REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Chcesz założyć lokatę? Teraz. Właśnie wzrosło oprocentowanie

Niespodzianka w comiesięcznym zestawieniu lokat, które przeprowadzają analitycy HREIT. Wychodzi na to, że banki zapragnęły ściągnąć z rynku więcej kasy, bo nagle zaczęły oferować klientom lepsze warunki na lokatach i kontach oszczędnościowych. Pierwszy raz od 14 miesięcy.

27.03.2024
15:25
depozyty pieniadze 200
REKLAMA

Oprocentowanie lokat nieoczekiwanie wzrosło – wynika z danych HREIT. W ciągu miesiąca siedem banków poprawiło ofertę promocyjnych depozytów, a tylko cztery oprocentowanie obniżyły. W efekcie średnie oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w porównaniu z lutym 2024 r. o 0,23 pkt. proc. do 5,57 proc.

REKLAMA

Na czele naszego zestawienia pojawiła się też znowu propozycja z oprocentowaniem na poziomie 8 proc. Minusem jest to, że jak to w przypadku promocyjnych depozytów zazwyczaj bywa, oferty te obarczone są dodatkowymi warunkami – zaznacza Bartosz Turek, główny analityk HREIT.

Chcesz założyć lokatę? Sprawdź te oferty

Promocje na lokaty. Sprawdź „gwiazdki”

Jeśli kogoś skusi taka bankowa promocja, musi liczyć się z tym, że obejmie ona tylko część zdeponowanych środków (limit kwotowy), zazwyczaj nowo wpłaconych, a podwyższone oprocentowanie będzie obowiązywało tylko przez dość krótki określony w umowie czas. Do tego może dojść konieczność aktywnego korzystania z innych produktów oferowanych przez bank, jak karta, konto czy aplikacja mobilna.

Jak zaznacza ekspert, to nie wszystkie „gwiazdki”, które banki stosują. Jeśli wybierasz się do banku, żeby założyć taką promocyjną lokatę, musisz liczyć się z tym, że możemy się z tym, wymagane będzie od ciebie również regularne zasilanie konta osobistego, utrzymywanie minimalnego salda na rachunku i aktywne korzystanie usług płatniczych, jak karta czy Blik.

Więcej wiadomości Bizblog.pl na temat lokat bankowych

Coraz powszechniejszą „innowacją” jest też wymaganie od osób zakładających depozyty udzielania tzw. zgód marketingowych. To znaczy, że promocyjne oprocentowanie będzie naliczane, ale dopiero wtedy, kiedy pozwolimy pracownikom banku kontaktować się z nami w sprawach sprzedaży innych produktów lub usług – wylicza Bartosz Turek.

Banki podwyższają oprocentowanie, bo RPP nie tnie stóp

Zdaniem eksperta HREIT, banki zdecydowały się polepszyć oferty lokat i kont oszczędnościowych ze względu na deklaracje Rady Polityki Pieniężnej, że nie zamierza obniżać stóp procentowych.

Jasnym jest jednak, że sytuacja ta nie będzie trwała wiecznie. Szczególnie jeśli coraz więcej banków centralnych tnie stopy procentowe lub zapowiada rychły start takich zmian – ostrzega Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Ostry zjazd inflacji, jaki dokonał się w ciągu roku (z 18,4 proc. w lutym 2023 r. do 2,8 proc. w ubiegłym miesiącu, spowodował, że spora rzesza klientów zakładających 12-miesięczne lokaty przed rokiem, cieszy się dzisiaj z całkiem pokaźnych realnych zysków (oprocentowanie pomniejszone o inflację).

REKLAMA

Większość ekonomistów, a także Narodowy Bank Polski w najnowszej projekcji inflacyjnej, oczekują, że od kwietnia inflacja zacznie rosnąć. Dla RPP jest to koronny argument za tym, żeby na razie nie ciąć stóp procentowych. Z kolei taka postawa Rady stała się przyczynkiem do minimalnego polepszenia ofert lokat i kont oszczędnościowych przez banki.

Trudno dziś ocenić czy jest to pojedynczy wybryk, czy narodziny jakiegoś chociażby krótkoterminowego trendu – zaznacza Bartosz Turek.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA