnością jest Magazyn Energii Żarnowiec o mocy 262 MW i pojemności ok. 981 MWh, który będzie największym magazynem w Polsce i jednym z największych w Europie. Zakończenie budowy planowane jest na 2027 r. W grudniu ub.r. gigant z Żarnowca uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji rynku mocy na 2029 r. Wykonawcą inwestycji jest LG Energy Solution Wrocław, z którym PGE podpisała umowę o wartości 1,555 mld zł brutto. Grupa PGE złożyła już wniosek o środki z Krajowego Planu Odbudowy.
Magazyn Energii Żarnowiec powstanie w pobliżu największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Projekt ten będzie pod każdym względem pionierski. Już za dwa lata wspomoże stabilną pracę Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, jak również przyczyni się do obniżenia cen na rynku energii oraz umocni pozycję PGE jako lidera w zakresie magazynowania energii - uważa Mirosław Sołtysiak, Prezes Zarządu PGE Energia Odnawialna.
Więcej o magazynach energii przeczytasz na Spider’s Web:
Główny wykonawca LG Energy Solution nie ukrywa radości, że tym samym może wspierać proces transformacji energetycznej w naszym kraju.
Niniejszy projekt stanowi jedną z najbardziej znaczących inicjatyw w zakresie systemów magazynowania energii realizowanych przez LG Energy Solution na rynku europejskim. Wprowadzając na rynek produkty oparte na technologii LFP, zaprojektowane specjalnie z myślą o rynku europejskim, oraz wykorzystując nasze lokalne zasoby produkcyjne, zmaksymalizowaliśmy wartość oferowaną klientom - obiecuje Hyung Kim, prezes LG Energy Solution ESS battery division.